49 entry daha
  • hiçbir ekstra teşviğe ihtiyacım olmayan öneri.
    trafik magandalarının azalmasına tırnak ucu kadar katkım olsa acayip mutlu olurum ki.
    keşke bir şekilde hayata geçse diyeceğim uygulama.
  • aga ben mi kaçırdım yoksa biri de çıkıp dememiş mi devlet neden var diye??

devletin asli görevi zaten insanların belli kurallar içerisinde yaşamasını sağlamak, düzen sağlamak. en basit haliyle vergi veriyorsun ve bunun karşılığında oluşturulan kurumlar ile hizmet alıyorsun. her zaman işler bireysel olarak istediğimiz gibi gitmese de ortaya dengeli, uyumlu bir yaşam ortaya çıkıyor devlet eliyle. tabii kuralların uygulandığı bir sistemden bahsediyorum yoksa bizim gibi her gün başka kaosun yaşandığı bir ülke bu örneğe uygun değil.

yukarıda bahsettiğimi daha önce yazan oldu mu görmedim ancak devlet istese bunlara çözüm bulur diyenler olmuş, ben de o arkadaşlara katılıyorum. adana'nın bir kasabasında doğdum, büyüdüm. 2000 lerin başında hatırlarım, polis veya jandarma aracı gördüğümde böyle ultra bir şey görmüş gibi hissederdim, o kadar azdı ki. şimdi adım başı polis aracı görüyorum her şehirde. normal polis, trafik polisi, yunuslar… her yerdeler.. tabii ki trafik hepsinin alanı değil farkındayım ancak eğer düzen isteniyor olsaydı gerçekten vatandaşa kalmadan bu arkadaşlara zaten talimat giderdi ve çoğu çözülürdü..

polisin önünde makas atıyorlar polisin umrunda değil, yalandan yol kenarında bekleyen trafik polisinin önünden sikko sikko çakarlı araçlar geçiyor emniyet şeridinden, polis bi durdurup sen kimsin demiyor.. akşam iş çıkış saatlerinde bazı yerlere güya eds aracı konuluyor, millet eds aracının önünden asıl şeride kaynak yapıp duruyor sıfır uyarı sıfır ceza. sonra bizim millet diyor ki foto atalım biz devlete :) foto atsan bir şey değişmeyecek şu an en azından 2 küfür edip rahatlayıp devam ediyoruz çok kafa yormayın böyle şeylere :)
  • üstteki arkadaşın zihniyetine göre nasıl olsa devlet var. kamu denetçilerini, sivil toplum kuruluşlarını, meslek odalarını da kapatalım. devletin görevi değil mi bunları düşünmek. allah allah....
  • fazlasına gerek yok, yasalar uygulansa gayet yeterlidir.
  • trafik polisi
  • yetersiz cezalar, esnetilen kurallar, keyfi uygulamalar, kişisel kararlar vb. gibi şeylerin bitmesi ve caydırıcı cezaların katı bir şekilde uygulanması sonrasında bazı şeyler düzelmeye ancak başlar.
  • zaten egm nin sitesinede online ihbar hattı mevcut. ve görsel yükleyerek kanıt da sunuyorsunuz. emniyet de bunu kullanın diye yapmış fakat ben birkaç kez kullandığımda fotoğraflı kanıtı olmasına rağmen bu bir kanıt olarak işleme alınamaz ama bölge de denetimleri sıklaştıracağız diye mail atmışlardı.
  • benim de daha önce düşündüğüm ve faydalı olacağına inandığım bir öneridir. keşke uygulamaya geçse. fakat sağlıklı olması açısından şu şekilde sınırlamalar gelebilir
    - cezayi yine sadece ftm'ler yazsin fakat kanıt zorunlu hale gelsin.
    - hatalı bildirimler de ceza ya da ceza puanı gibi bir uygulama ile minimize edilebilir. bu değişiklikler ile ftm şartları da yumuşatılabilir.
  • egm'nin sitesi hiçbir işe yaramıyor ki. kaç kez ihbar ediyorsunu hiçbir dönüş yok. gerçi onlar da haklı binlerce ihbar geliyor, kaldırımın üstüne park eden arabaya mı zaman harcasınlar. bu işin en etkili çözümü uygulama
  • trafik polislerinin çalışması.

kişi başına düşen polis sayısında avrupada, sırbistan ve karadağın ardından üçüncü sıradayız. ama gel gör ki ihbar olmaksızın bir olaya müdahale eden polis gördüğümü pek hatırlamıyorum. çok nadir istisnaları ayırıyorum, işini çok seven vatansever polisler var.
31 entry daha
hesabın var mı? giriş yap