• bir kere dinleyebildigim ama begendigim metallica sarkisi. ulan bidaha dinleyecem tam, muhasebeci gelmis yok senet protesto olmus yok bilmemne. banane ulan git basimdan. burda yillardir bekledigim albumden sarki gelmis adam bana senet diyo hkashlbdi

debe editi: metallica'nin yeni albumunden bir sarki icin yazilan bir entry debe olabiliyor. bu da metallica'nin ne kadar buyuk bir grup oldugunu gosteriyor bence.

debe editi 2:

https://youtu.be/f584hno6szo

bu da metallica severler icin yaptigimiz bir calismaydi, onu da araya ekleyeyim dedim:)
  • şahane metallica şarkısı. taşı gediğine oturtmuşlar.
  • metallica dan bu kadar melodik bir şarkı beklemiyordum açıkçası. güzel olmuş beğendim
  • yok abi, bokunu çıkarmışlar bu sefer. zaten teaser'da 10 saniye ağza bir parmak bal tadındaydı, tamamı bambaşka bişi olmuş resmen. bi kere main riff efsane güzellikte, sözler almış başını yürümüş, solo hardwired sonrası çölde bir vaha gibi geldi. çift sesli kısımlar zaten melodiyi almış yürütmüş.

bak bu daha ilk dinleyişimden aklımda kalanlar. düşün artık.
  • halihazırda metallica sevmeyenler zaten sevmeyecek. ancak daha evvel bu adamları seven birinin bu şarkıyı beğenmemesi için sebep göremiyorum. bence güzel olmuş.

önceki şarkı -hardwired- için de "çok tahmin edilebilir" diye aptalca eleştiriler getirenler olmuştu malum. bakalım bu sefer nasıl "gerekçeli beğenmeme açıklaması" gelecek.

beğenmediğine "beğenmiyorum" diyemeyecek kadar özgüvensiz insanların davranışlarını gerekçelendirerek meşruiyet kazandırma çabalarından sadece biri bu. hani kendi fikrini, düşüncesini beyan etmekten o kadar korkmuş ki bunca zaman, her davranışının arkasında daha büyük, yüce bir amaç varmış gibi davranıyor. ne kadar da üzücü. oysa sadece istediği ya da istemediği için hareket edebilmeli yahut etmemeyi seçebilmeli insan. "geç kaldım; çünkü gelmek istemedim" demekten utanıp da trafik vardı yalanını söylemekle aynı gibi geliyor.

neyse, metallica aracılığıyla bambaşka bir konuya değinmiş oldum; ama zaten niyetim şarkıyı yorumlamak değildi. bu şarkı bir evvelki şarkıyı, o da bu bahsettiğim lüzumsuz gerekçelendirme davranışını hatırlattı bana sadece.

popüler sinema filmleri, etkinlikler yahut gündelik hayat davranışları için de geçerli olduğuna inandığım bir düşünceyi paylaşmama vesile olduğu için papa hett'e ve saz arkadaşlarına teşekkür ederim.
  • yeni albümün ilk şarkısına kıyasla daha çok hoşuma giden ve nakaratı ile öne çıkan yeni metallica şarkısı. tonlar ise metallica'nın bu milenyumdaki en iyi tonu (zaten 3 albüm yaptılar :d).

ilk kez dinleyeceklere tavsiyem: gözünüzü kapatıp, sadece şarkıya odaklanın. sonraki dinlemelerde (büyük ihtimal baya tekrar edilecek) klip izlenmeli. aksi halde insan klibe kapılıp, melodilere konsantre olamıyor, zevki tam alamıyor ve objektif yaklaşamıyor.
  • uzun süredir en beğendiğim metallica şarkısı. tabanca gibi maşallah.
  • nakaratı taş gibi olan şarkı. muhtemelen albümdeki her şarkı birbirinden farklı olacak. kaç gün kaldı amk yeni doğacak çocuğumu bekler gibi bekliyorum şu albümü!

o değil de nakaratı çok iyi lan, sözler falan.
  • bi sikinti var ama cozemedim anasini satim.
hesabın var mı? giriş yap