• bu cinayette hayatını kaybeden siavash ghafouriazar, yakın arkadaşımın concordia üniversitesi'nden yüksek lisans arkadaşı. nişanlısı sara mamani ile birlikte montreal'de yaşıyorlar, aralık ayında ev almış dayamış döşemişler, sadece evlenirken sevdiklerimiz yanımızda olsun diyerek iran'a düğün yapmaya gidiyorlar ve geri dönemiyorlar. 2 gündür etkisinden çıkamıyorum, concordia üniversitesi'nin anma için yayınladığı fotoğraftaki mutlu yüzlerine baktıkça kalbim kırılıyor.
    düşünüyorum. başarıyorsun, güzel olan her şeyin düşmanı çağdışı bir ideolojinin maymunu olmuş bir ülkeden gidiyorsun, yüksek eğitim alıyorsun, öncesi de sonrası da olmayan tek 1 hayatın var, yeni bir şeyler inşa etmeye çalışıyorsun o tek hayatı insana yaraşır şekilde yaşamak, sokaklarda ahlak polisinden dayak yemeden insan gibi giyinmek, düşüncelerini insan gibi dile getirmek, insan gibi eğlenmek için. sadece en mutlu günümde sevdiklerim yanımda olsun diye bu bok çukuruna geri dönüyorsun kısa süreliğine ve hayatın elinden alınıyor. hayallerin, geleceğin, mutluluğun ve dahi mutsuzluğun. her şey, sapık mollaları beslemekten, ölümü kutsallaştırmaktan, ciyak ciyak ağlamaktan, cenazelerde ezilip ölmekten başka hiçbir halt başaramayan ama sineması çok iyi diye salak salak övülen, tahran'a inse 5. dakikada sokakta dayak yiyecek gerizekalılar tarafından "3 milyon yıllık kadim pers medeniyeti ağğğğbiieee" diye ululanan bir molla rejimi tarafından elinden alınıyor, "yanlışlıkla". ne diyecek şimdi iran halkı ve yetkili merciler? "kader, kısmet, allahın takdiri" bitti gitti. o muhteşem pers medeniyetine de molla rejimine de hiçbir şey olmaz, toz bile yerinden oynamaz korkmayın. olan siavash ve sara'ya, o uçaktaki zavallılara oldu işte.
    edit: aldığım diğer bilgiler, uçak noel tatilini değerlendirip iran'a ailelerinin yanına gelen akademik kariyerli insan dolu, sırf university of ottawa'da doktora yapan 3 öğrenci var bu hafta anması düzenlenen. phd, post grad, profesör tittlelı insan dolu uçak ve mollalar çıkmış "özür" diliyorlar. özür dileme, sen de öl molla.
  • kendi havalimanından kalkan uçağı düşman zannedip vurmuş aq salakları. ww3 olacakmış da bunlar amerikayı yenecekmiş. abd bunları sikinde oynatır.
  • burada yaşadığı toprağa düşman iran'a dost suserleri hüngür hüngür ağlatacak vahim olay.

yallah iran'a!
  • daha vurdukları anda uçağı kendileri düşürdüklerinin farkındaydılar.
    ama uzun süre inkar ettiler. sıkıştırılınca önce kara kutuyu vermeyeceklerini ilan ettiler, sonra da ukraynalı eksper ekibi gelmeden uçağın kalıntılarını temizlediler.

bunlar hep suçlu bir zihniyetin ürünüydü tabi ki.

son olarak kanada başbakanı trudeau “yanlışlıkça düşürdüklerini tahmin ediyoruz” diyerek bir açık kapı bıraktı. efendi gibi yaptığınız salaklığı kabul edin çağrısıydı bu. muhtemelen benzer telkinler arka planda da yapılıyordu. hatanızı kabul edin, biz de işi uzatmayalım mesajı verilmiştir belki de.

iş böyle artık mızrak çuvala sığmayınca da iran yaptığı bu büyük hatayı itiraf etmek zorunda kaldı.
    işte bu gözünüzde büyüttüğünüz kadim(!) medeniyetler bu kadar beceriksiz diktatörlükler aslında.

doğu ukrayna’da onca komplo teorisine konu olan düşen hollanda uçağı da muhtemelen ruslar ya da taraftarlarınca yanlışlıkla düşürülmüştü. sadece ruslar göz göre göre yalan söylemeye devam ettiler.

özellikle bu gerizekalı avrasyacı zihniyetin o çok özendiği rusya, iran gibi ülkeler aslında böyle beceriksiz, denetim mekanizmaları olmayan, tek kişinin ağzına bakan diktatörlükler.

en azından bizi bir başka saçma sapan komplo teorisi girdabından kurtardıkları için teşekkür ederim iranlılara.
  • daha önce de demiştim yine tekrarlıyayım:

iran'ın 1000 yıllık devlet gelenşğhaçahabfhskbskdf...

şii molla/imam hatipli kafasıyla ülke yönetirsen böyle oluyor işte. bir bakmışsın kendi füzen kendi ülkende sivil uçağı vurmuş.
  • kodumun davarlarında uçağın savaş uçağı mı yolcu uçağı mı olduğunu anlayamayacak kadar boktan teknolojileri var birde kalkıp abd'yi tehdit ediyorlar.

burdan da anlaşılıyor ki hangi din olursa olsun herhangi bir din temelli devlet yapısı dünyaya en zararlı devlet yapılarından birisidir. bir şekilde bu iran olayına cözüm bulunmalıdır bu çözüm dış devlet müdahalesi ile değil ama kendi iç dinamiklerinden çıkmalıdır.

bizlerde biraz akıllı olalım ve atatürk'ün kurduğu bu laik devleti canımız pahasına koruyalım.
  • iran rejiminin ne kadar yarak kürek ve paranoyak olduğunun göstergesi. nükleer silahım var diye sağa sola kafa tut daha yolcu uçağı ile savaş uçağını ayırt edeme.
  • malumun ilamı olan şeydir. dünya globalleşti teknoloji gelişti. 30 sene öncesinde yaşanmıyor artık. iran gibi yarı kapalı bir kutu bile olsanız böyle bir faciayı saklayamazsınız.
    ölenlerin ailelerine ödenecek yüklü bir tazminat ve özürle işin içinden çıkılacaktır. olası amerikan hava saldırıları için de inceden ' hava savunma sistemlerim aktif haa !!! gelirseniz öttürürüm... ' demiştir.

edit: 2018 yılında suriye s-200'ü israil uçağı zannederek bir rus istihbahrat uçağını düşürmüştü. bu ittifak düşmanı hariç herkesi vurabilir.
  • henüz yaptırımlar gelmeden bu mallar kendilerini 1 milyar usd zarara soktu. yok kadim devlet yok gelenek, bunlar da bildiğiniz vahabi çöl maymunu işte
  • evet amerika’yı bunlar bitirecek.
hesabın var mı? giriş yap