• sabanci, harvard, yale üniversitesi mezunu olmak kendi basina bir sey ifade etmez hala anlamiyorsunuz, sadece okudugunuzu iyi anladiginizi ifade eder.

ben de iyi bir egitime sahibim ama baski halinde halen oldukca pasifize olabiliyorum.

e dünyada binbir türlü insan var, sesini cikaramamistir, duygusal olarak cökmüstür, özel hayatinda zor bir dönemden geciyordur.

yani insan intiharin ne demek oldugunu biliyor, buna karar verdiyse icinden cikilmaz o noktaya gelmistir besbelli. ne demek intihar mi edilir amk yahu?

sik gibi adamsiniz yemin ederim adamin intihar motivasyonunu bile elestirdiler lan burasi nasil bir ortam.
  • efe'yi uzaktan taniyan ve simdiye kadar mutlu fotograflarini 'likelayan' biri olarak herkesi uzmus fakat kimse de ya hicbir sebebi yok neden oldu anlayamiyorum diyememistir.

olay mobbingin de otesinde ulkenin yarattigi icinden cikilamaz cozumsuzluk hissi. yoksa cok rahat yurt disinda da baska sirkette de is bulabilirdi.

hala hepimizin nasil cildirmadigi asil soru isareti. efe'nin yaptigi belki de akla en yatkin olan. on binlerce kisi öldu biz ne yapiyoruz. su entry'yi bile vpnle giriyoruz. yetmedi mi boyle insanlik disi yasamamiz.

takipci olacagiz sevgili efe.
  • kardeşim burada değil yeşil renkli bir bankada 2 sene çalıştı. kız hasta olmuştu, sürekli doktora gidiyordu. en son gece uykusundan uyandıran bir öksürük musallat oldu, doktor doktor gezmişti. mobbing'in kitabını yazmıştır bankalar. hem elinden hedef tutturacak imkanları alır, sonra hedef bekler. hedef beklemez aslında, başarısız olmanı ve sana eziyet etmeyi amaçlar. bunu da genelde ego problemli, muhtemelen cinsel hayatında sıkıntıları olan yaşı geçkin tipler yapar.
    ben de yıllarca beyaz yaka olarak çalıştım, çok mobbing yedim ama banka gibi berbat ortam ne gördüm ne duydum. zaten iktisat mezunu olmama rağmen, hiç bankada çalışmayı düşünmedim bile. müşteriye neler yapıyorlar, çalışana ne yapmazlar.

edit: ben şu an çalıştığım şirkette mobbing'in tillahını yaşadım ama yaş olmuş kırk, yer miyiz bu yaştan sonra? kitabı defteri fırlattığım bile oldu, iyi o zaman istifa ediyorum deyip istifa ettiğim de oldu. ne oldu? aman gitme ne olur gitme dediler. firmada kilit bir rolüm var, siz genç ve tecrübesiz iseniz bunları yaparsanız belki çıkarılırsınız ama benden daha kolay iş bulursunuz. orada iş bulmuşsunuz başka yerde niye bulamayasınız? ekonomi kötü, iş bulmak zor muhabbetlerini siktir edin. çalışmaya hevesi olan her zaman iş bulur. kendinizi ezdirmeyin, bir tane hayatımız var.
  • bir mühendisin intiharına sebep olduğu iddia edilen mobbing.
    kaynak
    eğer doğruysa sebep olanlar en kısa zamanda umarım cezalarını çekerler.
  • yapı kredi altıyol şubesi müdürü bir çalışanına yaptığı mobbing ve hakaretler sebebiyle bayılıp hastaneye kaldırılmasına sebep olmuş. bu müdür aynı zamanda geçen sene nadide kısa'nın hayatını kaybetmesine sebep olan olaydan tanıdığımız şahıs. görünen o ki yapı kredi mobbingi yönetim stratejisi olarak kullanmaya devam ediyor. olayla ilgili plaza eylem platformu bu gün bir basın açıklamasında bulundu. *https://twitter.com/…tatus/1055795268967374848?s=19

ayrıca (bkz: mobbing sebebiyle vefat eden bankacı)
  • çok doğrudur. bu bankanın yönetimi mobbinge göz yumuyor. yatırımcı ilişkileri direktörü g.t., bankanın eski genel müdür yardımcısı carlo v ile kırıştırdığı için g.t.'nin uyguladığı mobbing yüzünden altında 3 koca ekip değişti. hepsi de ınsan kaynaklarına mobbing'i şikayet etti. ancak g.t.'ye kimse yol vermedi. hatta, carlo'ya muamelesi çok iyi olacak ki bir de üstüne terfi ettiler g.t.'yi. ne zamanki g.t'nin kocası zina nedeniyle g.t.'yi boşadı, olay iyice ayyuka çıktı. sonra da bu g.t.'yi gittiler koç holdinge yatırımcı ilişkileri koordinatörü yaptılar. mobbinge uğrayan ekiplerini de birşekilde bankada başka pozisyonlara koyarak 'susturdular'
  • liyakatsizliğin sonuçlarından biridir mobbing...
    çürümüşlüğün , insan olmaktan uzaklaşmanın tam olarak sözlük karşılığıdır...
  • yapı kredi daha önce de mobbingden ölen bir çalışanıyla adını duyurmuştu zaten: https://gazetemanifesto.com/…gundeminde-123223/amp/
    şirket kültürü bu demek ki. ortada devlet sendika vs yok ki, çalışan herkes köle.
    aslında hakkını yememek lazım sadece yapı krediye özel bir durum da değil. her türlü “kurumsal” / kurumsal olmayan türk firmasında binbir çeşit eziyet var. insanlar aç kalmamak için katlanıyor mecbur.
  • tüm büyük/küçük özel şirketler türkiye'de hala köle zihniyeti ile çalışıtırılıyor, bir de çok büyük iş yaptığını zanneden ara yönetici zerzevatları var yalakalık yapacağım diye herkesi ezmeye yemin etmiş gibiler.
    benden size tavsiye o tarz yöneticilere mesai sonrası bir yerde görüşelim mi deyip şirket topraklarından çıkarıp eşek sudan gelene kadar dövün, polis falan çağırırsa da yanınınzda bir şahit bulundurun " ana avrat küfür hakaret etti, çocuk da dövdü" desin. bak ertesi gün şirkette size kuzu gibi davranacak.
  • eşim de ykb çalışanıydı emekli oldu maalesef bu tür olaylar sık sık oluyormuş. hedef baskısı yöneticileri istem dışı zorlamalara mantık dışı taleplere gittiğinden bahsetmişti.
hesabın var mı? giriş yap