• bu sabah referandum için oy vermeye giderken yolda karşılaştığımız tanıdıklarla bizimkilerin muzip selamlaşma biçimi olmuştur. bayat mayat ama bu laf yaşlıların hınzır bakışlarıyla birleşince, gülesim geliyor.
  • her sabah börek aldığım pastanedeki hacı amcanın, bu sabah su böreğimi bana uzatırken söylediği iyi niyet cümlesi.

akabinde bütün akrabaları arayarak haberdar ettim su böreği aldığımı. hayatımdaki önemli bir virajı daha döndüm zannedersem.
  • referandum mevzuu için kullanılan metaforlusu giderek bana ylbaşında yapılan "seneye görüşürüz" tatsızlığını anımsatıyor.
  • sivas davasının zamanaşımından düşmesi neticesinde başbakanımız recep tayyip erdoğan tarafından yapılan açıklamanın minik parçasını oluşturan söz.sözün içinde geçtiği cümle şöyle; milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun.sanırsın sivas davası düşmedi de sivasa köprü yapıldı.neyse artık hayırlısı*

kaynaksa; http://siyaset.milliyet.com.tr/…1514890/default.htm
  • iyilik temennisi. uğur getirsin, işe yarasın, boşa gitmesin gibisinden.
  • hayırlı olsun diyenlerin %70'i "çok sevindim" diye tamamlıyor bu sözü. diğer %30'u "en iyisi olmuş" diyor. "hayırlısı olur umarım / inşaallah"cılar var bir de onlar bunlardan ayrı bir biçimde garantici bir sınıfı temsil ediyor.
  • yunancası kaloríziko veya me geia. bağlama göre kullanımı değişir.

ev, araba gibi değerli bir şey satın alındığında kaloríziko (iyi anlamındaki kalós ile kader, kısmet anlamındaki rizikó sözcüklerinin birleşimidir), elbise, saat gibi daha küçük şeyler satın alındığında ise me geia kullanılır.

me geia *, h ugeia/sağlık sözcüğünden gelir. dolayısıyla, saç kesiminden sonra hayırlı olsun, kafan güzelmiş * ya da banyodan sonra sıhhatler olsun anlamında da kullanılır.

örnek cümlelerle pekiştirelim.

kaloríziko to kainoúrio sas spitikó! yeni eviniz hayırlı olsun, güle güle oturun!

kalotáksido kai kaloríziko to autokínito sas! arabanız hayırlı olsun, kazasız belasız yolculuklar!

me geia to fórema! elbisen hayırlı olsun!

me geia to koúrema! saçın yakışmış, hayırlı uğurlu olsun, sıhhatler olsun!

me geia! sıhhatler olsun!
  • yeni anlamı:

(bkz: gavatsın)

ileri okuma:

(bkz: recep tayyip erdoğan'ın özgürlük anlayışı)
  • ingilizce karşılığı olmaması çok problem oluşturuyor.

bir iki konuşma örneği verecek olursak;

+yeni telefon aldım
    -....:)
    +....

+eve taşındık biz.
    -...:)
    +....

ne diyeyim? congratulations mı diyeyim her şeye? vaayy çok tebrik ederim telefon almışsın? oldu mu? olmuyo bence.
  • yeni anne olmuş bir kadına söylenebilecek en güzel sözlerden biri.

hastaneden bebeği kucağında yeni çıkmış bir kadın ziyarete gidildiğinde herkes "tebrik ederim", "allah analı babalı büyütsün", vs vs. derken sıra size geldiğinde siz "hayırlı olsun." dersiniz. herkes kahkahayı basar, "araba mı lan bu." diye sizi taşakoğlanı etmeye kalkar.

işte o an göğsünüzü kabartıp cevabı yapıştırırsınız:

- hayırlı evlat olsun anlamında dedim ben...

işte o an herkes apışır, sizin karizma puanınıza +10 eklenir. artık daha bir mağrur, daha bir ulaşılmazsınızdır.
hesabın var mı? giriş yap