• ustten 4. ile 5. yorgan arasinda tufek bulunan yer.
    (bkz: hanim tufegimi getir)
  • en altta çeyiz sandığı bulunur.

(bkz: çeyiz sandığı)
  • anadolu ev kültüründe evdeki yedek malzemenin (misafirler için yatak, yorgan vs) kaldırıldığı oda...
  • ahmet büke'nin yeni öykü kitabı.
  • ortasından bükülmüş bir çivi tutardı ve onu çevirerek açıp kapatırdık yüklüğün kapaklarını. yüklükte bir kış hazinesi saklıdır. köy kokan nevresimler, yorganlar, sert yastıklar. aralarından fare çıkacak mı gerilimini yaşardım, her akşam. bir oda düşünün, sadece soba, yüklük ve yer yastıklarından ibaret olsun. siz kırsaldaki kış sessizliğini bilir misiniz? işte öyle yörelerde odalar sessizliğe uyumlu şekilde eşyasızdır. müthiş bir uyku için tasarlanmıştır her şey. bazı geceler o kadar soğuk olurdu ki sokak köpekleri bile sessizliğe gömülürdü. yüklüğü açardım, yorganımı alır, yatağıma yerleşirdim. karanlık ve rüzgar uğultusu zihindeki tüm endişeleri alır götürürdü. allah'ım yaratışına zaten hayranım da kışı başka güzel yaratmışsın.
  • ahmet büke 'nin 2014 yılında yayımlanan öykü kitabıdır. mart 2019'da üçüncü baskısını gerçekleştirmiş. öyküleri hem yalın hem de şaşırtıcı. seviyorum bu adamın öykülerini okumayı. gözümden kaçtığı için üzüldüğüm detayları onun öykülerinde görünce yüzümde bir tebessüm oluşuyor.

bu kitabında "sonra anladım ki hep var olduğunu düşündüğümüz bir okur için yazıyoruz bir hikayeleri. orada, bilmediğimiz bir yerde, cumbalı bir evde ya da apartman dairesinde, belki çocukları doyurmuş, çantalarını hazırlamış, yakalarını, önlüklerini takmış, sonra iki gözlerinden öpüp uğurlamış biri için yazıyoruz. sabahın hayhuyu geçtikten sonra ferahlayacak. belki de koşarak işe gidecek. incire ya da tütüne. yolda, selçuk vapurunda iskele tarafına, bahar güneşine oturup kitabını açacak. bizim hikayemizi okuyacak. mesut olacak ve huzurla saçlarını geriye atacak. sonra da çaycı çocuğa gülümseyecek. ha? olmaz mı? belki de biz işte onun için, bizi seven sadece bir okur için yazıyoruz bütün bunları" dedirtmişti sait faik'e, konuşturduğu hikayesinde.
    bu yüzden seviyorum burgaz adası'nı, sait faik'i ahmet büke'yi, yüklük'ü, tüm yüklüklerimizi...

edit: düzeltme
  • şimdilerde sandıklı bazaya indirgenmeye çalışılan, aslında evde misafir ağırlama geleneğinden hareketle bol miktarda yatak yorganı barındırabilmek için geliştirilmiş işlevsel dekorasyon uygulaması.
  • tarihi ebeveyn banyosu. (bkz: #9011373)
  • (bkz: hurç)
  • anadolu-türk evinde yatak, yorgan, nevresim istiflemek için yapıya birleşik yapılan sabit mobilyalardır. doğraması genelde ahşaptan olsa da kısmen tuğla ya da kerpiçten yapılanlarına da rastlanır.

küçük evlerde sadece odanın kısa duvarına bitişik bir gardırop olarak yapılanları da vardır. süslü püslü bir sürü gözleri, kapakları, mumlukları olanları; hiç kapaklı olmayanları ve sadece perde ile kapatılanları da vardır.

şöyle düşünmek gerek, yüklüğün sağ ve solunda iki kapı vardır. bu kapılardan biri gusulhaneye diğeri de "hayat"a ya da "sofa"ya açılır.
    kat eğer 3+1 ise yani üç oda 1 hayat; yan yana üç odanın ortasındaki küçük oda çocuk odasıdır, bazen yüklükte üçüncü bir kapı olur ve bu kapı çocuk odasına açılır.
    açık sofalı evlerde soğuk kış aylarında odaları sıcak tutmak için bu "oda içi kapılar" kullanılır. ama nadiren iç sofalı evlerde de görülebilir bu durum.
    kat eğer 2+1 ise yani iki oda yan yana ise; ortak duvarlarında yüklükleri ve gusulhaneleri olur. gusulhane gideri ortak olur bu şekilde.
    çok çeşidi olmakla birlikte benim burada anlattığım işlevsel olanıdır ve genelde tüm anadolu'da görülür.
hesabın var mı? giriş yap