sorunsallar (9)
19580 entry daha
 • (bkz: #153257749)
 • korkuda alacan, coşkuda çakacan. 40 yıllık borsacıyım bunu bilir bunu söyleyim.

  ytd
 • dirençle kandırıverirler aman dikkat. ytd

  tanım: ahir zaman mal pazarı
 • herkes tutturmuş hep bir ağızdan bist100 çok ucuz çok ucuz diye. ucuz olması yatırım yapılabileceği anlamına mı geliyor? neye kime göre ucuz bu borsa? yabancı yatırımcı her borsam ucuz diyene bir avuç dolarla mı koşuyor:) herkes yabancı yatırımcı bekliyor para kazanacağız bunlardan diye. yabancı yatırımcı da eşşek zaten. hans, george parasını basacak ahmet, hasan da kazanacak, öyle mi?

  ben hep yerimden kalkmamayı becererek borsadan para kazandım. sabırla bekledim. yükselişlerde bile sabırla izledim. hisse bazlı gidenler olacaktır ancak genel anlamda borsada yükseliş beklemiyorum. 3.700-4.000 seviyesi gelmeyene kadar da kademeli alım yapmayacağım. bunlar benim fikrim ve hiçbir zaman da entrylerimi silmedim silmem de.

  (bkz: #153176208)

  (bkz: #153245790)
 • ülkenin ekonomik durumu ve gidisati ile alakali korele bir gidişat gösterir borsa endeksleri. dönemsel siyasi ve ekonomik krizlerde muhakkak dalgalanmalar olur ama sonunda makroekonomik göstergelere uygunluk gösterir.

  makroekonomik durumda;
  cari açık ve dış borç sarmalında bir ülkeyiz siyasi riskler jeopolitik riskler daha yuksek fazile para bulmamıza sebep oluyor.

  85.000.000 artı 10.000.000 kaçak göcek ile üretimi kendi kendine yetmeyen dışardan bir seyler almak zorunda olan bir ülkeyiz. bunun için yeterli dovizimiz yok doviz bulalim diye ihtmracati desteklemeliyiz ama bundurumda icerde ihtiyac duyulan mallar dışarı gidiyor bu da kaçınılmaz talep enfkasyonu yaratıyor.

  sacma sapan kkmh icat ettiler kuru biraksalar bir türlü birakmasalar bir türlü.

  sanal bir döviz kuru baski ile oluşturuldu enflasyonla uyumlu hale gelmesi lazım ama bedelini kim ödeyecek.

  enflasyon soğusun diye sıkı para politikasi uygulasan sonuçları ne olur.

  paran yokken parayı sıkılaştırmazsan sonuclari ne olur.

  duvara carpacagımızı düşünüyorum herkes hesabıni ona göre yapsın.

  borsalar serbest kalan para ile yukarı yürürler.
 • hakkındaki bir takım argumanlara cevap vermek gerekirse;

  - ananın a*ına göre ucuz
  - eşşeğin ski anlamına geliyor
  - evet aynen senin skim hıyar diyene koştuğun gibi koşuyor
  - ne yaptığın skimizde değil
  - ne beklediğin zerre sikimizde değil
  - alırsan skimize almazsan daşşağımıza,
  - silersen de silmezsen de üstteki madde geçerli.

  bu entryi gören herkesten özür dilerim ama şu başlıkta saçmalık, kehanet, ben demiştim , ben parayı vurmuştum tarzı yorumlar görmemek adına artık bir şeyler yapmak gerekiyor.
  öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran bilgi : bir yazarı engellediğinizde takip ettiğiniz başlığa yazınca yeşil yanmıyor.

  önemli bilgi: borsa tahmini iyi olanın para kazandığı yer değildir. bir tahmine dayalı, olasılığa para basmanın adı yatırım değil bahistir. tahmin yeteneğinin iyi olduğunu düşünenler at yarışı, iddia vb gibi platformlardan daha hızlı para kazanabilirler. şimdi sktirin gidin başlıktan.
 • borsada bugün alım iştahı azalmış gibi görünüyor. 4400'den 5400'e kısa süre içerisinde geldik önemli ortalamalardan uzaklaştık rsı 70 bandında takılıyor. bist100 endeksi 5408'ün üstünde kalamayacak ve doji mum ile günü kapatacak gibi duruyor (doji mum fiyatlarda dönüşümün habercisidir). düzeltme geleceğini düşündüğüm için büyük oranda nakit pozisyonuna geçiyorum.

  eğer borsa gidiyor trendi kaçırıyorum diyen varsa bu seviyelerde maliyet oluşturmasınlar düzeltme hareketi tamamlandığında orta veya uzun vadeli maliyet oluşturabilirler.
  düzeltme bitene kadar endekse etkisi düşük olan ve 200 günlük ortalamalarına yakın hisselerde bekleyerek fırsat kollayabilirler.

  dolar serbest bırakıldı ve adil değerine doğru gidiyor dolayısıyla borsa dolar bazlı ucuzlayacaktır alım yapmak için doğru zamanı bekleyin. borsadan para kazanılacak zamanlar önümüzdeki 3-4 ay olacaktır.

  yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir. finansal kararlarınızı alırken kendi bilginizi kullanın ya da ücretli yatırım danışmanlarına başvurun.
 • ford mu tofaş mı? tarafını seç .
 • bist 30 vadelide negatif uyumsuzluk var ve alım iştahı azaldı. long yönde dikkatli olunmalı.
 • mikrofonlarmız mehmet şimşek'de anonsuna kadar dinlenmeye geçecek gibi duran borsadır.
21 entry daha
hesabın var mı? giriş yap