• ben küçük bir çocukken "doğum günü kutlamak haram" derdi herkes. şimdi peygamberinkini kutluyoruz hem de bir hafta boyunca...
  • türkiye cumhuriyeti tarihinin en kolpa özel günü/haftası. miladi vs hicri takvim muhabbetine rağmen inatla 23 nisan'da kutlarlardı bunu, cami civarlarına ve ana caddelere eşek kadar pankartlar asılırdı, özel etkinlikler düzenlenir akpli veya muhalif herkes bir şekilde kutlardı. ben tabi köyün delisi olmayı göze alıp hem lisede hem üniversitede bu günün/haftanın sahteliğini, cemaat uydurması olduğunu savundum sonuna kadar. o zamanlar bana bu kutlu doğum yalanını ballandıra ballandıra anlatanlar bugün sessiz.
  • hicri takvim / miladi takvim kesişmesinde her sene aynı tarihe gelmesi ramazan gibi imkânsız olsa da her ne hikmetse 23 nisan'la çakıştırılan hafta.

edit: sevgili arkadaşlar, bir matematik gerçeğini kötülemekle değiştirebileceğinizi hiç sanmıyorum.
  • uydurma bir hafta.

şimdi 1989'dan beri var diyorlar ya... yani 1989'dan önce yokmuş. başka bir deyişle muhammed'in doğduğu günden 1989 yılına kadar yokmuş. 1418 yıldır yokmuş. dünyada yokmuş. yani 1989 yılına kadar kimse böyle bir haftaya ihtiyaç duymamış, böyle bir hafta için altyapı yokmuş. peki 1989'da ne olmuş da bu hafta oluşmuş? türkiye dışında başka hangi ülkede varmış? başka bir deyişle 1989 yılında kutlu doğum haftası diye bir hafta uydurulmuş... şimdi bunu geçelim. diyanetin sayfasında şöyle bir cümle var:

"...ilk defa başkanlık ve türkiye diyanet vakfı tarafından 1989 yılında kameri takvim, 1994 yılından itibaren de, peygamberimizin miladi doğum günü olan 20 nisan tarihi esas alınarak kutlu doğum haftası etkinlikleri yapılmaya başlanmıştır."

aptallar için tercüme edersek; 1989 yılından 1994 yılına kadar hicri takvime göre kutlanıyormuş bu hafta. sonra 1994'de hadi artık miladi takvime göre kutlayalım demişler ve zırt diye değiştirivermişler. hangi kural veya hangi mantıkla böyle davranılmış? bilen yok, açıklayan yok. işte bu haftanın uydurma olduğuna, yani herhangi bir alt yapısı olmadığına ikinci kanıt.

sonra 2006 ve 2007 yılında bahsi geçen hafta tüm yurtta böyle 23 nisan'ın önüne geçen büyük bir etkinliklerle kutlanınca diyanet:

"bu haftanın önceki yıllarda 20-26, 16-22 nisan gibi tarihlerde yapılmasının, milli bayramımız olan 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı’na alternatif kutlama olarak gösterilmesi gibi hiç de doğru olmayan bazı değerlendirmelere yol açması veya böyle algılanmayı besleyen bazı tedahüllerin bulunduğunun görülmesi üzerine... başkanlığın ilgili genelgelerine uygun olarak 14-20 nisan tarihleri arasında yapılması ve bu tarihlerin dışına taşınmaması karar altına alınmıştır. "

şeklinde bir açıklama ile kutlu doğum haftasının tarihini yeniden değiştirmiş.

aptallar için yeniden tercüme edersek yani diyorlar ki biz bu haftayı 20-27 nisan arasında kutluyorduk, tepki doğdu biz de tarihi değiştirdik. hem de böyle başbakanlık genelgesi ile falan değiştirilmiş... işe bak. dini açıdan "önemli" bir gün, "özel" bir an... ama başbakanlık genelgesi değişiklik için yeterli. bu da bu haftanın uydurma olduğuna, herhangi bir alt yapısı olmadığına ya da başka bir amaçla kullanıldığına üçüncü kanıt. yani nereye çekersen oraya gidiyor...

şimdi gelelim diğer konuya. peygamberin doğum günü dedikleri gün mevlit kandili olarak kutlanıyor. bu tarih de miladi takvime göre her yıl 10-11 gün civarında geriliyor. tıpkı diğer özel günler gibi. yani tıpkı ramazan bayramı, kurban bayramı, miraç kandili veya berat kandili gibi.

diyanetin dediğine göre ilk başlarda bu kutlu doğum haftası mevlit kandili ile başlıyormuş. sonra mevlit kandili ve tüm diğer özel günler miladi takvime göre 10 gün civarında gerilemeye devam etmesine rağmen kutlu doğum haftası sabit kalmış... mesela bu yıl mevlit kandili 18 mart'a denk gelmesine rağmen kutlu doğum haftası yaklaşık 1 ay sonra kutlanmaya başladı. niye ki? yani tüm özel günler hicri takvime göre, kutlu doğum haftası miladi takvime göre... hımm tüm günler eşit ama kutlu doğum haftası biraz daha eşit herhalde. var mı mantıklı bir açıklaması?

yok elbette. aslında var da onu yazının sonunda söyleyeceğim.

şimdi gelelim miladi takvime göre muhammed'in doğum günü meselesine. dini kaynaklar bugün için "rebiülevvel ayının 12. gecesi" der. neden? çünkü miladi olarak net bir sayı veremezler. çünkü her yıl miladi tavkime göre bu tarih değişir. 2007'de 30 mart iken 2008'de 18 mart olur vs vs...

şimdi gelelim tüm bu olanların mantıklı açıklamasına;

fethulah gülen efendinin doğum tarihi miladi takvime göre 27 nisan 1941. hani fethullah efendi böyle bir şey istedi mi bilmiyorum ama onun cemeatındaki tiplerin bu tür cinliklere, bu tür kraldan çok kralcılığa kafaları pek iyi çalışır. mesela en son örnek için; (bkz: fethullah gulen e oy yagdiralim kampanyasi) tabii bu haftanın 23 nisan ile çakışması, kız çoçuklarına güzel elbiseler yerine türban takılması falan da ayrıca güzel oluyor.

tabii pis bir atatürkçü veya ulusçu olarak böyle saçma bir komplo teorisi üretip fethullah efendinin günahını almış olabilirim. diyelim ki bir tarafımdan uydurdum, saçmaladım. kabul... o zaman yukarıda sorduklarıma cevap verin mına koyum? veya durup duruken, fethullah cemeatından olduğu bilinen halan şükür'ün, kutlu dogum haftasina yakisan bir derbi olsun temennisini açıklayın?

ey müslümanlar gözünüzü açın. bakın din iman diyerek peygamberinizi bile saf dışı edecekler. ki biliyorsunuz the economist dergisi fethullah gülen'i peygamber ilan etmişti. gerçi yaklaşık bir hafta sonra fethullah efendi the economist dergisine değil de hürriyet gazetesine bir cevap yazarak yok öyle bir şey demişti ama... gerçi bu haber the economist dergisinde yayınlandıktan sonra zaman gazetesi peygamber kelimesini önder falan diye çevirerek iftiharla servis etmişti ama... neyse... demem o ki müslümanlar gözünüzü açın. peygamberinizi bile saf dışı etmek üzereler. bu arada herkes gözünü açsın. bakın peygamberi bile saf dışı ediyorlar kimleri etmezler. gerisini siz düşünün artık.

bu da böyle bir anımdı...
  • kur'an da açık açık belirtilen bir şey var; o da allah'a ortak koşmamak.

kehf suresi 110. ayet : ey muhammed! de ki: "ey ortak koşucular ben de sizin gibi bir insanım, tanırınızın tek bir tanrı olduğu bana vahyedildi. rabbiyle karşılaşmayı uman herkesi iyi ve güzel iş üretsin. rabbine kullukta kimseyi ortak koşmasın."

ve daha bir çok surede muhammed'e sesleniyor diyor ki; benden başkasına dua etmeyin, benden başkasından dilemeyin. ve muhammed'i bir çok kez uyarıyor. sana bile tapamazlar. sen sadece bir insansın ve kulsun.

ama ne hikmetse kur'an yalnızca kendilerininmiş ve bir tek kendileri müslümanmış gibi davrananlar namaz sırasında muhammed'i öven dualar okuyup namaz sonrası yine muhammed'i öven dualara devam ederler.

ama maalesef kitabı okumak yerine duvarlara asan ve kaba tabirle götlerinden gün hafta uydurmaya meraklı yobazlar yüzlerce yıl önce de vardı, yüzlerce yıl sonra da olacaklar. bunlar aynı zamanda ısrarla kuranı arapça okumaya zorlar ve arapçanın kutsal olduğunu iddia eder.

oysaki yine kitapta, kur'an arap toplumuna gönderildiğinden dolayı "anlamaları" için arapça yazıldığı ancak kur'anın evrensel olduğu belirtilmiştir.

herkes okur ancak herkes anlamaz. anlamak için okuyun. cahilliğinizden kurtulun artık. milleti bu tip şeylerle dinden soğuttunuz.

kutlu doğum haftası da ne? bir araya gelirler ilahiler okurlar muhammed'in adı geçince ellerini göğüslerine götürürler. ulan allah dendiğinde bile bir hareket bir şey yapmıyorsun da bu nasıl bir kepazelik bu nasıl bir allah'ın peygamberini putlaştırma çabası? her şeyden öte putlaştırmaya çabaladığın o peygambere bile hakarettir bu hafta. bu kadar da net konuşuyorum.
  • unuttunuz bayramınızı keratalar. düne kadar hepiniz ağlak salya sümüktünüz. şeyinizden uydurup inkar etmek ancak bu kadar olur.
  • hz. muhammed hediye bıraksın diye şöminelere çorapların asıldığı, piyano başında ilahiler söylenen, tüm aileyi bir araya getiren kutlu hafta. senenin belki de en güzel zamanı.
  • bu haftayı bekleyen, kutlayan, çeşitli etkinlikler yapan adamın müslümanlıkla gram ilgisi yoktur.. tamamen fetoş'un oturma organlarından fırlamış bir takvimdir.. dinimizde böyle bir şey yoktur, olmamıştır, olmayacaktır.. şakirtler dağılabilir artık..
  • postmodern müslümanların uydurdukları hristyanlık özentisi hz. muhammedin doğduğu haftanın özelleştirilmesi sonucu ortaya çıkan hafta. islami değerleri özünden sarstığına inandığım ve bence bu şekilde kutlanmaması gereken hafta çünkü islamiyetin özünde allah ve kul vardır o yüzden ben size şah damaranızdan daha yakınım diye ayet vardır.bu tip uygulamaların nedeni islami tarikatlar hristiyan tarikatlarının eylem şekillerini örnek almaya başladıkları için ortaya çıkıyor.
  • ortalığın "seni seviyoruz ya resulullah" yazılarıyla dolmasına sebep olan hafta.

camilere org koysak bi de, namaz sonrası el çırparak şarkılar söylense.

hallelujah din kardeşlerim hallelujah
hesabın var mı? giriş yap