220 entry daha
  • delilik.

kendi kendine ah keşke şöyle olsa, lütfen böyle olsun diye konu?san deli herhalde deyip müdahalede bulunurlardı ama şimdi dua ediyorum deyip çıkabiliyorsun işin içinden.

gaipten sesler duyup vahi alıyorum diyen şizofrenler var bir de ki hiç girmiyorum onlara.
  • sen beni yarattın biz de seni yaratalım; anlamadığımız ve korktuğumuzda acizliğimizin sığındığı bir kap ol diye. şaka bi yana bi yaratıcı olması dinlerden bağımsız çok makul ve akılcı.
  • körü körüne inananların dışında azıcık da olsa sorgulayan kişilerin merak ettiği konu.
    sorgulayanlar bu arada direkt inananlar için kafir-dinsiz-ateist-cehapeli gibisinden yaftalarla damgalanır. sorgulamak düşünen hayvan olan insanın en doğal dürtüsüdür. tanrı zaten vardı ben yaratmadım cevabı yeterli olmayan daha realist ve materyalist kişilerdir esasen tam manasıyla merak edip sorgulayanlar.

neden yaratırdan ziyade neden ihtiyaç duyar olayı var;
    var olan bir gücü zaten güçsüz insan yaratamaz. o ki o güç yoksa hayali bir gücü var gibi yaşaması ise tamamen güçsüzlüğündendir. kendisinden ve diğer canlılardan çok çok daha güçlü asla yenilmez bir gücün şemsiyesi altında olmak bir nebze de olsa kandırır bünyesini. zaten olmayan bir gücü sırf kendini kandırmak amacıyla varmış gibi yaşıyorsa mutlak suretle bir yerde bir an geldiğinde o güce isyan eder "zaten sen yoksun ben seni kendi beynimde var ettim" gibi söylemlerle..
  • insan yaratılmadan önce melekler ve cinler vardı. yani bomboş bir kainatın içine yaratılmadık. başka bir sürü kainat olup olmadığını da bilemeyiz.
    elbette bir tane değildir sebep. muhtemel olanları sıralamaya çalışalım:
    - cinlere ders vermek için,
    - şeytana ders vermek için,
    - meleklere ders vermek için,
    - daha fazla can tarafından bilinmeyi istediği için,
    - yarattıklarına türlü türlü hikayeler sağlayabilmek için,
    - ahiret günündeki gücünü ve adaletini göstermek için,
    - cennet/cehennem öncesi insanları olgunlaştırmak için,
    - peygamberler gibi yüce zatlarla insanları, cinleri ve şeytanları tanıştırmak için,
    - örnekleme malzemesi olması için,
    - hakkın, batılın beynini nasıl patlattıdığını göstermek için,
    - kibrin sadece yaratıcıya ait bir özellik olabileceğini, kibirlilerin nasıl rezil olabileceğini örnekleriyle göstermek için,
    - müsibetle karşılaşmadan önce nasihat dinlemenin öneminin anlaşılması için,
    - doğru yolun zor olduğunun anlaşılması için,
    - kıymetli olanın nadir olduğunun anlaşılması için,
    - allah'ın "total"de asla kullarına zulüm ve haksızlık etmeyeceğinin anlaşılması için (dünya+ahirete bakılması gerekiyor),
    - tek bir yaratıcının olduğunun ve gücünün sınırsız olduğunun, böyle bir gücün kötü niyetli olmayacağının anlaşılması için,
    - bencil olmanın sonuçlarının hep zararlı olduğunun anlaşılması için,
    - empatinin çok önemli olduğunun anlaşılması için (yaratıcıyı anlamak için o'na bile empati yapmaya çabalamak gerekiyor çoğu zaman)
    - kullarının dualarını gerçekleştirmeyi sevdiği için
    daha gider bu...
  • muhabbet
  • lazımdı anlasana!
  • eğer bir tanrı varsa bile direkt olarak insanı yaratmadı. dna teknolojisine, gözle görülür elle tutulur fosillere, ara geçiş formlarına rağmen gökten şakkadanak diye günümüz insanının indiğine inanmak nasıl bi tercih acaba?
  • evrimin verdiği katre zeka ile kendisini çok önemli gôren malların sahip olduğu ölüm korkusunun çok kullanışlı olması. çok zekiyim zannedersen öyle agzından salyanı akıta akıta kullanırlar, sen ne boksun seni sonsuza kadar yasatsın bu evren denyo.

tapınıcılar tarihte ve günümüzde düzenli olarak maymuna çevrilip maymunsudan geldiğine bir türlü inanamazlar.

ha bu bokun en tuttuğu kesim köleler, garibanlar vs. batı olayı 500 sene önce çözdü, kullanmaya başladı. yüzyıldır tapınıcıları tapınıcılara kırdırıyor, temiz iş.

bak bunların binlerce yıl önce yaşamış yamyamdan hallice bedevilerin sacmalıklarını savunma direncini bir uzaylı görse tüm evrene rezil rüspa oluruz. neyse son demlerini yaşıyorlar artık, maksimum iki nesil sonra bitecek bu rezillik.

hele son zamanlarda bu sacmalıkları artık bünye almayıp direkt kendi totosundan inanç yaratan bir zavallı kitle çıktı evlere şenlik, azimle tapınan mermeri deler. oğlum 4300 tane yaratılarak bu konuda çoklu, tekli, hayvan tanrılı, hayali tanrılı, doğa tanrılı, güneş tanrılı, tanrısız vs. her türlü sistem uyduruldu daha neyin peşindesiniz.

insanlık 4299 tane uydurdu bir benim taptığım kesin doğru diye dolanan enteresan kafalar. doğru diye taptıklarıda çocukken psikolojilerinin içinden geçilerek doğru diye inandırıldıkları hikayeler.
  • insan bilmek ister, çünkü bilinmeyen korkunçtur. bilindik acı, bilinmeyen tatlıdan yeğdir. keşfetmek güzeldir ama bazen yetersiz kalır. keşfin yetersiz kaldığı, bilginin sonlandığı yerde inanç başlar.

kapalı bir kapı varsa, ya açar arkasında olanlara bakarsın ya da arkasında olanları hayal edersin. çünkü bir kapı varsa, onun açıldığı bir yer de vardır.
hesabın var mı? giriş yap