• geçimini burdan kazanan biri olarak söyliyeyim yaratıcı ölücülerdir.
    en sevdiğim olaylar.
    *sabah 8de telefon çalar.-abi bize passat lazım. ulan bu saatte mi lazım amk. balığa gidicende arabayı mı denkleyemedin.
    *sattığın araç tek kapıdır. arar arkadaş.
    -abi fiyat ne olur son ?
    -47 olur kardeşim.
    -abi aslında tek kapı bize küçük gelir ama 42 olursa alırım.(esnafa malı beğenmedim dersin fiyatı düşürür ya onu deniyor)
    -kardeşim arabayı beğenmediysen niye aradın ?
    -45 olur mu peki abi ?
    *sattığın 20 bin liralık araba için arar.
    -daire var güzelyalıda takas olur mu?
    -ne istiyorsunuz fiyat?
    -240 bin,işte 220 bin fark alırız.(ayaküstü bana daire satmayı planlıyor)
    -kafa kafaya olursa olur.
    -dalga mı geçiyorsunuz beyfendi ? (adam seçiyorum.)
    izmirde ev satarsın adam denizlide arsayla takas ister.
    son zamanlarda yaşadığım en ilginç olay.
    mesaj geldi.
    "araç şu fiyata olursa alacağım" diye.
    aradım,dedim ki şu fiyat olmaz ama 2 bin fazlası olur.
    -hocam ben o arabadan almayı düşünmüyorum öylesine mesaj attım.
    sonuç olarak 1 saat telefonda konuştuk,ertesi gün aracı aldı.
  • 170 bin liralık arabaya
    nakit 100 bin vereyim pazarlığımız bitsin diyenine rastladım.
  • bi de buradan bireysel emlakları avlayan emlakçılar. pardon, emlak "danışman"(!)ları.

sanki biz aptalız, sağa sola göre harbi harbi ince hesapla araştırıp, ölçüp biçip evin konumu, yapısı, kat payı, özelliklerine göre evin ederini bilmiyoruz, evi seri bir şekilde müşteriye satma uğruna "o evin ederi o değil yeaa, uzun süre o fiyattan satamazsınız, o bölgede evlerin ederi şu fiyatta.." kafasında alayı. ulan sanki üçyüzbinlik eve altıyüzbin yazmışız tafrasına giriyor alayı. en basitinden, ne kadar öyle öten herif varsa hemen birebir aynı kategoride, özelliklerde sahibinden ilanlarını açıyorum, ki genelde o ilanlar yine emlak bürolarının koyduğu ilanlar oluyor, al diyorum kardeşim bak bu ne o zaman diye, kem küm de şu bu vs.

ha bi de evinizi şu kadar sürede satma garantisi veriyoruz lafı. nabıyonuz olm, yoldan geçen bi adamın kafasına silah mı dayıyorsunuz evi satın alması için? gerçi iddialarının dayandığı temel de, mülkü tutturduklarına kelepir fiyata çektirip anında sattırmak. mülkü öyle dedem de satar, dedem de alır lan. en uyuz olduğum laf.

ölücünün önde gideni lan yüzde doksanı.
  • bir tanesinin arabama karsi daha dusuk bedelli bir araba(asil bomba simdi geliyor) arti cok az kullanilmis doner tezgahi arti masa sandalye takimi teklif etmesiyle; arayip "(yari fiyatina) olmaz mi?" diyen cesitlerine bile sempati duymami saglamistir.

hayata bak, araba satarken kariyeri saptirip tavuk donerci oluyorsun...
  • piyasası 39 - 42 bin tl arası olan araca 51.950 tl yazan görgüsüzlere müstehak ölücülerdir.

peşin edit: ölücüsporluyum
  • geçen adamın biri kıçı kırık polo'ya 82 bin lira yazmış. üstelik son fiyatmış, pazarlık etmeye kalkanın kalbini kıracakmış. ilan kalktı muhtemelen ama iyi gülmüştüm. sonra ikinci el piyasası neden şişik. bunlar yüzünden işte.
  • "sadece araç ile takas düşünebilirim" ibaresi koyduğum araba ilanına izmit'ün ücra bir köyünde tarla ve yahut yalova'da devremülk teklif eden tipleri gördükten sonra bu pazarlıkçılara artık takılmıyorum bile.

ölücülük ayrı bu bambaşka bişey.
  • bakınız (bkz: donanımhaber ölücüleri)
  • 2006 model bir araba için 55.000 liralık verdiğim ilana atılan mesaj;

ıyi günler biz sizin aracınıza 47.000tl gibi alma sansimiz var bu fiyat biraz sizin icin düşük olabilir ama piyasa cok yavaş ve cok durgun..fiyat teklifimle sizi incittiysem şimdiden sizden özür dilerim.

mesajı aynen kopyaladım. adama da cevap olarak araştırdığım aynı arabanın 2001 model 47.000 liralık bir ilanını gönderip, umarım bu ilanla sizi incitmemişimdir yazdım. sonra irtibat kesildi zaten.
  • fiyatı 6.000 tl olan oldukça kaliteli bir koltuk takımını alıp salona yerleştiremedim. boyutlar showroomda görünene göre oldukça büyük çıkınca doğru düzgün kullanmadan satışa koydum.

mağaza belli, satış fiyatı belli, ürün faturalı. sahibinden.com'da açtığım ilanda fiyat 3.500 tl.

gelen mesaj aynen şu (yazım hataları ile birlikte):

"selamlar ozz bey sanırım az kullanılmış bir ürün.. fiyat çok pahallı 2. elciyim. biz en iyi müşteriye bunları 2. el 1000 lira civarında satıyoruz. son ne olur?"

"tamam gelin alın 1.000 liraya" diye cevap attım.

eskiden kullanıp epeydir kenarda duran cep numaramı verdim. aradılar konuştuk, evin karşısındaki özel güvenlikli bir sitenin adresini verdim. adamlar yarım saat sonra rulo naylon yüklü koca bir kamyonetle karşı sitenin kapısına geldi.

artık kullanmadığım ve kullanmayı düşünmediğim hattımın sim kartını kırıp çöpe attım. kahvemi sigaramı ayarlayıp elemanların güvenlikler tarafından yaka paça siteden kovalanmasını izledim.

ölücülere ölüm..

not: bunu sonuna kadar sabırla okuduysan elini vicdanına koy ve türkiye'de ölüme terk edilen sma hastası yavrulara bir imzayla destek ol: https://www.change.org/…etition&utm_medium=copylink
hesabın var mı? giriş yap