• optimal nokta doğru öngörülmelidir. kent lokantalarını mahallelere yayar ve orta gelir grubu için kolay erişilebilir kılarsanız bu hem esnafı olumsuz etkiler hem de kaynakların verimsiz kullanımına döner. bu lokantalar yoksullar için cazip olmalı, orta gelir grubu içinse lokantaların caydırıcı sebepleri olmalıdır.
  • bir liberal olarak yanlış bulmadığım lokantalardır.

artık yemek gibi bir şeyin sorun olmaması lazım. hatta ve hatta keşke ilkokul ve liseler belediyeler tarafından emlak vergileriyle işletilse ve oralarda 2 öğün yemek verilse.

bir ülke insanlarını doyuramıyorsa o ülkeden hangi hayrı bekleyeceğiz ki biz?

ben kent lokantalarında 40 liranın maliyetin büyük bölümünü de karşıladığını düşünüyorum. bedava verilmesin tabi ki. ama 40 lira da bence makul..

bunu eleştiren arkadaşlar bi sokağa çıksınlar, bi kuyruğu görsünler, bi sefaleti hissetsinler. 10bin lirayla karı koca geçinmeye çalışsınlar.

neyse bişey dicem de demiyim daha..
  • ilk dönem yanlış buluyordum ama şuan destekliyorum.

çünkü zaten esnafların orta gelirli veya fakire yönelik bir şey satma gibi bir amaçları yok. onların hedefleri londra'da paris'te yemek yiyebilen insanlar. (istanbul'daki lokanta fiyatlarının londra ve paris'teki fiyatlardan farkı yok)

o yüzden esnafın kan ağladığını da düşünmüyorum.
    kan ağlayanlar varsa, onlar da halk sağlığıyla oynayacak malzeme kalitesinde ürün satanlardır zaten. onlar dışında insancıl fiyat koyan esnaf kalmadı nasılsa.

paris'te dükkan işleten adamın 3'te biri kadar maaş ödeyip, 3'te biri kadar malzeme fiyatı ödeyip, 3'te biri kadar kira ödeyip paris'teki adam kadar fiyat koyan esnafın fakir müşteri kitlesi olamaz zaten.
  • yurt dışında şehir merkezlerinde gördüğümüz lokantalar.
    kimin üstlendiğinden bağımsız olarak değerlendirilmesi gereken bir kamusal hizmettir. öğrencisi, evsizi, yaşlısı her kesimden çehre.
    parti kuryesi ile yandaş listesine, yakacak, yiyecek servisi yapan zihniyetin bu hizmeti küçümsemesinin nedeni; olsa olsa girişte parti aidiyetine ait belge sorulmaması olabilir.
    esnaf mağduriyeti hezeyanlarına gelince;
    alternatif bile değiller.
    insanlar 4 kap yemeğe ödediği parayla; çin susamlı simit, karbonatlı çay bile içemez.
  • bir kır pidesi ayran söyleseniz 45 50 tl olacak değil mi minimum?

mesela bugünkü menüsüne bakalım;

*mercimek çorbası
    *et döner
    *pirinç pilavı
    *ayran
    *ekmek
    *su

ve 40 tl;

laf ediyorsanız utanın hala kendilerine, gerçekten utanın.
  • ekrem imamoğlu'nun seçimi kazanması durumunda 1 nisan ya da 2 nisan menüsünde köfteye yer verileceğini düşündüğüm lokantalar.
  • erdoğan konuşma yapacağı için kent lokantası görünmesin diye önüne koyduklarına bak. güneş balçıkla sıvanmaz, bu kan emici, rantçılar da akıllanmaz afedersin.

https://www.sozcu.com.tr/…t-lokantasi-detayi-p36015
  • biz o yemekleri ucretsiz veriyorduk, ekrem geldi parali yapti demek o kadar ayip ki. istiyorlar ki herkes dilenci olsun, saatlerce sira beklesin. dusuk bir ucrete insan gibi oturup yemegini utanmadan yemek bunlarin anlayisinda yok. herkes bedava yemege saldirinca daha cok hoslarina gidiyor
    uskudar sahilde bir tane varmis bunlardan henuz gitmedim ama surekli aklimda. yerini bilsem simdiye kadar giderdim herhalde. ucuz yemek yemek istemek garip degil, bedava yemek icin 3 saat sirada beklemek cok daha garip
  • bu mekanları inanılmaz küçümseyen bir cumhur ittifakı var. sanırım kendileri kazanırsa buralar kapatılacak… neyse yiyen düşünsün! yok öyle hem buradan yemek yemek hemde oy vermemek!
  • polisten, memurdan gecilmiyor icerisi. bu lokantalara kisi basinda aylik kota konmali. bulundugum yerde paso ayni tipler faydalaniyor.
hesabın var mı? giriş yap