• focus özelliği ile yüreklere taht kuracak ios sürümü.

şu anki do not disturb moduyla bildirimleri ve aramaları açıp kapayabiliyoruz. focus'la ise, birden çok mod oluşturup örneğin “uyurken aramalara ve bildirimlere izin verme”; “toplantıdayken arama ve mesajlara izin ver, diğer bildirimleri kapat” gibi kurallar tanımlayabileceğiz.

en güzeli ise, bu modlar aracılığıyla durumumuzu meşgule ayarladığımızda mesaj gönderen kişiler meşgul olduğumuzu görecekler. başta sadece imessage üzerinde çalışacaktır bu, o yüzden türkiye'de çok kullanılacağını zannetmiyorum. ama apple sitesinde focus api'larını 3. parti geliştiricilere de açacağını belirtmiş, o yüzden belki bir sene içinde whatsapp gibi mesajlaşma uygulamaları da bu özelliği entegre edebilirler.
  • tek bir yenilik bekliyorum. androidde hep var olan bir özellik.

şu konum servislerini artık panelden tek tuşla açıp kapamayı getirin arkadaş. bir konum kapatmak için 4 farklı menüye neden tıklamak zorunda kalıyorum? böyle bir gerizekalılık var mı?

wifi’ı, mobil veriyi açtığım panele bir konum kısayolu eklemek niye bu kadar zor?

peşin edit: şimdi bazı aklı evveller siri falan diyecekler. ben metrobüste yada bir kalabalık bir ortamda “bakın bende iphone var” der gibi telefonla konuşmak zorunda değilim.

çok basit birşey istiyorum. yukarıdan parmakla aşağı paneli indir konumu aç/kapa. bu kadar.

ekleme: ikinci aklı evvel de gelmiş, shortcut yapsana diyor.

sayın çok bilmiş, iphone da konum servislerini açıp kapatmanın kestirmesi yok. sadece konum menüsünü açan kestirme var.

ayrıca bu kafayla düşünürsek niye wifi yada bluetooth için açma kapama simgesi var. ona da kestirme oluşturalım. yada konum özelliğinin olmadığı panelde el fenerini koymak, hatta ekran yansıtma koymak nasıl bir sığırlıktır. ekran yansıtmayı yılda kaç defa kullanıyorsun, konum özelliğini kaç defa?

bu kadar fanboy olmak zorunda mısınız?

edit: yine gelmemiş
  • beta profili düşmüş. backup almadan kuran ağlar.

amme hizmeti

görsel
  • iphone 6s'lerin sonsuza dek güncelleme alamayacağını anladığımız, onun artık ıskarta olduğuyla yüzleştiren yeni sürüm.
  • uzun zamandan beri çıkacak en boş ios diyebiliriz. 6s ailesine halen destek gelmesi sevindirici.
  • siri’nin web bağlantısı olmadan birçok işi yapabilecek olması güzel oldu. verimli kullanınca gerçekten çok iş görüyor.

-hey siri yarın beni 7’de uyandır.
    -son günlerde çok çalışıyorsun laparoma
    -anam,babam beni senin kadar düşünmüyor siri. ühü
  • live text özelliği sadece çekilen fotoğrafta değil de, galerideki fotoğrafta da işe yarıyorsa eğer, iban'ı ekran görüntüsü olarak gönderen insan'a karşı büyük bir zafer elde edilmiş olacak.

edit: çalışacakmış. zekeriya18 ve lord of the eksi'ye teşekkürler.
  • hmm hala sunu acmaya kapatmaya 5 adimda yapmayalim diyen insanlar icin toplu cozum shortcuts'i gecen sene cikarmis telefon yazilimi. yani adam diyor ki sen benim yapmami bekleme neyi istiyorsan tek tiklamayla halleden bir program yaptim sana. tek tiklama ile ister konum servislerini ac kapat istersen konum servislerini kapatirken ayni anda hucreseli de kapat, wifi acik hale getir vs ve bunlari tek tiklama ile yap... shortcuts... hayatinizi kolaylastirir.
  • abi dam üstünde kuş vurmuyor. hiç beğenmedim diye entryler girilecektir.

ekleme: evet gördüğünüz gibi yanıltmadılar. ios 15 bizi mahvettin diye konuşmalar oluyor.
  • yeni güncelleme ile face time görüşmelerinde portre modunun aktif edilebileceği ve bu sayede arka fonun blurlanmış gözükeceği söylendi.
    face time görüşmelerinin android kullanıcıları ile paylaşımına izin verilmiş. bu sayede onları da görüşmeye davet edebilecekmişiz.
    bir çok uygulama ve widgets bölümünde yenilikler yapılmış.
    icloud+ ile bilgilerimizi istediğimiz kişilerle paylaşıma açabilecekmişiz.
    imessage bölümünde güzel iyileştirmeler beklediğim sürüm. en azından whatsapp gibi istediğimiz mesajı favorilere ekleyip kolayca bulalım. bu sayede çoğu iphone kullanıcısı whatsapp'ı daha az kullanacaktır.
hesabın var mı? giriş yap