• --- spoiler ---

"aynı büyükler gibi konuştun"

--- spoiler ---
  • bunu kullanıp da kız memesi ememeyen sikini kesip atsın.
    süper kitap.
  • bana bir koyun çiz diyen prens.
  • (bkz: antoine de saint exupéry) tarafından yazılan roman/hikaye
  • küçük prens70 yıl boyunca din kitaplarından sonra en çok dile çevrilen kitap. ülkelerin sadece resmi veya anaakım dillerine değil azınlık dillerine, lehçelerini de çevriliyormuş. türkiye'de türkçe dışında kürtçe ve lazca baskıları yapılmış. almanya'da 29 lehçede basılmış ve bunların 2'si artık kullanılmayan eski almancaymış.
  • çok küçükken okuyup unuttuğum kitap. entryleri gördüm de sanırım tekrar okumalıyım.
  • slovenyalı fotoğrafçı matej peljhan'ın 12 yaşındaki masküler distrofi (kas zafiyeti) hastası luka'yla yaptığı bir proje ile geri dönmüştür.

küçük prens
  • st. exupery'nin orjinal ismi le petit prince olan hikayesidir. kitap içindeki çizimler st. exupery'e aittir.

çocukken okunur; resmedilen dünya bir masaldır.
    gençlikte okunur; içeriğinde aslında derinlik olduğu düşünülür, mesajlar algılanır da "çocuğun bakışından büyükler dünyası" deyip geçiştirilir.
    20'li yaşlarda okunur; kitaptaki felsefi derinliğe dalınır.

bir de yaş 30'u geçince bakalım yaşanmışlıklara bulanmış hangi derin anlamlar çıkarılacaktır! bir yıldan az bir zaman sonra bu deneyim, işbu entry'e editlenecektir, efem!
  • tekrar tekrar, sonra tekrar okunan, özellikle tilki'nin "evcilleşmek" hakkında konuştuğu bölümle beni etkileyen şaheser.

he bir de, bu kitaba çocuk kitabı diyen barzolar tanıdım sözlük. allah onların belasını versin.
  • yeğenime alacaktım ancak 17 tl olduğunu duyunca şok oldum ve farklı arayışlara girdim.

küçük prens de büyümüş de adam s*kiyor. zalım kapitalizm.

edit (2015): galiba teliflerle ilgili malum süre geçmiş ve fiyatı 5-7 lira gibi mantıklı seviyelere inmiştir.
    edit (2022): düşünün o zaman için 17 lira o kadar saçma bir fiyattı ki şu an bile 11-12 liraya alınabiliyor.
hesabın var mı? giriş yap