• hadi üçünden birini tutmasını anlarım, "şirin buluyordur" diyip geçerim...
    başka vasıfları üstün çıkıyorsa kişinin iki tanesini bile tutmasını kabul edebilirim.

ama hem coyote varken road runner'ı,
    hem tom varken jerry'i,
    bir de sylvester varken tweety'i tutuyorsa bir insan, orda sınırımı çizerim.

"tamam kardeşim," diye düşünürüm, "pratik zekaya, azme, yeteneğe, doğallığa prim vermiyormuşsun sen." diye de eklerim.

zira tom da, sylvester da, coyote de yemek için istemektedir karşı tarafı. bu kadar normal, bu kadar doğaları gereğidir yani.

anında uzaklaşırım sonra oradan;
    hollywood tarafından eziyet üstüne eziyet gören tüm kıvrak zekalı çizgi karakterler adına sigaramı yakar, dalarım uzaklara...
    tom'un jerryi doyasıya yediği, coyote'nin her dahiyane kapanının çalıştığı bir dünya düşlerim.
  • (bkz: meep meep)
  • akp ye oy veren zihniyettir.
  • olanları akıl süzgecinden geçiremeyenlerdir.. (şaka olm)

şimdi normalde nedir? çoğu insan haklı olandan ziyade zayıf görünen tarafı tutmaktadır.. yani şimdi nasıl örneklendireceğimi bilemedim, mesela taraftarı olmadığınız iki kulübün bir maçı var.. televizyonda rastlamışsınız izliyorsunuz.. bir ekip 2-0 mağlup diyelim.. ister istemez çoğunluk güçsüz görünen, geride olan tarafın gol atmasını isteyecektir..

ya da hakemler tarafından kayırılan bir takımın yenilmesini istemek gibi.. mesela ispanya-rusya basketbol avrupa şamp. finalinde çoğunluğun rusyayı tutması gibi..

ha şimdi bu çizgi filmlerde nedir olay? büyük ve güçlü bir heyvan olan kedigillere karşı daha zayıf ve küçük olan kuşgiller, fareler kapıştırılmaktadır.. çocuk ister istemez bir içgüdü ile küçük hayvana kaç ulan kaç diyecektir.. onun tarafını tutacaktır.. ama burada asıl güçsüz olan kedigillerdir.. açtırlar ve savunmasızdırlar.. o şerefsiz kuşlara bird seed tabelası konulmuş çuvallarla, yığınlarla yiyecek verilmektedir çizer tarafından.. jerry babasının malı gibi dolabın kapağını açıp peynir aşırır.. tweety altın kafeslerde gezmektedir.. kuşların karnı tok ve sırtı pektir.. garibim slyvester çöp karıştırır, tom sahibesinden dayak yer.. "taaamıııs taaamııs al sana pis kediii".. durum böyleyken hala jerry'i tutmak hala road runner'ı tutmak dombililiktir, burjuvalıktır.. (oha)

biliyorum ki bir paralel evrende thomas jerry'i mideye indirmektedir, coyote road runner'dan piliç çevirme yapmaktadır.. bunu bilmek bir nebze de olsa içimi ferahlatıyor.. oh be diyorum.. rahat uyuyorum geceleri..
  • gülben ergen ve hülya avşar düellosunda hülya avşar'ın tarafını tutar bu zihniyet.

(gülben ergen'in de tarafını tutabilir, fark etmez.
    zira böyle bir tartışmada taraf tutarlar yani, düşünün.)
  • mekke ile medine arasındaki gizli rekabette de mekke'yi tutmuştur..
  • (bkz: düz adam)
hesabın var mı? giriş yap