• yaz mevsiminin kalbi, benim gibi kış sever birine oğlumun dünyaya merhaba demesi ile aşkı öğreten, ayların en sarı sıcağı.

oğlum olacağını ve temmuz’da doğacağını öğrendiğimde aklıma hemen hasan hüseyin korkmazgil’in şiiri gelmişti. hani “bir oğlum olacak adı temmuz, öfkede benden fırtına, sevgide deniz” der ya şiirde, adı başka ama oturup anlatmak istesem ben de bunlardan azını söylemezdim canım oğlum için.

fırtınalı zamanlarımız oluyor bazen, dalgalar yoruyor ama geçen sekiz yılda derin bir nefes alıp devam etmeyi öğrendik. hayat zordu, can acıtacak kadar yalnızlık yaşadık, üzüldük, sonra kendimize merhamet etmeyi öğrendik. hatta öfkemizi doğru kullanmayı...
    sevgide hep çok bonkör olduk, deniz ne ki bizimki gökyüzü.
    bak daha bu sabah ne oldu. tam odadan çıktım mutfağa gidiyorum o da çok mühim bir işi varmış gibi salona koşuyordu, koridorda beni gördü. bir anda durdu. uzun süreden sonra kavuşan iki eski dostun, sevgilinin birbirine duyduğu özlemi sessizlikle ama aslında avaz avaz hissettirmesi vardı gözlerinde.
    öyle bir güldü ki gözleri, öyle bir konuştu ki bakışı bir insan daha fazla sevildiğini hissedemez. sarısı da sıcağı da sonsuz bir sevgi.

kelimeleri kullanamıyor diye çok üzülüyordum, konuşamayacak dediklerinde içimde bir yerde asla kapanmayacağını sandığım bir kuyu kazdım. sık sık varlığını gözyaşı ile endişe ile hatırlatan bu kuyuyu gülücüklerle, sarılmalarla, öpüşlerle doldurup kapatan, anlamlı sessizlikleriyle başka bir dil oluşturan bu temmuz çocuğu bugün sekiz yaşında.
    beni iyileştiren, güçlendiren, her anında sevildiğimi hissettiğim, zaman zaman zor ama çok güzel yılların mimarı canım oğlum. kalbim. iyi ki doğdun.
  • sümerceden dummuzi den, ibranicede tammuz dan gelir. (efendi, bey anlamında).
  • hasan hüseyin (korkmazgil)'in bir şiiridir.

temmuz

bir oğlum olacak
    adı temmuz
    uykusuz korkusuz
    beter mi beter
    ben beynimi satarak yaşıyorum
    o benden de proleter

karataşın göbeğinde aşk
    karataşın göbeğinde sevda
    bende bitmeyen kavga
    karataş çatladı çatlayacak
    onda yeniden başlayacak

bir oğlum olacak
    adı temmuz
    öfkede benden fırtına
    sevgide deniz
  • (bkz: dumuzi)
    (bkz: tammuz)
  • "günler geçer ve çalışır şafağın değirmeni,
    kim bilebilir ki kimi, neyi eskittiğini?
    ben ne kadar önemserdim kendimi, hay allah!
    sen ne kadar kumraldın aynalarda, hay allah!
    temmuz tam bu işe göredir bana kalırsa,
    gel bağışlayalım birbirimizi..."

turgut uyar
    günler geçer
  • turanca "çok sıcak, cehennnem" anlamına gelen tamu-z sözcüğünün süryanice'deki temmuz karşılığından aynen alınan sözcük. ses benzerliği olsa da, ibranice'de "bey" anlamına gelen tammuz sözcüğü başka bir anlama gelmektedir. ingilizce'deki july karşılığı ise, temmuz ayında doğan roma imparatoru julius caesar'a atfen verilmiştir.
  • bildiğin sahte...
  • sumerce : dam (=kadin,es)
    latince : quintilis (besinci ay) julyen takvim duzenlemesinden sonra juilius(julius caesarin adindan)
    halk dilinde : orak ayi
  • aylar gün olsaydı, temmuz ayı kesinlikle cumartesi gibi sapıkça haz veren, bir gün olurdu.

en sevdiğim yaz ayı.
  • canımsın temmuz, hoş geldin. çok özlettin. buyur buyur geç, lütfen, içerde çıkar. dümdüz devam edersen salonumsu. sen geç, ben geliyorum. biraz kiraz koyim. yanında su mu. öyle alkolleri sigaraları filan kaldırmıyor artık mide. belki birkaçar ilaç falan da alırız, kafa rahatlar. er yaşta yaşçı olduk be temmuzcum. şimdi böyle kafayı yedik gibi olduk mu olmadık mı direkten mi döndük mü yoksa bittik mi bitmedik mi filan nası oluyo böyle ben tam annayamadım ama seni gördüğüme sevindim. şeref verişin daha da hoş olsun diye sen gelmeden az evvel bi de wes attım. takıntılara devam. şu dakika itibarıyla iyigibiceyiz. ama geçeriz, biliyoruz. hem de birazdan. geçcez. neyse 2 dakkada dram yaratmiyim. çok seviliyorsun. canımsın temmuz, hoş geldin.
hesabın var mı? giriş yap