• gençliğim tek tek ölüyor.
  • yaşıyo muydu hala? ben çocukken trt'deki müzik programlarında sürekli bağıran acaip enerjik bi teyzeydi. müziğini sevmezdim çok sertti. allah rahmet eylesin. üzüldüm.
  • şarkıcı, oyuncu ve yazar.

24 mayıs 2023 günü vefat etmiştir. mükemmel bir sese sahip ve her şarkısı da başka bir güzel sanatçıydı. allah rahmet eylesin.

en sevdiğim private dancer albümünden aynı isimli şarkısının youtube linkini buraya bırakıyorum. private dancer
  • vefatı, yeryüzü sanatçısı akın ok'u çok üzmüştür:
    https://www.youtube.com/watch?v=dq6dzrmtbdm
  • 6 7 li yaşlarımda ilk öğrendiğim yabancı ünlüdür kendisi. 1990 lar henüz gelmeden
    klibinin birinde dev bir newton beşiği vardı. çocuk aklıyla, bu aygıt o yaşta bana çok ilginç gelmişti. televizyonda tina turner i duyunca hemen newton beşiği aranma moduna girerdim.

yıllar içinde farklı şekillerde bu divanın ismini duysam da, bu çocukluk hatırasını silmez. beyine kazındı artık newton beşiği=tina turner.

bu klibi tanıp bulan varsa yeşillendirirse sevinirim.
  • bu dünyadan fırtına gibi geçip gitti.

80 lerde çocuk olanların iyi hatırladığı, benim de çok sevdiğim şarkıcı. trt çok sık kliplerini gösterirdi diye hatırlıyorum. 90 larda da blue jean dergisi her sayısında yeni bir sevgilisini duyururdu. hayat hikayesini bilmiyordum. az önce okudum ve üzüldüm.

tina'yı tina yapan şey müthiş enerjisi ve şarkılara kattığı olağanüstü güçlü yorumudur. şarkıyı sanki dişleriyle ısırıp çiğner. öyle sert bir yorum kimsede yoktur. sahnede de aslan gibidir. o koca yelelerini savuruşu, kalçasını oynatışı, mimikleri vs ile eşsizdir.

we don't need another hero, private dancer (taparım), silent wings, what's love got to do with it ve elbette simply the best en sevdiğim şarkılarıdır.

ışıklar içinde uyusun. ike ile karşılaşmaz, zaten öteki tarafta o.
  • gençliğimin efsanesi.çok üzüldüm.ışıklar içinde uyusun.
  • gidişiyle gece gece beni çokça üzen diva. güle güle babaannem. sen sadece ilk gençliğimin starı değil, güçlü, mücadeleci, hayat dolu kadın ikonumdun. en sevdiğim şarkınla veda ediyorum sana: tina turner - private dancer
  • bu kadın esasında soul ve pop-rock yapmasına rağmen neden rock'n roll'un kraliçesi olarak adlandırılıyordu, hiç düşündünüz mü?

evet tina turner'ın müzik tarzı soul, r&b ve rock öğeleri içeriyor. sık sık "rock'n roll kraliçesi" olarak anılsa da, müziğinin ve kariyerinin tek bir türün ötesine geçtiğini not etmek önemli.

tina turner, rock müzik sahnesindeki olağanüstü başarısı ve etkisi nedeniyle "queen of rock 'n' roll" unvanını kazandı. güçlü sesi, heyecan verici sahne duruşu ve müziğine rock unsurları katabilme yeteneği onu diğerlerinden ayırdı ve onu bu türdeki kadınlar için öncü yaptı. rock demek sadece gitar müziği demek değildir, turner'ınki gibi bir enerji ve duruş da ister. biraz da posterlerle var olur, deyim yerindeyse biraz poser'lık ister.

tina turner'ın kariyerindeki belirleyici anlardan biri, 1980'lerde "private dancer" albümüyle solo çıkışıydı. "what's got to do with it" ve "better be good to me" gibi rock'tan etkilenen parçaları içeren bu albüm, onu uluslararası bir yıldız haline getirdi ve rock türünde mükemmel olma yeteneğini sergiledi.

enerjik canlı performansları, ham vokalleri ve sahneyi yönetme şekli, bir rock ikonu olarak statüsünü daha da sağlamlaştırdı. tina turner'ın rock müziğe yaptığı katkılar çığır açıcıydı ve onun izinden giden sayısız sanatçıya ilham kaynağı oldu.

tina turner'ın müzikal kökleri soul ve r&b'de yatsa da, rock müzik üzerindeki etkisi yadsınamaz. "queen of rock'n roll" başlığı, daha geniş müzikal çok yönlülüğüne rağmen, onun muazzam başarısını, etkisini ve bu tür üzerinde bıraktığı izi temsil ediyor.
  • muhteşem bir sese sahipti. daha dün eros ramazotti ile yaptığı dueti dinliyordum.
hesabın var mı? giriş yap