aynı isimde "pera (müzik grubu)" başlığı da var
  • katalanca armut.
  • dünyanın en şirin bebeğinin, en güzel kızının ismidir. bu kadar net. pek alışılagelmiş olmasa da gayet güzel bir isimdir.
  • yeni melekin oralarda bir sokakta bikaç metre aşağı inilerek ulaşılan mekan. koridor şeklinde açık alanı bulunmakta içine doğru uzanan, kenarlarında masalar, yürümek pek zor aralardan. türkçe rocktan popa, türkülerden türk sanat musikisine uzanan bir yelpazede müzikler çalmakta. makul fiyatlarla biranızı yudumlayıp gidip aletten patlamış mısırınızı alıp arkadaşlarınızla güzel güzel takılabileceğiniz bir mekan, tavsiye ederim. bir de kemik bir kitlesi var gibi haftanın her günü dolu valhalla.

edit: yıllardır gideriz, geçen gün deli hesap kilitlediler, içmediğimiz şeyleri dayadılar. kavga ettim dallama garson bozuntusuyla bide gecemizin içine etti ufaktan. buranın da pek bi farkı yok klasik çakal esnaftan, artık tavsiye etmiyorum zira kazıklanma ihtimaliniz var.
  • berlin'de ku'damm'ın dibinde adenauerplatz'dan yürüme mesafesinde ufacık, samimi ve enfes yemekler yapan bir türk mutfağı lokantası-meyhanesi (kartvizitinde böyle yazmaktadır efenim. lokanta-meyhane). taze facebook sayfası için: http://www.facebook.com/…ages/pera/453539281368120.

berlin'deyseniz ya da yolunuz berlin'e düşerse gidip, yiyip içip kıvamlı sohbetlere dalacağınız bir mekan.

şu entariyi yazarken bile kalkıp gidesim gelmekte. evet bu derece...
  • günlerdir aklımdan perabab'ı çıkmayan berlin'deki afiyet vahalarından biri. yolunuz düşerse -ki umarım düşer- pişman olmayacağınızdan eminim. neymiş diye bakmak isterseniz, mütevazı da bir facebook sayfası mevcut: http://www.facebook.com/pera.berlin
  • ismi ile bende mistik bir etki bırakan istanbul semti. severim.
  • ''peralılar osmanlılara karşı sonradan görmelerin tüm kibri ve yarı cahillerin küstahlığı ile avrupa kültürünün temsilcisi ve taşıyıcısı gibi davranır. peralı erkekler silindir şapka ve kadınlar chapeaux de paris giymiyorlar mı, yeter. ne büyük bir mucizedir ki, osmanlılar bu örneğe bakarak avrupa medeniyeti hakkında pek bir fikir oluşturmamışlar ve gördüklerinden de hoşlanmamışlardır. ne mucizedir ki, kendilerine verdikleri üstün değerle peralılara içi boş, kabuğu yaldızlı aşağılık bir yaratığa bakar gibi tepeden bakmışlar ve onları küçümsemişlerdir.''

franz von werner.
  • yakamdan düşsün diye günlerce gecelerce soluklanmadan calistim.aci içimi deserken oradaydin gulumsuyordun.hep sahte guluslerin.ben aslında senden hep nefret ettim.ben aslında hep seni sevdim.nasil bir arkadastin,nasil bir kazikti attigin.bir sabah uyandim ve sen beni anilarla yalniz biraktin.ben babam gittiğinde bu kadar dagilmadim.acimasizdi cümlelerin.ben agladim,ilk defa bu grubun sarkisinda sen gittin diye agladim.ben güçlü numarası yapan bir garip küçük kizim.
    ne cismin kaldi bende ne de
    adin.
  • altında çıkan mezarlık hakkında birtakım bilgiler için bkz: #50580892
  • bira markası.
    şu an piyasada pera 2, pera 3 ve pera 5 olarak yer almakta.

pera 2, yoğun bir lager (pilsener)
    pera 3, isli (smoked)
    pera 5, buğday (hefe-weizen)

üç çeşidi de, efsane bira değil ama gideri var.

şöyle de birşey var ama. sahibi hayyam garipoğlu olduğu için çoğu alkol satan yer satın almıyor. o yüzden de nadir yerlerde satılıyor.

ek: denemek isteyenler için; moda'da kral tekel'de ya da belfast irish pub'larda bulabilirsiniz.
    (ayrıca, başka satılan yerler varsa ekleyebilirim)
hesabın var mı? giriş yap