• nasıl bir his olduğunu merak edenlere (özellikle erkekler) isiklal caddesi'nde falan el ilanı dağıtmalarını öneririm. konuşuyorsunuz, bakıyorsunuz, ama kimse sizi farketmiyor.
  • fakir ya da çirkin doğan insanların hiç uğraşmadan edinebileceği özellik. çünkü insanlar onları görmezden gelmeye zaten meyillidir.
  • bazen yok sayılmaktır. bazen yok sanılmaktır. bazen kalkan ,bazen açık yaradır. görünürlüğün panzehiri sanılan, varlığa şırınga edilen zehirdir.
  • onu da yaptılar.. buyrun aşağıda..
    http://www.ntvmsnbc.com/news/388648.asp
  • sanılanın aksine o kadar da kullanışlı bir süper yetenek değildir. etrafta çıplak dolaşmak mecburiyetini de peşinden getirdiği için kışları kullanmak göt ister, o göt de hemen donar zaten.
  • ışıktan hızlı gidilmesi durumunda, eğer ışık kaynağından uzaklaşacak şekilde hareket ediliyorsa, mantık olarak ışık sizi yakalamayacağı için mümkün olması düşünülebilecek durumdur.

ancak görünmezlik derken neyin kastedildiği açık bir şekilde tanımlanmalıdır. görsel görünmezlik mi, manyetik olarak görünmezlik mi ?

misal olarak efendim, asimov çok güzel bir düşünce ile her uzay aracının motorundan yayılan radyoaktif enerjinin unique olduğunu, buna bağlı olarak da herhangi bir geminin uzayın herhangi bir noktasında takip edilebileceğini anlatan kavramları eklemiştir romanlarına. bu noktadan devam edersek, bu gemiler hakkında görünmezlik konuşabilmek, radyoaktif görünmezlik olarak değerlendirilmek durumda olacaktır.

yani; görünmezlik dediğimiz zaman neyle görünmezlik ? insan gözüyle mi, x/gamma ışınlarıyla tespit edilemek mi ? ona bir isim koyarak konuşmak lazım.

tekrardan alalım; insan gözüne görünmezlikten bahsedersek, ışık size çarpıp yansımayacağı dolayısıyla gözlemcinin görsel algısına hitap edemeyeceği için görsel görünmezlik düşünülebilir. kısacası "ışıktan hızlı gidildiğinde mümkün "demenin altında yatan mantık budur.

işin teknik kısmına fizikçi arkadaşlar açıklama yapabilirler, ben bilmem.
  • yerin dibine geçildiğinde, çıkmak için bürünülmesi gereken fiziksel halsizlik.
  • sizden yüzünü esirgeyen birini görebilmenin tek yoludur bazen.
  • birçok kişinin sahip olmak istemesine karşın görünmez olan kişi için görmek de mümkün olmayacağından pek de kullanışlı olmayan, henüz mevcut olmayan süper yetenektir.
    teknik olarak görünmez iseniz ışık vücudunuzu pas geçeceğinden görme eylemini gerçekleştirmek mümkün olmayacaktır. kısacası görünmez kişi kör olacaktır ki oldukça yalnız bir son gibi görünmektedir.
    ayrıca bizim göremediğimiz dünya kadar toz ve ölü deri hücrelerimizden kurtulmak o kadar da kolay değil bu nedenle görünmez kişinin tam bir saydamlıkta olması, fark edilmemesi de neredeyse ütopik.
    süper yetenek olarak görünmezlik isteyenlerin bir kez daha düşünmesini diliyor, 3d olarak dünyada mevcut oldukları halde görünmez hissedenlere bol sans diliyorum.
  • ancak ve ancak bu özelliğe sahip olan kişinin uzayda yer kaplamaması durumunda işe yarayabilecek olan güç. aksi takdirde çok büyük zorluklar yaşanır. uzayda yer kapladığı için belli bir ağırlığı vardır ve bu da yanlışlıkla bir yerlere çarpıp ses çıkartmasına neden olabilir. ya da birileri ona çarpabilir. böyle bir durumun olmaması için başkalarının yaşadığı yerlerde yaşayamaz. terk edilmiş yerleri tercih etmesi gerekir. insan içine girdiğinde ise kalabalık hiçbir ortama giremez, çünkü birilerine çarpıp ifşa olmaktan korkar. dünyaya hep uzak bir köşeden bakmak zorunda kalabilir. haliyle barınma-gezinme konusunda çok titiz davranması gerekir. muhtemelen ömrünün sonuna kadar bu titizliği gösteremez ve insanlar görünmez bir şeyin varlığını hisseder.
    beslenme de çok büyük sorun olur. en basitinden bir lahmacun bile yiyemezsin. çalayım desen insanlar havada uçan bir lahmacunu görünce dehşete düşer. kendim yapıp kendim yiyeyim desen de sıkıntı. lahmacun yapacak fırını, küreği nasıl ayarlayacaksın? lahmacun yiyememek bile beslenmenin ne derece sıkıntı olacağını kanıtlıyor. yav her şeyi geçtim, görünmezsin olum sen, lahmacunu yediğinde ne olacak? olmayan yutağından aşağı inip yere düşecek, nimet mundar olacak. sen görünmezsen hiçbir şey yiyip içmemen de gerek. yoksa bitersin. hee, dileğini dilerken ''görünmez olayım, vücudum insanlarınki gibi olsun ama uzayda yer kaplamayayım'' dersen orasını bilemem. ''acıkmayayım'' da diyebilirsin, dilek senin dileğin.
    gelelim ulaşıma... insan sosyal varlıktır, gezmek ister. bazen gezmek yayan olmuyor, insanın bir araç kullanması gerekiyor. bu durumda sen ne yapacaksın görünmez kardeşim? halk otobüsünde nasıl seyahat edeceksin, otobüsün içi kalabalıklaştığında ne yapacaksın? götünden görünmez terler akacak, ben sana söyleyeyim. gerçi deniz yoluyla kimselere çaktırmadan yol alabilir, dünya'nın her yerine gidebilirsin. bak ulaşımı çözdün işte kerata, hadi yine iyisin! (boş uçakları ve boş otobüsleri de kullanabilirsin ama alan darlığı sıkıntı olabilir.)
    barınma, beslenme, ulaşım gibi temel ihtiyaçları karşıladık diyelim. ya yalnızlık ne olacak? ömür boyu kimsenin elini tutamadan yaşayabilecek misin? aşk acıları çekmeyecek misin? sen seviyorsan gidip konuşamazsın ki! ya kimseyle cinsel ilişkiye girememek? ömür boyu sol el... bilemedim. hoş, bizde de hareketlilik yok ya...
    demem o ki, görünmezlik için temel şart uzayda yer kaplamamaktır. yoksa hiç görünmez olmayı dilemeyin.
    not: hayal gücümü olabildiğince sığlaştırarak yazmaya çalıştığım bir entrydir, ciddiye almayınız.
hesabın var mı? giriş yap