• gençlik konuşmayı yeni öğrenen yeğeniniz size amca/hala dediğinde biter
  • 20 yaşını sadece 15 yıl geçti diye yaşlanır mı insan.

40'a kadar genç 40-60 arası orta yaştır.
  • çocuk yapmazsaniz ve evlenmezseniz hiç bitmiyor arkadaşlar.

özellikle koca kişisinin bakımı anasından size geçtiyse evlilikle beraber, o işte inanılmaz yaşlandırıcı ve yıpratıcı oluyor kadın için. akrabalardan ve büyüyüp ergenliğe giren sürekli arıza çıkaran çocuklar kadar yiyip bitirici bir şey yoktur.

eskiden öyle miydi dünya bildiğin kadarıyla sınırlıydı ama şimdi sosyal medya vs herkesin elinin altında üst sınıflar nasıl yaşıyor neler mümkün olduğunun farkındalar, sonra dönüp allah rızkını beraberinde veren karnı aç götü cibil sigara bağımlısı ebeveynlerine bakıp küfür etti diyor tabii ki.

evlerden ırak dude.
  • gençlik anne baba olmadığında ve öldüğünde bitiyo sanırım.. ailesini kaybeden, dayanağı olmayan, hayatta olup ama aslında olmayan aile insanda ne çocukluk ne gençlik bırakıyo..
  • çevrendeki toksik insanların yoğunluğuna ve dolayısı ile kendine dayattığın hayatın kalitesine bağlı bu durum. tamamen ruh halinle alakalı yani. tabi bununla beraber 35 ve sonrasında bazı fiziksel teklemeler başlıyor. beynin, kalbin, enerjin, ruhun istese de beden eskisi gibi kaldıramıyor bazı yükleri. sinsice aklar düşüyor ve kırışmaya başlıyorsun. sarkıyorsun, kasların küçülüyor ve kısalıyor.
  • biraz parayla alakali, yeteri kadar paran yoksa 25de de bitebilir. varsa uzar. uzadikca uzar..
  • gençlik, bir kişinin artık kendisini genç olarak görmediği yaşta biter.
  • benim algı dünyamda 65 yaşında bitiyor. 30-35'i zaten saymıyorum. orayı hızlıca geçtim. örneğin kobe bryant vefat ettiğinde bütün dünya şoke oldu. bunun bir nedeni dünyaca ünlü bir ikon olmasıydı, ama bir başka sebebi çok genç olmasıydı. henüz 42 yaşındaydı. normal şartlarda aşağı yukarı 42 sene daha yaşayabilirdi. kobe için ''genç değildi'' denilebilir mi?

sonra aklıma paul thomas anderson geliyor. sinemanın geleceğinden bahsederken pta'nın da ismi hep geçer. şu an 54 yaşında. 54 yaş ve gelecek kelimeleri beraber kullanıldığında abes durmuyor. çünkü eğer bir sebepten kariyerini aniden sonlandırma kararı almazsa önünde daha uzun yıllar var. kubrickvari bir ruh hastası olduğu için işlerini aceleye getirmiyor ama bu hâliyle bile 5-6 film daha rahatlıkla yapabilir. genç yönetmen deyince aklıma gelenlerden biri hâlen pta. neticede martin scorsese 48 yaşından sonra belgeseller hariç 15 film yaptı.

61 yaşındaki tarantino da son filmini yapıp kariyerini sonlandırmayı düşünüyor diye yakaladıkları yerde dövecekler adamı. bu kadar erken, bu kadar az filmle neden emekli oluyor diye eleştiriyorlar. haksız da değiller. tarantino'ya bakınca yaşlanmış birini değil daha sinemaya vereceği yığınla şey olan birini görüyorum ben.

herhalde bunun en belirgin örneği fernando alonso olur. kontratına göre 45 yaşında hâlen formula 1 pilotu olacak ve yaşlı bir pilot olacak. formula 1 aracı kullanmak için yaşlı, evet. ancak emekli olduğu anda sıradan bir insan olarak bir anda gençleşecek. çünkü artık 330 ile giderken refleks göstermek zorunda kalmayacak.
  • serdar kuzuloğlu şukela podcast'i haddini aşan yaşam rehberi'nin orta yaş ve bunalımları isimleri bölümünde bu noktayı irdelemişti. dinleyiniz, dinleyiniz.

https://art19.com/…_type=playlist&playlist_size=10#
  • insan ömrü artık uzamıştır, dolayısıyla gençlik de uzamış oluyor. 29 yaşındayım ama hala büyümemiş bir çocuk gibi hissediyorum kendimi. yaşlılıkla hiçbir sorunum yok ancak kimse bana sen genç değilsin diyemez.
hesabın var mı? giriş yap