104 entry daha
  • (bkz: 19 mart 2009 galatasaray hamburg maçı)

halen bu maça üzülüyorken, kadiköy'de finale çıkamamak çoğu galatasaray'lı için bir burukluk iken ''eski tadı kalmadı...'' tandanslı yorumlar ile fenerbahçe'nin başarısını küçümsemeye çalışırken, galatasaray'ın başarısının küçümsendiği, avrupa'nın en önemli 2. organizasyonu.

futbol kültüründen yoksun, en büyük derdi rakibinin avrupa'da yenilmesi olan taraftara söylenecek, anlatılcak bir şey yok. bu seneki kupanın sahibi, şampiyonlar ligi şampiyonu ile süper kupa finali oynayacak. süper kupayı alan kulüp, sembolik de olsa, reel de olsa 2012-2013 sezonunda avrupa'nın en büyüğü olacak. bundan daha anlamlı bir durum yok. eğer şampiyonlar ligi şampiyonu, direkt olarak avrupa'nın en büyüğü olsaydı, süper kupa finaline gerek kalmazdı.

bu kupayı alıp, ağustos'da şampiyonların da şampiyonunu yenip, avrupa'nın en büyüğü olma imkanı varken, ki geçmişte galatasaray bu yolu izlemişken, kendi takımının başarısını bile küçümseyen futbol kültürü ile alakasız, antu/galatasaraysozluk ayarında 3-5 değersiz yorum ile kupanın değeri azalmaz.
  • galatasaraylılar açısından yaşanan değersizleşme sürecinin tam tersi de fenerbahçe taraftarı açısından yaşanmakta. fenerbahçe taraftarları açısından da bu kupa giderek değer kazanmaktadır.
    edit: burada amacım şimdi küçümsemeye başlayan galatasaray taraftarını savunmak değil. iki tarafın da gerzekçe tavrını ortaya koymaktır.
  • değeri asla azalmayacak kupadır. lamı cimi yok. bu kupa avrupa'da alınabilecek en büyük 2. kupa. kimi yenip geldiğinin de önemi yok. kupayı alıp almadığın önemli.
  • avrupanın en değersiz kupası. kimse siklemez bunu türklerden başka.

şaka şaka. oğlum manyak mısınız lan? tuttuğunuz takım avrupa ligini kazanacak büyük ihtimalle. siz burda gelmiş galatsaraylılar değersiz diyor diye milletle uğraşıyorsunuz.

lan ben beşiktaşlıyım. beşiktaş bugün yarı finalde, ilk maçı da kazanmış olsa gözüm ne fener görür ne galatasaray ne de türkiye sikimsonik ligini. ondan sonra fb ile gs akraba gibi bağlıdır birbirine, biri olmadan diğeri yaşayamaz acısından diyince kızıyorsunuz.

adamlar uefa kupasını kazanacak lan. resmen destan yazıyorlar şuan. resmen türk futbolunda 2. devrime hazırlanıyorlar. adamların derdi gs taraftarı ne demiş, ne düşünmüş.

tey allam ya. ben daha çok tadını çıkarıyorum sanırım avrupa heyecanının. dün gol oldu ben gol oldu diye sevindim. fenerliler gsye kapak olsun diye sevindi. komik.
  • değeri, 2000 yılındaki uefa kupasından daha az değildir..

daha fazla da değildir..

aynısıdır..
  • eğer bu sene fenerbahçe tarafından kazanılırsa, geçtiğimiz sene şike şüphesiyle avrupa kupalarına alınmayan bir takımın 1 sene sonra o kupalardan birisini kazanmış olmasıyla, tarihteki muazzam kapaklardan biri gerçekleşecektir.
  • kupa kupadır ve her kupa değerlidir. açıkcası bu kupanın değeri 10 yıl önce de aynıydı şimdi de aynı. değişen tek şey adı.

yalnız ortada bir ikiyüzlülük var ki o da tarihi ikiyüzlülüklerden biri heralde.

13 sene önce galatasaray bu kupayı aldığından itibaren bıkmadan 13 seneden beri itinayla kupanın değersizleştirilmesi söz konusuyken fenerbahçeliler tarafından, şimdi olur da kupa kazanılırsa resmi tatil ilan edilsin diye isteyecek adamlar.

13 sene boyunca, eki eki uefa kupası ne yaaaa, dandik kupa, tesadüf, diyen ve her defasında "ama sizin uefa kupanız deeeemi eki eki" diye zırvalayan gençler şimdi kalkmış uefa kupası anıtı önünde yarı final ilk maçının kazanılmasını kutluyor. böyle de bir iki yüzlülük işte. fenerbahçe bu sene bu kupada hiçbir maçını tesadüfen kazanmadı. denk geldi diyebilirsin, rakipleri fenerbahçe'nin ayarından çok uzaktı diyebilirsin ama tesadüftü demek saçma olur. ortada bir başarı vardır ve kupa kazanılırsa bu gerçekten muazzam bir başarı olur.
  • büyük takımların ekonomik güçlerinin artması, rus ve arap sermayesinin futbola girişi gibi sebeplerle avrupanın başaltı takımlarının kalitesi düştü son 10 yılda. bu sebeple de avrupa ligi 10 yıl öncesine göre daha az değerlidir. fenerbahçe'nin bu kadar başarılı olması veya başka bir deyişle benfica'nın bu kadar boktan bir takım olması da yukardaki sebeplerle ilgilidir, yalnız fener'in avrupa ligini alması değerlidir ve fenerbahçe'yi ekonomik olarak bulunduğu avrupanın baş altı takımlarından biri olma durumunu ispatlar niteliktedir.
  • sen aldın ben aldım kavgası bitti, kim daha zorlu rakiplerle mücadele etti kavgası başladı. durun oğlum ya, önce bi kazanın. sonra ordan sidik yarıştırırsınız.
243 entry daha
hesabın var mı? giriş yap