• bunun trabzon'a gideninden kaldı mı sizde?
  • yol seyrinin keyfine varabilmek için tercih edilen yol ve sağlanan kolaylık hediyesidir.
  • 540 km mesafeyi araçla (kapıkulede oyalanmazsan) 5 saate geçebilecekken neden trenle 10 saatte gitmek isteyelim! bir de neden bu trenin adı hızlı tren? avrupa'da japonya'da hızlı trenler saate 400km yol yaparken bizim ki neden 50km hız yapıyor ve biz buna nasıl hızlı diyoruz ?
    konulu link
  • yolda olmak diye bir güzellik var, varmaktan daha keyifli olabiliyor kimilerince.

rotaya bakmak lazım, yoksa uçakla 2 saat süren kars istanbul seferini trenle 36 saatte bitirmenin bir sebebi vardır elbet.

sonra ırıbıyla biş sııte gidiliyir, gidilmiyor işte, varılıyor ancak.
  • saat 22:40 çıkışlı tren sofya'ya 11:03 de gelebildi. beyan edilen sürenin çok üzerinde geçikmeler yaşanıyor. bulgar kapısında 30 dakika süren işlem trenden inmeden yapılırken, türkiye sınırında trenden inip 80-90 dakika kadar sürmekte.internetten alınamayan biletin tek yön yataklı vagonu 2 kişi için yaklaşık 275 tl. gidiş-dönüş bileti için %20 iskonto satış ofisinde uygulanmadığını öğrendik. köpekle yataklı vagon kesinlikle yasak.ayrıca vagon görevlisi halkalı'ya vardığında kendisine zaman kaybettirmemesi için çarşafları erkenden toplamak adına hepimizi 1 saat öncesinden uyandırdı.(halkalı varış 08:00) böylelikle tren halkalıya geldiğinde tüm yolculardan önce trenden inebildi.
  • 20 gün kadar önce kullandığım tren. deneyimimi kısaca anlatayım, kullanmak isteyenlere yardımcı olur.

trende iki tip vagon var: kuşetli ve yataklı. kuşetli vagonun bir kişilik fiyatı 120 lira. biletleri sirkeci garından alabilirsiniz. (kuşetli vagonu bilmeyenler için açıklayayım; 4 kişilik bir kompartman ama 4 tane açılır kapanır yatak içeriyor. gece bu yataklarda uyuyabiliyorsunuz. google görsellerde aratıp neye benzediğini görebilirsiniz) yataklı vagondan emin değilim. tren halkalıdan 22.40'ta hareket ediyor. sirkeci garından halkalıya servis(otobüs) var, servis garın deniz tarafına bakan kapısının önünden 21.30'da hareket ediyor. tren halkalıdan hareket ettikten hemen sonra tcdd personeli nevresim takımı ve yastık dağıtıyor. onlarla kendi yatağınızı yapabilirsiniz. ayrıca yarım litre su, çizi ve meyve suyu dağıtılıyor. trende yemekli vagon ya da büfe yok; dolayısıyla aç gelmeyin. ya da yanınızda yiyecek bir şeyler getirin. treni genelde yabancılar kullanıyor. benim kompartmanda 3 tane fransız vardı. tren saat 02.30 gibi kapıkuleye geldi. burada trenden inip pasaport kontrolü yapılacak yere gidiyorsunuz. yurtdışı çıkış pulunu orada gümrük memurundan alabiliyorsunuz. pasaport kontrolü uzayabiliyor o yüzden yatağınıza biran evvel dönmek istiyorsanız tren durduğunda turistler ne olduğunu anlamadan trenden inip kontrole koşun, sonra da yatağınıza geri dönün. zaten bir daha yataktan çıkmanıza gerek kalmayacak yolculuk sonuna kadar. pasaport kontrolü bitip herkes trene dönünce bu sefer gümrük memuru geliyor ve pasaportlardaki mühürü tekrar kontrol edip deklare edeceğiniz bir şey var mı diye soruyor. sonra tren tekrar hareket ediyor. bulgar sınırını biraz geçince duruyor bu sefer bulgar gümrük memuru deklare edeceğiniz bir şey var mı diye soruyor. sonra bulgar pasaport polisi gelip pasaportları topluyor, siz trenden hiç inmiyorsunuz. sonra da gelip pasaportları geri dağıtıyor. bunların hepsi bitip tekrar yola çıkmamız sanırım 05.30'u buldu. sabah saat 10.30 gibi de sofya tren garına vardık.
  • tren yolculuğu tutkunlarına ilaç gibi gelen eksprestir. gümrük işlemleri dahil on bir saat alan keyifli bir yolculuk. schengen vizesi olanlar bir komşu ziyareti yapıp dönebilirler.
    sofya'ya trenle yolculuk
  • 21-23 nisan'da gidip geldiğimiz 4 kişilik kuşette kişi başı 271 tl ödediğimiz eksprestir efendim. işe yarayabileceğini düşündüğüm tavsiye/notlar şu şekilde:

*kuşette 4 kişi değilseniz bile 4'e tamamlayacak şekilde çocuk bileti alabilirsiniz, aksi takdirde huzurlu uyumanız pek mümkün olmayabilir.

*bileti internetten değil sirkeci'den almak gerek ama gitmeden telefonla bilgi alabilirsiniz, adamlar sağolsun bilal'e anlatır gibi anlatıyor. fiyatlama sistemleri biraz karmaşık zaten ama kuantum fiziği de değil sonuçta, elbet çözülüyor :)

*marmaray bağlantı inşaatından dolayı halkalı tren garı gerçekten de böbreğinizi alacaklarmış gibi bir yerde, uberle gittik ve dört döndük bulabilmek için girişi. dönüşte sirkeci'ye servis kullandık, sanırım giderken de en mantıklı opsiyon bu çünkü tren servis gelmeden hareket etmiyormuş.

*tren görevlileri çok babacan ve yardımcılar, zaten fazlaca işiniz düşmüyor kendilerine ama herhangi bir şey sormak isterseniz ilgileniyorlar ziyadesiyle.

*hiçbir yiyecek-içecek satışı yok; kişi başı 330 ml su, bir paket çizi ve bir küçük meyve suyu dağıtıyorlar. biz kıtlıktan çıkmışçasına malzeme götürdüğümüz için çoğunu trende bıraktık.

*dağıtılan çarşaf takımları oldukça temiz, ben yine de yastık kılıfı götürdüm, hani pimpirikliyseniz çantaya atabilirsiniz.

*gecenin köründe trenden indi, trene bindileri saymazsak oldukça konforlu yolculuktu. harç pulunu alarak gittik ama çok majör bir sıra avantajı sağlamadı kuyrukta, yine de seyahat öncesi almak mantıklı.

*trendeki tuvaletler bir süre sonra leşleşiyor, erken gitmekte ve sonrasında fazla sıvı tüketmemekte fayda var. bir de tuvalet kağıdını yanınıza almanız hayat kurtarıcı oluyor.

*sofya tren garı halkalı'nın aksine hayli merkezi, 20 dakikalık yürüyüşle şehrin göbeğine varabiliyorsunuz. zaten şehir de yarım günde geziliyor. hani görmeyerek çok bir şey kaçırmadığınız bir şehir sofya ama hafta sonu için kafa dağıtmaya gidelim, yiyip içip dönelim için makul bir alternatif.

böyleyken böyle.
  • geçen hafta sonu itibariyle deneyimlediğim tren. çok uzun süredir yapmak aklımdaydı fakat malum çorludaki tren kazası araya girince bir süre rafa kaldırdım, daha sonra ise ani bir kararla korkumu kenara bırakıp biletimi aldım.

- yukarda bahsedilmiştir, bilet sirkeci garından alınabiliyor direk (uluslararası trenler gişesinden) ve yataklıda tek başınıza kalmak isterseniz ücreti 62 euro. gişede kredi kartı geçiyor.
    - halkalı garına araçla gidecekseniz google maps'ten direk gösterdiği şekilde takip edin bulursunuz, çünkü istasyon inşaat halinde olduğu için giriş tabelasını görmek kolay olmayabilir.
    - ilk defa yataklı bir tren kullandım ve herşey varmış. görevlinin verdikleri: çarşaf, yastık, nevresim, küçük havlu, sabun, bisküvi, su, meyve suyu. ben yiyecek birşeyler de götürdüm aslında gerek yokmuş. gece normalde birşey yemiyorsanız gereksiz. zaten sabah erken saatte varıldığı için o an bir bisküvi yeterli oluyor sonra kahavaltı sofyada yapılır. bu arada odada priz de var, buzdolabı da var ve kendine özel ısıtma sisteminin kontrolü de var.
    - tek problem yaşadığım kısım yatak boyu oldu. çünkü 1.81 boyla sığamadım. eğer benden daha uzunsanız problem yaşayabilirsiniz, dizleri kırmadan sığmak pek mümkün değil. bu arada bence yastık kılıfı götürün. her ne kadar temiz olsa da, bana verilende kurumuş leke gibi birşeyler vardı, üzerine benimkini taktım.
    - treni kullanan, en azından benim olduğum yataklı vagonda benim dışımda 1 türk vardı sanırım. geriye kalan herkes yabancıydı. gençler dünyayı geziyor backpacker stayl. tabi malum kazanın olması, euronun uçması falan da bu duruma neden olmuştur diye düşünüyorum.
    - ben bankadan yatırmıştım harcı ama çok bir sıra görmedim kapıkulede, hatta hiç sıra görmedim.
    - sınırda işlemler uzun sürmüyor veya bilmiyorum bana öyle denk geldi. tam plandaki saat olan 3,40'ta bulgar sınırından çıkmış olduk. türk polisine siz trenden inip gidiyorsunuz, bulgar polisi ise trene kendi geliyor. önce çanta içlerine ve odaya şöyle bir bakılıyor, sonra pasaportlar toplanıyor.
    - dönüş trenini kullanmadım ama sofyadan kalkan trenle tam bulgar sınırında karşılaştık. öyle ayarlanmış demek ki.
    - trendeki görevli abi çok yardımcı ve ilgiliydi bu arada, belirtmeden geçemeyeceğim.
    - tren sabah 8 buçukta (ki normalde 50 geçeydi) vardı. gardan şehir merkezi aşağı yukarı 20 dakika yürüme mesafesinde.

tren yolculuğu seviyorsanız, şengen de varsa haftasonu için güzel bir seyahat olabilir.
  • http://www.tcddtasimacilik.gov.tr/…rarası trenler/5

adresinden hareket zaman çizelgesine ulaşılabilecek, halkalı'dan kalkan tcdd seferi.
hesabın var mı? giriş yap