• oturup ''bu sene şunu değiştirelim de havamız olsun insanlar ne bok yiyeceklerini şaşırsın.'' diye karar alan bir grup olduklarını tahmin ettiğim kuruluş.
  • hayat kadini icin orospu karsiligi verirken, hayat adami icin her turlu zorlugu yenmesini bilen diyor bu kurum. jigolo icin de genc sevgili falan diyor, erkegin parayla birlikte olani icin ne diyor onu bulamadim? bisey diyemiyor mu yoksa?
  • android uygulaması için neyi beklediklerini merak ettiğim kurum.geçen yıl bana twitter üzerinden çalışmalara başladıklarını bildirdiler ancak gelinen noktada bir yıl süresince hiçbir şey yapmadıkları ortaya çıkmış oldu.elimden gelse ben yapıp hayrına paylaşacağım ama yok, yapamıyorum.
  • ne zaman günü yakalayacak merakla bekliyorum. yabancı kelimeler ithal edilmeden türkçelerini kullanıma sokma hayalleri kurarken daha türkçe'de kullanılan kelimeleri kayda geçemiyorlar ki.

şimdi mesela ben sevmem şu kelimeyi: (bkz: yaran) pek kullanmam da, ama kardeşim internet var oldu olalı bu kelimeyi herkes türkçe'de duyuyor, kullanıyor, ne olduğunu anlıyor, sen niye sözlüğüne "sokak ağzında, çok güldüren" diye almıyorsun? bu örnek münferit değil, tdk internette türklerin ürettiği veya yaygınlaştırdığı yeni çoğu kelimeyi yakalayamıyor.
  • online sistemindeki atasözleri ve deyimler sözlüğünde nisan ayı içerisinde değişikliğe gitmiş, yüzüne gözüne bulaştırmış kurum. hiçbir işe yaramaz olmuş güzelim sistem. bir haftadır çalışmıyor sözlük.
  • biri bana soruyor "onun yazımı böyle değil miydi?" diye. tdk'nın doğru kabul ettiği yazıma link vericem. link sadece tek kullanımlık. biriyle paylaşınca arama sayfasına geri dönüyor. o yüzden insanları kelimelerin doğru yazımları konusunda bilgilendiremiyorum.

açıkçası tdk'nın "aman kelimelere direkt link verilmesin" diye üstüne titrediği bu konuyla hedeflediği şey ne acayip merak ediyorum. çok uzun zamandır da böyle bu arada. hatta ekşi sözlük'ün araştır kısmında tdk olmamasının sebebi de bu. şimdi iyice geliştirmişler sistemi.

uygulanan tedbirin "gelsin herkes efendi gibi baştan aramasını yapsın, biraz eli klavyeye değsin" diye bir çaba dışında makul bir gerekçesi de yok. hatta kimbilir belki "online'a çok alışmasınlar biraz sözlük satın alsınlar" gibi bir zihniyet bile olabilir. bu iki zihniyet arasında çok mesafe yok çünkü.

bu konuyu yöneticilerden birine ileteyim diye siteye baktım. yöneticilerin isim ve fotoğrafları var ama e-mail adresleri yok. yani ankara'da etrafa bir sürü "bu adamı gördünüz mü?" diye ilan yapıştırıp o fotoğrafları mı kullanıcaz? adamların tipinin neye benzediğinden bana ne? iletişim konusundaki tek imkan bilgi edinme hakkı kanunu çerçevesinde onda da belli kriterler kıstaslar var.

resmen tdk'dan faydalanmaya çalışmaktan yoruldum.

hani birileri çıkıp "yeaa dilimiz çok yozlaştı" falan derse sebepleri konusunda kayıt mahiyetinde dursun diye buraya yazıyorum.

edit: birden fazla kişi tdk'nın tanımlarına erişim için url şablonu iletti. bir yolu varmış. biri konuyu "joomla kullanıyorlar, konudan anlamadıklarındandır muhtemelen" dedi. doğru olabilir. ama bu araştırma ve geliştirme kurumunuın teknik yetersizliği, yol açtığı sıkıntılara bir bahane olur mu? olmaz.
  • öyle bir yer hala var değil mi..
  • senelerce frame ile hizmet vermiş ekşisözlükün sahibi ssg'nin, şu entry ile link veremediği için eleştirdiği kurum.
  • 2012 yılında internet sitesinden yazım kılavuzunu kaldıran kurum. sebebini öğrenmek için attığım maillere geri dönüş olmamıştı. bende bu seneki istanbul kitap fuarı'nda tesadüfen tdk standının önünden geçerken oradaki yetkiliye yazım kılavuzunu neden kaldırdıklarını ve yeniden yükleyip yüklemeyeceklerini sordum. sinirli bir şekilde "yazım kılavuzu kopyalanıyor be hanfendi napalım siz de artık sözlüklerimizi kullanırsınız. aynı şey! bir daha yükleme filan yok!" dedi. ancak bir süre önce siteyi kontrol edince, siteye tekrar yazım kılavuzu yüklenmiş olduğunu görünce mutlu oldum. gerçi yazım kılavuzu diye tıklıyorsunuz "sesli türkçe sözlük" diye bir başlık içerisinden aratıyorsunuz ama işlevi aynı.
  • ankara'da, atatürk bulvarı üzerinde binası bulunan kurum. isteyen herkesin girip vakit geçirebileceği, ders çalışabileceği, araştırma yapabileceği huzur verici, sessiz sakin bir kütüphanesi bulunmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap