671 entry daha
  • 2017 yılında 2015 -1.2 skypack (4x2 )modelini aldım, 7 sene yaklaşık 110.000 km hiç sorunsuz kullandım. rutin bakımları dışında servis görmedi. ilk suv aracımdı, hakkında hiç bişey bilmeyerek aldım ama pişman etmedi. artık km arttığı için değiştirmek istedim, bir çok suv denedim almadan önce ama sürüş konforu, iç genişliği, dış görünüşü (zevke bağlı tabi) bana daha çok hitap ettiği için bu sefer yine 2022 model 1.3 skypack 4x4 aldım. tabi 4x4 alınca, eski aracımın performası ile arasında çok ciddi farklar olduğunu fark ettim. aracın 4x4 olmasından mı, motor teknolojisinin değişmesinden mi bilmiyorum (bu konudan da pek anlamıyorum) ama gerçekten ciddi farklar var arasında. yakıt açısından da çok fark ettiğini söyleyemem eskisi ve yenisi arasında, şehir içinde ikisi de çok yakıyor. uzun yolda hız sınırlarına uyarak kullanıldığında ise ortalama 7 -8 lt/100 km gibi.
  • suv tipi araçları türk halkına sevdiren araçtır.
    yanılmıyorsam piyasaya ilk olarak 2007 yılında çıkmıştır.o dönemde jeep,gmc,bmw,mercedes gibi markaları saymazsak doğru düzgün suv satan marka yoktu ülkemizde.

suv tipindeki araçlar ülkemizde özellikle son 5 yılda çok popüler hale geldi ve hemen her marka ürün gamını bu araçlar üzerine dizayn etmeye başladı.hatta çoğu marka aynı araç segmentinde birden fazla model üretmeye başladı.örneğin opel mokka,opel crossland ve vw taigo,vw t-cross b suv segmentinde yer alıyor.
    neyse konuyu dağıtmayayım bu durum başka bir başlığın konusu olabilir.

sözün özü suv araçlar ülkemizde popüler değilken nissan bu modeli ülkemizde piyasaya sürerek hem kendi pazar payını artırdı hem de insanlara şehirde kullanılabilecek suv araçları sevdirdi.
    bence başarısı buradan geliyor.her ne kadar şu an karşısında çok ciddi rakipleri olsa da bence segmentinde referans noktası alınabilecek en iddialı araçtır.
    güncel kasasını da deneyimlemiş biri olarak yorumlarımı yazmak isterim.
    1.3 benzinli ve cvt şanzıman kombinasyonu ile alakalı konuşacak olursak,
    + 158 hp gücündeki motor hacmi düşük olsa da çok seri ve aracı gayet güzel yürütüyor.
    +cvt şanzımanların çalışma prensibi son yıllarda üretilen japon araçlarında oldukça iyileştirildi.sanal oranlar sunarak vites geçiş hissiyatı vermekle beraber sürül zevki eskiden alışılagelmiş cvt ler gibi değil.üstelik sorun çıkarma ihtimali çift kavramalı şanzımanlara kıyasla daha düşük
    yeni qashqaide de bu tipte yeni cvt şanzıman kullanılıyor ve motorla uyumlu çalışarak size gayet stabil bir sürüş sunuyor.
    +yalıtım ve ses izolasyonu japon araç standardının oldukça üzerinde , alman araçlarına yakın.
    +19 inç çapındaki jantlara rağmen aracın süspansiyonları gayet iyi çalışıyor,araç oldukça konforlu
    +bakımları her 15.000 kmde yapılıyor.
    + yumuşak yapılı süspansiyonlara ve suv gövde tipine rağmen aracın limitleri yüksek,yol tutuşu başarılı
    +yakıt tüketimi şehir içinde 8.5 litre/100 km , şehirlerarasında 6.5-7 litre/100 km olarak dikkate alınabilir.bence böyle bir araç makul değerler.
    -frenleri çok kötü olmamakla beraber kendisinden çok daha iyi araçlar var.
    -multimedya sistemi için bluetooth kullanımında bazı araçlarda sıkıntı olabiliyor.telefon rehberindeki numaralar indirilemiyor vs şeklinde yorumlar olduğunu biliyorum. belki her araçta yoktur bilemiyorum.

donanım , elektronik destek sistemlerine pek girmiyorum.çünkü bu konu artık bir pazarlama taktiği oldu. zaten parasını verdikten sonra fiat,chery,mercedes marka farketmeksizin her araçta istediğiniz donanımı alabiliyorsunuz.

sonuç olarak ben araçları verdikleri sürüş hissiyatı ve konforlarına göre değerlendirmeyi seviyorum.
    suv araç sevmesem de nissan qashqai suv almak istesem sınıfında tercih edeceğim modellerden biri olurdu.
hesabın var mı? giriş yap