• üç beş kişisel kasaya ulaşmak için aydınlatma tesisatlı, konstrüksiyonlu tünel inşa eden ve hatta bu tünelin yapımı için hafriyat taşıtları imal eden zekaların varlığına işaret eden soygun. vay yavru vay...
  • (bkz: prison break)
  • adamların tünele bi beton mikseri sokup sağlam duvar ormedigi kalmış. kolon dikmeler, cıkan toprağı dısarı taşıma sistemi vs. yalnız bu işi planlarken hangi iş akış diyagramını kullandılarsa bravo. tünelin ucuna bi konteyner yerleştirip orda şantiye kurmuşlar sanki elemanlar.
    +hacım ilk bi hafta sen toprağı kazıyorsun arkadan gelen emmioğlu kazdıgın yerlere beşonları dikiyor. cıkan toprağı da ben arkadan halaoğlunu gönderdim mi tamamdır.
    -abicim iyi diyon hos diyon da rotayı şaşırıp baska bi yere cıkmayalım.
    +sen merak etme. ben herşeyi planladım. girişe bi lazer total station bi de sana gps verdim mi milim şaşmaz. senle telsizle irtibatta kalırız.

vay bee.
  • sivil savunma ekipleri muhteşem bir fikirle duman vererek (ateş yakmak suretiyle) tünelin başlangıcını bulmaya çalışmış ancak soyguncuların tüneldeki destekleri yıkmaları dolayısıyla (tünelin kapanarak) dumanın bankanın içine dolmasını izlemiş ve bundan sonra yaptıklarının şahane bir iş olduğunu anlayarak dumanı banka şubesinden tahliye etmeye çalışmış.
  • dün otobüsle balgat'tan geçerken bankanın olduğu binanın etrafının tamamen güvenlik kordonuna alındığını görünce, "ne oluyor lan birisi mi intihar etti?" dememe sebep olan soygundur.
  • kendini izlediği filme kaptıran insanlar vardır. hepimiz kaptırırız bazen de, işi banka soymaya kadar getirenini görmemiştim. bunu gösteren soygun.
    bundan sonra olaylar iki şekilde gelişebilir:
    filmdeki gibi gelişir: abilerin eline bişey geçmez.*
    filmdeki gibi gelişmez: polisin eline abiler geçer.
    izleyip göreceğiz.
    "the saw" izlemediklerini umuyorum amcaların.
  • bu soygundan sonra
    ankara metrosunun yıllardır bitmemesine,
    istanbul metrosunun 8.5 yılda sadece 8 kilometre kazılarak olusturulduğunu düsünüyorum.

bolu dagi tüneli'nin yillar sonra bitmis olduğunu hatırlıyorum.

düsündükce bu adamları hapishaneden özel görev için çıkartıp metro ihalelerini vermeyi teklif ediyorum.
  • ne yalan söyleyeyim helal olsun" dedirten soygundur.
    adamlar mühendis gibi çalışmış, çabalamış, kafa patlatmış, aylarca uğraşmış ve emeklerinin karşılığını almışlardır. haybeden bir soygun değildir yani ciddi bir emek, kafa patlatma sözkonusudur. bir hafta boyunca çekirdeğimi çitleyip ana haber bültenlerinden gelişmeleri takip edeceğim
  • zekice bulsam da suçluların bir süre sonra yakalanacağını düşündüğüm soygun.

pratikte işler biraz şöyle gelişiyor; polis öncelikle olay yerinin çevresinde oturan bir çok kişinin ifadesine başvuracak ve suçluların sayısı ve eşgallerine ulaşmaya çalışacaktır. ardından o bölgede çalışan baz istasyonlarından son bir ayda yapılan tüm konuşmaların listesi alınacak ve şüpheli görülen tüm görüşmeler incelemeye alınacaktır. özellikle gece yarısından sonra yapılan görüşmeler titizlikle incelenecektir. bu arada ele geçirilen deliller incelenecek ve bir takım sonuçlara ulaşılmaya çalışılacak, ayrıca polis de kendi muhbirlerini bir dolaşacaktır. büyük çoğunlukla hırsızlardan bir tanesi birden fazla para harcamaya başladığı için çevresinde dikkat çekecek açığa çıkacaktır.

şahsi kanaatim, en geç üç ay içinde aydınlanacak olan eylemdir.

ha bir de şöyle bir şey var bu arada (bkz: olur böyle vakalar, türk polisi yakalar)

oniki sene sonra gelen edit: ara ara mesajlar alıyorum halen yakalanmadılar diye; ben de karşı mesaj atıyorum, elinize sağlık, bunca yıl yakalanmadan nasıl durdunuz, cevap gelmiyor. bana mesaj atıp duracağınıza madem sözlük üyesisiniz başlık altına yazın bu işin sırrı nedir diye, ben de merak ettim.
hesabın var mı? giriş yap