• 10 yılı aşkın süredir mahkumiyetleri süren leyla zana, hatip dicle, orhan dogan ve selim sadak'ın bugün itibariyle serbest kalacakları anlamına gelen karar.
  • ab istedi diye yapılan hareketlerden biri daha.
  • (bkz: skandal)
  • zaten komada olan "bağımsız türk yargısı"nın ex olduğunun resmidir.
  • turkiyenin bir ayibini temizlemesidir... aci olan bunun turkiyeli yargiclarin ve savcilarin hukuka dayanarak verdikleri bir karar olmamasidir. sadece ab muzakereleri icin verilmis bir karardir... kanitlanmis bir suclari olmayan, sadece mecliste kurtce yemin ettikleri icin yardim yatakliktan 10 yil yatan insanlara vicdani borcu kim odeyecektir? ayrica devletin televizyonunda kurtca yayin yapildigi gun serbest birakilmalari ayri bir ironidir... evet, sonunda ozgurler, ama 10 yilin hesabini kim verecek bilinmez.
  • tahliye kararinin trtde kurtce yayina baslanmasi ile ayni gune denk gelmesi ilginctir.
    deminden beri tv'de duydugum bazi yorumlar "bakin onlar bunun icin savasiyordu, demek ki haklilarmis, bosuna yattilar onca yil" demeye getiriyordu. bilmiyorum, bilemiyorum, onlar ortami germeseydi bu anadilde yayin gibi haklar, de facto suregelen bazi seylerin yasallasmasi* daha once olabilirdi belki.
    umarim milletvekilliklerinden edilip hapse girmelerine sebep olan stratejik hatalari tekrarlamazlar. bir ulkenin, her etnik grubu dahil bir milletin kaderiyle boyle oynamaya haklari yok.

[bir edit sart oldu:
    bu entry bugun tahliye olan deplilerin 91de mecliste yemin ederken yaptiklarini yapmasalardi ne olurdu, olaydan sonraki 13 yil icinde kurt sorununun cozumu yolunda ne adimlar atilirdi diye dusunerek yazildi (bkz: counterfactual history). bu eski milletvekillerinin pkk ile baglantisi varmis yokmus, tutuklanma, yargilanma surecleri soyleymis boyleymis, haklarinda verilen ilk karar ve simdiki tahliye karari soyle alinmis boyle alinmis tartismalarindan bagimsiz olarak 1991'de o meclis kursusunde yeminlerini pasa pasa edip meclis catisi altinda kendilerinden beklenen halki temsil gorevi yapsalardi ne olurdu sorusuna cevap arayisimdir. sahsi inancim o ki, olaylar boyle gelisseydi turkiye'nin demokratiklesmesi acisindan daha olumlu gelismeler yasanacak ve cok daha onemlisi kurt kokenli vatandaslarinin kulturel haklarini yasal olarak kullanabilmesine varan surec hizlanacakti. dep milletvekilleri ise oncelikle kendilerini meclise tasiyan erdal inonu ve shp'ye, daha sonra da temsil ettikleri, kendilerini meclise yollayan kurtlere ihanet edercesine "sahin"ce bir tutum takindilar.

mecliste ne dilde konusulabilecegi, yeminin nasil edilecegi kanunla, tuzukle duzenlenir. ama ben deplilerin neye uyup neyi ihlal ettiklerini, bunun sonucunun ne olmasi gerektigini de bir kenara birakarak olaya stratejik bir acidan yaklasiyorum ve yemin ederkenki davranislarinin bir stratejik hata oldugunu dusunuyorum. niye? turkiye'de askeriye'nin -hele 91de- kurt sorunu konusundaki durusu belli, askeriye'nin politika uzerindeki etkisi belli. turkiye'de pkk ve terorizm konusundaki hassasiyet belli, pkk yuzunden butun kurtleri karalama egilimi belli. hatta ve hatta -bence- shp/dep'e oy veren guneydogu secmeninin cogunun tercihi sectikleri milletvekillerinin mecliste hassasiyetleri kasimaktansa, kendilerine hizmet getirmesiydi -mesela bolgede baris ve huzur, is. bu durumda kurtlerin icindeki radikal/ayrilikci bir kesime mesaj verecegim diye hem halkin cogunlugunun tepkisi cekildi, hem diger taraftaki sahinlerin eline "yarabbi sukur" dedirten bir koz verildi, hem de ozal doneminde baslayan -ve kendilerini de meclise tasiyan- kurt sorunu hakkindaki yumusama, yakinlasma, "kurt"un tabu olmaktansa normallesme sureci bir guzel baltalandi. sonra biliyorsunuz guneydogu politikasi iyice sahinlesti (bkz: dogan gures). bu yuzden bugun geldigimiz noktaya onlar sayesinde mi geldik, onlara ragmen mi geldik emin degilim ben.

o gun yeminleri izlerken hayal kirikligina ugradigimi hatirliyorum, bugun tek dilegim de bundan sonraki siyasi yasamlarinda biraz daha akillica davranip, egolarini, kisisel davalarini bir yana birakmalari ve ne temsil ettiklerini soyledikleri kurtleri, ne de vatandasi olduklari turkiye'yi hayal kirikligina ugratmamalari.]
  • turkiye'nin hukuk adina yaptigi bir ayibini gec de olsa temizlemesidir.
    (bkz: leyla zana altinda kalmak)

edit: bir ulkenin hukuk sisteminde kosullar dogrultusunda istedigi adami istedigi kadar iceride tutup istedigi adami da istedigi zaman cikartacak kadar lackalasmis, demokrasi ve insan haklarindan uzaklasmis ise bu ulkenin ne ile ve ne icin yonetildigine gostergedir. burada soz konusu edilen kisilerin kurt olmasi ve pkk ile alakalandirilmis olmasi bircok insanin hassasiyetini konu etrafinda toplamakta ki bu kacinilmaz, ve bu insanlari konuyu siyah ve beyaz seklinde gormeye itiyor; velhasil bu kimseye "bu da pkk'li iste, at iceriye" yada "birak tukensin iceride" hakkini vermez, zira sonuc orman kanunlarina gore isleyen bir hukuk sistemi ve yok yere tuketilen yasamlar olur, o yasamlarin da size birinci derecede yakinligi yok ise "bana dokunmayan bir yasasin" zihniyeti ile sallamayabilirsiniz. konu edilen dep'lilerin ne suc isledikleri ve ne seviyede islediklerini mevcut hukuk sistemimizde ne yazik ki ispatlanamamistir, buna gore ne kadar iceride kalmalari gerektigi zaten muamma olmustur, zaten sorun da buradan kaynaklanmaktadir. bu konu hakkinda yorum yapilirken konuyu pkk yanlisi, karsiti olmak seklinde algilamak son derece yuzeysel olacagi gibi, bir sekilde turkiye'nin avrupa'nin en ilkel olani olarak gorulen hukuk sisteminin gelisimine -ki sosyal gelisim ile birinci dereceden alakalidir, hukuk olmayan yerde sosyal duzen olamaz- gram faydasi olmayacaktir.
  • idam karari cikan teror orgutu eleba$ina telefonda "- sayin ba$kanim..." diye hitap ederek talimat alan, kayitlari ulusal televizyonlarda yayinlanan ve ilintileri $uphesizce ispatlanmi$ bir ki$i ve arkada$larinin tahliye kararidir.
    bunlar cabucak unutuldu, bir etnik grubun siyasal temsilcileri olarak serbest kaldilar.
    demokrasi, dogru karar bik bik diyenler buna gozlerini kapayacaklardir. teror orgutu liderinin otoritesini kabul edip amiri olarak gorenler suclu degil midirler?
    ha cikin deyin ki, "- ab icin birakildi. o daha onemli bizim icin..." deyin. eyvallah derim. katilmasam da eyvallah derim. alnindan operim adami. ama "- demokrasi kazandi, bunlar sucsuzdu, siyasi ayrimcilik kurbani oldular." falanla gelmeyin.
    ya da sonuna kadar delikanli olun. baklayi cikarin. bir gomlek ileri gidin. o'nun "ba$kan" dedigine ben de "ba$kan" diyorum/dum deyin. gene kutlayayim sizi.
  • televizyonda "bu ornek olayin cozulmesiyle artik ab'den bize bisey diyemeyecekler cart curt" yorumunu duyunca bir ulkenin yargisini kendini baska ulkelere begendirme kaygisi mi yonetir (bu yorumdan cikartilan budur), hukuki bir karar boyle mi yorumlanir dedirten olaylar butunu..
  • bir ülkenin yargısını kendini başka ülkelere beğendirme kaygısından çok; yaşadığı üç ihtilalin izlerini taşıyan anayasasını düzenlemesi gereken ülkenin yaptığı yandan çarklı eylemdir..
hesabın var mı? giriş yap