• pek kıymetli halk sanatçımızın dün itibari ile instagram hesabından paylaştığı tasarruf temalı, okuyanı hüzünden hüzüne sürükleyen duygu yüklü mektup. viral.

kamu spotu niteliğinde olduğunu hatırlatmakta fayda var.

"anne bunun içinde para var elektrik faturası için bir gün seni mutlu edeyim dedim."

https://www.instagram.com/…llev/?taken-by=gulben123

gülben ergen de bu mektubu görünce doğal olarak hepimiz gibi içlenmiş ve aşağıdaki mesajı yazmış:

"elektrik, su, doğalgaz faturalarımız posta kutumuza geldiğinde çocuklara birlikte alıyoruz. bugün onlar benden önce almışlar. eve geldiğimde odamda, yatağımın ucunda bu zarf vardı... yaz sonu toplantı yapmıştık hepimiz. bütçelerimizi belirledik. kışa bir tatil daha yapabilmemiz için elektriklerimizi kapatmamız gerektiğini, suyumuzu boşa harcamamız gerektiğini, yemeklerimizi, giyeceklerimizi özenle kullanmamız gerektiğini konuşmuştuk. okullar başlayacağı için yeni #çanta, #ayakkabı, #forma, #okul kitapları, #defter, #kalem kutusu gibi ihtiyaçlarını alırken geçen sene kullandıklarını her sene olduğu gibi ihtiyacı olan çocuklara göndermek üzere birlikte koliledik ve içine el yazımızla "güle güle kullanın" yazdık. şu an sizlere bu satırları yazarken ağlıyorum... #anne evimize tek başına bakıyor bunu unutmayın demiştim onlara. anne ekrana çıkınca, konsere gidince para kazanıyor ve biz öyle evimize, buzdolabımıza, üstümüze, yeni şeyler, oyunlar alabiliyoruz diye anlatmıştım. bazı arkadaşlarında gördükleri ve bizde neden olmadığını sordukları şeyler de vardı. onlarında bizde olamayışının sebeplerini gözlerinin içine bakarak izah etmiştim. oğlum bu ay biriktirdiği bayram harçlıklarından evimizin elektrik faturasını #beyaz bir zarfa not yazarak ödüyor... yaşı 8 #şükür #minnet #evlat #mutluluk #sevinç #paylaşmak #sorumluluk"

minik ares'i tebrik etmek gerek, bu yaşta para biriktirmeye ve aile ekonomisine katkı sağlamaya başlamış. kesinlikle akranlarına örnek olması ve takdir edilmesi gereken bir davranış.

mektuptaki şu bölüm dikkat çekici;

"anne ekrana çıkınca, konsere gidince para kazanıyor ve biz öyle evimize, buzdolabımıza, üstümüze, yeni şeyler, oyunlar alabiliyoruz diye anlatmıştım. bazı arkadaşlarında gördükleri ve bizde neden olmadığını sordukları şeyler de vardı."

ares'in arkadaşlarında görüp de gülben ergen'in kendisine alamadığı şey neydi acaba.

sonuçta yaptığı program karşılığında trt'den aylık 400 bin lira almış, halka mâl olmuş ünlü ve popüler bir sanatçı.
    onun evladı, bizlerin, yani halkın evladı sayılır. bizler de suyu, elektriği az kullanıp tasarruf etmek ve ares'in arkadaşlarında görüp, kendi evinde göremediği şey konusunda naçizane yardımcı olmak isteriz. onun mutluluğu, bizim mutluluğumuz.
  • koskoca savaş tanrısının işi gücü bırakıp annesinin elektrik faturasını ödeyecek duruma düşmesinin anlatıldığı duygusal bir yazı.
  • elektriği ve suyu doğal kaynakları korumak için değil de kışın tatile çıkabilmek için boşa kullanmamak gerektiğini çocuklarına öğütleyen bir annenin yaptığı pek duyarlı paylaşımdır.
  • ilgi çekmek için yapılan hareketlerin yenisidir.

hayır yani evde çocuğa nasıl bir muamelede bulunuyorsa, çocuk kendilerini fakir fukara garip gureba sanıyor.

tamam israf kötü bir şey ama "anne evimize tek başına bakıyor" deyince komik oluyor. asgari ücretle ya da belli düzeyde maaş alan çalışanlar ölsün o zaman
  • duygulandırdı demek isterdim ama " eve anne bakıyor " dan sonrasını gülmekten okuyamadım. sanırsın anne evlere temizliğe gidiyor. her konseri , programı on binlerce lira .

keşke " elektrik faturası " ne kadardı onu da bilseydik. bi kaç yüz liradan az olmadığına bahse girerim. o bahsedilen " kısa tatil " ne kadara çıktı ona girmedim bile bak.
  • ares diye isim mi olurmuş amk?

(bkz: elit kesimin çocuklara koyduğu sikimsonik isimler)
  • aşırı yapmacık ve bir o kadarda samimiyetsiz gündeme oturabilmek için yapılmış paylaşım.
  • gülben'ciğim dikkat et, çocuğun etrafında kratos isimli başka bir çocuk olmasın, sağlam döver senin veledi.

isim koymanın da boku çıktı artık anasını satayım.
  • "bazı arkadaşlarında gördükleri ve bizde neden olmadığını sordukları şeyler de vardı. onlarında bizde olamayışının sebeplerini gözlerinin içine bakarak izah etmiştim. "
    bunlar neler acaba merak ettim. öyle bir ifade etmiş ki elektrik su faturasını evlere temizliğe giderek ödeyen bir anneyi anlatmış sanki. hesabında milyonlar olan bir anne değil sanki.
hesabın var mı? giriş yap