• benim için gotham city tim burton, batman de michael keaton demek olduğu için;

tim burton'ın gotham'ı siker şeklinde uzayacağım versus.
  • beterböcek filmi çekip adını batman koyan adamın gotham'ıyla, batman filmi çekip adını kara şövalye koyan adamın gotham'ının karşılaştırması. aslına bakarsan ikisi de farklı açılardan güzeldir ancak burton'ın batman'leri güzel gotham tasvirleri ve jack nicholson'ın joker'i haricinde maalesef gülünç filmlerdir.
  • batman filminin surukleyiciligi vs degil, gotham tasvirinin kiyaslanmasidir. yanlis anlasilmasin bu arada.
  • bruno heller gotham'ının her ikisinden de üstün olduğu karşılaştırma. çizgi roman tadında, gerçekçiliği tavan yapmış olan gotham dizisi, herhangi bir batman hayranını fazlasıyla tatmin eder. eğer daha daha iyi bir gotham görmek isterseniz de animasyon olan, ancak filmleri aratmayan batman the dark knight returns part 1 ve batman the dark knight returns part 2'yi tavsiye ederim.
  • nolan'cılara göre galiba ireceb ivedik türkiye'ni en iyi filmi, malum gişe rakamlarına göre sikiyormuş siken.
    sikilen her türlü "nitelik" kriteri oluyor, ey nicelikçi nolan fanboyları.
  • nolan'ın gotham'ı chicago iken, burton'ın gotham'ı gothamdır. gece yarısı bağcılar'da olma huzursuzluğunu verir burton gotham'ı; bir de gotiktir, grotesktir. batman'in ruhunu iyi yansıtır. nolan gotham'ı adamı germez, en fazla öğle vakti etiler gibidir, klasik amarigan şehridir işte. senaryo olmasa at gitsin nolan gotham'ını.

haa ama nolan'ın batman serisi senaryo olarak daha derindir, burton ona göre masalsıdır ama bu başka bir versusun konusu.
  • tabii ki nolan'ın gereğinden fazla gerçekçi, renksiz, sanatsız, düz ötesi gotham'ı değil. gotham'ın nasıl olması gerektiğini merak ediyorsanız sırayla batman arkham asylum, batman arkham city ve batman arkham origins oynayın. sonra da tim burton'ın karanlık ama aynı anda rengarenk gotham'ıyla karşılaştırın.
  • iki farklı yönetmenin gotham'ı iki farklı evrene aittir. burton silver ve golden age'e yakın bir gotham tasvir etmiştir; yüksek binalar, gotik mimari, karikatürize edilmiş karakterlerle dolu bir şehir. nolan daha realist bir yaklaşımla yorumlamış şehri, gerçek, kanlı canlı bir yerleşim bölgesi.

bana göre ikisi de fazla uçta. tim burton'ın her zaman fazla abartıldığını düşünen biri olduğumdan kelli onun gotham'ını da fazla uçuk buluyorum. zaten onun ardından gelenler de (nolan'a kadar) aynı akımı devam ettirdiği için joel schumacher'in garabetlerini de gördü bu gözler. batman begins'de yapılan tasfir, özellikle son sahnelerde dağılmaya, parçalanmaya başlayan şehir beyaz perdenin gördüğü en güzel gotham şimdilik.

bu ikisinin dışında bir de yeni dizi var. aslında belki en başarılısı o. tam bir çizgi roman şehri, ne nolan'ınkisi gibi fazla gerçek, ne de burton misali abartılı. tam tadında.

tabi arkham city hepsini döver...
  • kimse kusura bakmasın nolan'ın gotham city'si film üçlemesinin en eksik tarafıdır. bok gibidir. new york'un falan aynısıdır. ergenler bunu beğenedursun tim burton'ın gotham city'si bu karşılaştırmayı siker atar.

hatta nolan'nın gotham'ının ne kadar kötü olduğunu söylemek açısından yazıyorum joel schumacer'in gotham'ı bile daha iyidir.
  • tim burton'ın gotham'ının daha gotik bir havası vardır. karikatürize ve daha renklidr. nolan'ın gotham'ı daha modern zamanlar gotham'dır.. sahici ve daha ferahtır.

ikisininde ayrı tadı vardır yani..fakat benim gibi çizgi roman severler için tim burton'ın yarattığı evren daha makuldur. he senaryo ve kurgu olarak nolan sikip atmıştır tım burton'ı o ayrı.
hesabın var mı? giriş yap