• kesinlikle olması gerekendir. sadece bez olanlar satılırsa pahalı olur, millet fazla almaya yanaşmaz. müşteriye bedavadan o çevreye zarar veren poşetleri verme işini bitirmemiz lazım. marketlerde doğada 100% çözünen poşetlerin kesinlikle parayla satılması lazım. bunların yanında bez ve daha dayanıklı olanlar da alternatif olarak daha pahalı olarak satılır, dileyen bunlardan alır daha uzun süreli kullanır. bir süre sonra çoğu kişi yanında kendi poşetini getirmeye alışır. millet avrupa'da böyle yapıyor, rüzgarda sokaklarda uçuşan poşetler görmüyorsunuz o yüzden.
  • atık yönetmeliği kapsamında naylon poşetler market ve mağazalarda 1 ocak 2018'den itibaren 25 kuruş veya 50 kuruş gibi cüzi bir miktar ile satılacak, böylece market alışverişlerinde ücretsiz poşet devri sona ermiş olacak.
  • cocukken, buyuklerin "pazar cantasi" dedigi cok kullanimlik, buyuk tasima gereclerine donusun onunu acacak faydali uygulama.

bunun yaninda, cop poseti ureticilerinin urettikleri mamullerin de sikica denetlenmesi lazim ki yapilan is bir anlam kazansin.
  • sabah işe giderken akşamki market alışverişi için evden işyerine pazar çantası getirmemi sağlayacak uygulamadır.
  • gereksiz poşet kullanımını avrupada olduğu gibi önlermi? bence önlemez ana fikri çevre kirliliğini önlemekse önce bu insanları o poşetin neden kullanılmaması gerektiği bilincine ulaştıracak adımlar at ki arz talepte poşet kullanımı azalsın marketler ilgi çekmek için kesa kağıtları versin fileler, bez torbalar, dönüşümlü tüketim malzemeleri çoğalsın böylece ana fikri yasak getirmeden elde edebilirsin. (bkz: yol yapmakla trafik azalmaz) kısaca: imam hatipler kaptılsın

(bkz: öylesine çıkan yasalar)
  • beyni olan herkesin faydalı olacağını anlayabildiği uygulama.
  • gerzekçe falan değil gayet mantıklı bir uygulamadır. marketten aldığınız poşetler %90 oranında evlerde çöp poşeti olarak kullanılmakta ve doğrudan doğaya gitmektedir. dolayısıyla doğada yok olmayan tonlarca plastik bulunmaktadır. şimdi insanlar file benzeri uygulamalarla aldıkları ürünleri evlerine taşıyıp gereksiz plastik kullanımının önüne geçilecektir. o poşetlerin üretiminde çevreye verilen zararın azalacağından bahsetmiyorum bile.
  • son kullanıcının canı çıksın, tabi çok para değil belki ama mantığı bile yanlış bence, hani deodorant kullanmıyorum daha temiz dünya için diyerek leş gibi kokan insan gibi bir uygulama bence. koskoca amerika iklim değişikliği için imza atmıyor amk. ha çevreci insanlar sizler hasır poşetinizi taşıyın ama benim bedava poşet hakkıma böyle bir ali cengiz oyunu ile dokunmayın amk. adam 5000 motor araba kullanıyor sonra gelip poşet paralı olsun tabi diyor saçma.
    demem o ki başlangıç noktası poşet değil bu işin kardeşim git cargilli kapat bursa da nehir bırakmadı.
    sadece makro center ve migrosta olursa uygun olur, körler sağırlar birbirlerini ağırlar ve dünyayı ne kadar temiz tuttukları için mutlu olurlar.
  • ben samimi bir uygulama olduğunu düşünmüyorum.

doğayı korumak istiyorsak, çok daha farklı yerlerden başlamalıyız. bu poşet uygulamasıyla dünya kurtulmayacak.

ha, uygulanması faydalı, o başka. uygulanmasını eleştirmek yerine, doğanın korunması için, daha büyük adımlar atılması gerekliliği bulunuyor sadece.
  • çevre kirliliği ve petrol ürünü atıkların yarattığı tehlikelerden habersiz olanların/bunları sallamayanların anlam veremediği uygulama.

o market poşetleri plastik, her ne kadar bazılarının üzerinde "doğaya saygılı, çözünebilir malzemeden imal edilmiştir" yazsa da minicik puntolarla "ama yüzde şu kadarı sadece ekieki" de yazar.

aldığınız ürünleri bir tarafınıza sokmadan önce çantanızda veya cebinizde bile taşıyabileceğinzi katlanır torbaları bir deneyin, belki daha mutlu olursunuz. ayrıca toplu alışverişler için yine pazar arabası tabir edilen ürünler var. zaten çoğu kişi aldıklarını market arabası ile doğrudan arabasının bagajına taşıyor. yani bir şekilde çözüm var. elin avrupalısı on yıllardır böyle yapıyor, gayet de memnunlar bu durumdan.

bu ülkenin çevre kirliliğinde başı çeken ürünlerinden birisini *azaltmak için verilmiş iyi bir karar. hatta cüzi ücretle değil hiç satılmasa marketlerde daha bile iyi olur.
hesabın var mı? giriş yap