28316 entry daha
  • faiz indirimleri başlamadan uzak durulması gereken borsa, mb ne zaman faiz indirmeye başlar o gün girerim
  • neredeyse hiç kağıt ayırt etmeden hemen her kağıdı düşüren bir seriye bağladı. 200 günlük hareketli ortalamanın da altına sarkacak gibi görünüyor. önümüzdeki süreçte yeni halka arz odine bile çok gitmeyebilir tıpkı aralık 23 düşüşündeki halka arzlarda olduğu gibi
  • (bkz: #162375913)
    kısa vade(viop):
    bir haftadır dışarıdan izliyoruz. barların boyları ve hacim yavaş yavaş küçülmeye başladı. türkçe meali; satışlar yavaşladı ve azaldı. düşük zaman dilimlerinde, geçen pazartesi'den bu yana düşen bir kanal içindeyiz ve hem cuma hem de bugün bu kanal yukarıya doğru kırılmaya çalışıldı. ama bu, akıllı para'nın gel gel hareketi de olabilir. zira yukarı denemeler pek de hacimli değil. dolayısıyla, tekrar girmek için acelemiz yok ama fırsat kovalıyoruz.
    her zaman söylediğim gibi beklentim, kesinlik içermiyor, ihtimalleri arıyoruz. beklentim gerçekleşirse girerim, gerçekleşmezse izlemeye devam. beklemenin maliyeti, düşerken içerde olmaktan çok çok daha az. (nemalanma geliri vs gerçek enflasyon)
    ilk aşama da buradan tepki vermesini bekliyoruz, sonrasında 9000 endeksin yukarıya güçlü ve hacimli kırmasını arıyoruz. gerekli aksiyonu almak için de seans sonuna kadar bekliyoruz. seans içinde 'gel gel'lere prim vermiyoruz.
    bunlar olana kadar izlemeye devam.
    ekleme: bugün de eksi kaparsa 6 gündür üst üste düşüş olacak. buna benzer bir trend en son 14 ay evvel, 2023 ocak ayında, olmuştu. hey yavrum hey.

uzun vade(spot):
    mükemmel bluechip hisseler çok acayip fiyatlarda, ufak ufak topluyoruz.
    ekleme2. rica ediyorum, hangisi, bu mu, şu mu diye sormayın. söylemiyorum. hatta cevap bile vermiyorum.
  • işlem hacminin yerlerde süründüğü borsa.

şüphesiz ki anlayanlar için çok büyük mesaj vardır.
  • endeks eksi üç giderken benim endeksin eksi 2.7 gidiyor. öyle yüksek giden bir hisse de görmedim. neye göre bu endeks bilen var mı?
  • parayi kaybeder, kazanirsiniz. mutlulugunuzu kaybederseniz zor kazanirsiniz. yitirmeyin mutlulugu cocuklar.
  • 20 aralıktan sonra başlayan rallinin düzeltmesinin devam ettiği yatırım platformu.
  • boşuna döviz bazlı fonlara %40'a kadar stopaj getirebilecek yasa yürürlüğe girmedi. siz biliyorsunuz da o yasayı gece yarısı o torbaya sıkıştıranlar bilmiyor mu sanıyorsunuz?

ben yerel seçim geçince bu yasanın kullanılacağını düşünüyorum. uzun vadede yatırımcıyı yerel yatırım araçlarına yönlendirmek istiyorlar ama bunu bu şekilde yapmak ne kadar doğru bilmiyorum.

bu yasa aynı zamanda devletin borçlanma opsiyonlarını da etkiler. aklıma ilk eurobond içeren fonlar geliyor. eurobond fonu aldığımda hisse senedinden daha fazla vergi kesilecekse ben o fondan çıkarım. bir çok yatırımcı da bunu yapacak. belki de etkisi düşüktür, mehmet bey bu riski hesaplamıştır. ben bir fakir borsacıyım nihayetinde *

yatırımcıyı bir şeylere zorlamanın her zaman kötü sonuçlar doğuracağını düşünüyorum ama belki de fakir olduğum için objektif olamıyorumdur.

tüm bunlara kuşbakışı bakınca bist'in şu anki hâlinin geçici olduğunu düşünüyorum. siyaset bist'in boynunu bükmesine izin vermez. bu berbat ortama rağmen direnecek; seçim ve q2'den sonra uçmasa bile kendine gelecektir. döviz bazında hâlâ bir çok hisse çok avantajlı.

bir yandan bireysel olarak nasıl yurtdışına yatırım yapabilirsiniz bunu öğrenmenizde fayda var. sıradan bir türk vatandaşı için en basit yollar crypto(bunu da vergilendirebilirler yakında) ve midas gibi geliyor bana. bazı bankaların da direkt yurtdışından hisse, etf veya fon alma araçları var galiba ama hiçbirini denemedim. bir göz atmanız da fayda var.

tek bir yatırım aracına bel bağlamayın. yatırımlarınızı çeşitlendirin. hükümetlere ve onları yöneten kişilerin iki dudağının arasına bakarak finansal özgür olamazsınız.

adettendir; yatırım tavsiyesi değildir.
  • aslına bakılırsa çoğu bist100 hissesi 7500'lerdeki fiyatlarında.

yine halka arzlarla siktiler güzelim ralliyi. ama kabahat arz edende ya da izin verende değil ki, bizim dangalak yatırımcıda.
  • elimde kalan son likitide soktum bugün içeri. her ay da düzenli alım yaparak yoluma devam edeceğim. ister çıksın ister düşsün mikimde bile değil. para benim risk benim. ya haaak! ahahhhaaa. çıkarsak güzel çıkarız, batarsak da güzel batarız. hedef 2026-2027 hadi bakalım. o gün geldiğinde ya ağlarım ya gülerim ya da uçarım. hoçça kalın uçmağa gidiyom ben * düştükçe eğleniyorum mazoşit oldum herhal ahhahhahha.
33 entry daha
hesabın var mı? giriş yap