• an itibariyle evde akşam çayının yanında canım tatlı çekti. çocukluğumdan beri amansız bir şöbiyet aşığı olarak, yemeksepeti'ne bir bakayım joker falan varsa sipariş vereyim dedim. joker çıkmadı maalesef. sonra baktım güllüoğlu var, 1 kg şöbiyet söyleyeyim dedim. evde 5 kişiyiz ancak yeter diye düşündüm. ve evet fiyatı görmemle şok oldum. 1 kg şöbiyet 160 tl.

sonra oturdum maaşımı hesapladım. ayda 25-26 iş günü çalışıyorum. 25 gün çalıştığımda günlüğüm 160 tl ye ancak geliyor. 26 çalıştıysam 160'ı bile göremiyorum. yani orta sınıf maaşı sayılabilecek maaşımın 1 günlük kısmı ile akşam canımın çektiği tatlıyı alamıyorum. 9 saat mesai yaptım ve karşılığında bir kilo tatlı alamadım. emeği geçenlerin ağzından burnundan gelsin yedikleri içtikleri.
  • hayat pahalı maaşlar az. ana fikir bu ama birazdan şurada 70 burada 80 bilmem nerede 90 'cılar gelir. anafikir yeniden gözden kaçar..
  • dun sok'ta alisveris yaparken ciger tava gordum. 150 gr 13,90 tl. kilosu 92,66 tl. cocuklugumuzda biz cigeri ucuz diye kendi harcligimizla kasaptan alip sokak kedilerine yedirirdik. bahsettigimde oldukca fakir ilkokul cocugu harcligi. simdi kendimiz yiyemiyoruz.
  • geçen türkiye’den ablam gibi gördüğüm biriyle görüştüm. gerçekten hali vakti yerinde. bir alışveriş yaptım 550 tl tuttu dedi. içeriği 2-3 çeşit peynir, 1 adet 30’lu yumurta, birkaç parça atıştırmalık gofret falan,bir paket sosis bir de 3 adet balık var(tane 20dedi) . dedim sikerim öyle ülkeyi. saydığı herşey yerli. birim para olarak baksam 550 dolar’a neler alırım. onu bırak ortalama 68 dolar ediyor. 1 haftalık alışveriş yaparım. ister tl/dolar olarak hesapliyim ister birim para, değişen birşey yok.
  • (bkz: 15 ekim 2020 şöbiyet kuru) coming soon *
  • bugün lokum alırken fıstıklı lokumun bile kilosu 120 küsur lira olduğunu öğrendiğim için şaşırtmayandır.
    not: fındıklı aldım.

edit: sadece antep fıstığının kilosu da 100 lira varmış zaten
  • "1 kg tulumba tatlısının 160 tl olması" olarak güncellenebilecek başlık.
    büyük düşün türkiye. fiyatları da büyük düşün. en son gördüğün şey 100 liraysa 200 olarak düşün artık. çünkü sen türkiye'sin.
  • “biat’ın sonu kilosu 160 tl’ye şöbiyet’tir” sözünün doğuşuna yol açar.
  • fedoncu, dış minnak gelip hemen algı yapmış. kendiyle çelişmiş bak ne diyor,
    160 tl diyor. yani türk lirası. 160 dolar dese saygı duyarım ama olmadı siyonist izrayil ajanı. algı operasyonu çekemezsin sözlükte. enflasyon oranı %12 bile değil ülkemizde.
    şaka bir yana.
    izahı olmayan şeyin mizahı olur. ben ancak bu kadar mizah yapabiliyorum.yukarıda bir suser de demiş, neden şöbiyetle mi maaş alıyorsun diye denmemiş.
    böyle gülmeye çalışıyorum ağlanacağı geçtim yas tutulacak halimize.

başlığı açan suser her türkiye vatandaşının dile getirmesi gereken bir tepkiyi veriyor.
  • bir kilo fıstık 40 tl 'den satılıyorken, şöbiyetin 160 tl'ye satılması keriz silkelemektir.

şimdi baklavadaki temel haksızlık şu; içine giren malzemelerin senenin bazı aylarında fiyatları düşerken baklavanın fiyatının her zaman istikrarlı şekilde artırıyor olması cinnetlik.
hesabın var mı? giriş yap