• 50 civarı eklenti ile kullandığım tarayıcı. benim için windows 8 sonrası bu eklentilerden biri yada bir kaçı chrome hızına erişemiyordu ve sayfaları kaydırırken takılmasına sebep veriyordu. bütün eklentileri kaldırdım ve çok sık kullandıklarımı bir daha kurunca, chrome tekrar normalleşti.
    bunun gibi sorun yaşayanlar için yazdım, hala uyumsuz olan eklentiler olabilir. haberiniz olsun...
  • bu aralar arada bir marty mcfly'ın eli gibi yer yer siliniyor, kayboluyor, görünmez oluyor, mouse'u hareket ettirirken chrome ekranının arkasında, o hizada masaüstünde ne varsa onun küçük simgesi görünüyor. yani sanki chrome orada görünmez gibi.
  • zaman kayması yaşatmış browser.
    birkaç gün önce bir anda bütün linklerim ve eklentilerim belki bir altı ay önceki haline döndü. arada kaydedilmiş ve eklenmiş herşey uçtu resmen. ne yaptıysam da döndüremedim.
    bugüne kadar bir yamuğunu görmemiştim. biraz üzdü ama giden üç beş link olsun.
  • taa kadim zamanlardan beri kullandığım firefox'un son zamanlarda flash player kullanan sitelerde işlemciyi %100 kullanmaya başlaması ve sık sık çökmesiyle son 1 haftadır kullandığım tarayıcı. şimdilik memnunum, firefox'un da google chrome gibi flash player'ı tarayıcı içine bundle yapması daha iyi bir çözüm gibi duruyor.
  • kullanırken flash player sorunları yaşadığım, bu sorun yüzünden sekmelerin zaman zaman beyaz sayfaya dönüştüğü ve yeni açtığım sekmelerde de aynı sorunları yaşatarak tamamen işlevsiz hale gelen tarayıcı.

sanırım firefox'ta flash player sorunu yaşamayan ama chrome'da yaşayan bir ben varım.
  • ne yaptim da degisti bilmiyorum ama ufak bir sorun yasatan tarayici an itibari ile. mesela okudugum sayfada bir link var veya resim var. ona tiklayinca resimi ya da linki yeni tab acip orada aciyor. ben istiyorum ki o resim an itibari ile acik olan tab/pencerede acilsin yeni bir sey acilmasin extradan. settings kismina baktim da goremedim. bir caresi var ise mesaj kutumu renklendirin gencler bulamadim valla.

internet explorer'da ayarini buldum bunun. yeni bir sey acarken an itibari ile acik olan tabi kullaniyorsun. chrome da bulamadim ayari.

(bkz: bi bulduruverin be)
  • çok fazla ram kullanan tarayıcı.
  • madem boş bulduğu ram'i sömürecek, ne bok yemeye gidip 8gb ram alayım diye sorgulatan tarayıcı.
  • bir uygulamanin gerek duyuyorsa, her zaman "daha fazla bellek" talep etmesinde, eger isletim sistemi de o bellegi o uygulamaya veriyorsa kullanmasinda hic garip bir durum yok. hatta, davranisi bu olmasa anormal bir durum var dersiniz. bir browser'in her zaman daha fazla bellek gereksinimi duymasi dunyanin en normal olayi.

benim anlamadigim, bu browser'in cok ram kullanmasindan sikayet eden kullanici, browser'in kullanmadigi rami ne yapiyor ? keline mu suruyor ? mabadina mi sokuyor ? yahu ram zaten en yogun kullanilan uygulamanin kullanmasi icin bilgisayarda bulunan bir bilesen? kullanmayip ne yapacakti ?

ha dersin ki, kardesim benim browser'dan daha yogun bellek gereksinimi duyan baska uygulamam var, o zaman o bellek gereksinimi duyan uygulamaya daha fazla bellek ayirma sorumlulugu isletim sisteminindir. ne demeye ben bir yandan da c++ compile edecekken bana bellek vermiyorsun da gidip browser'a dunyanin bellegini veriyorsun diye gider isletim sistemi'ne cemkirirsin, chrome'a degil.
hesabın var mı? giriş yap