• show tv'nin reklam uğruna katlettiği maç. son düdükle birlikte oyuncuların sevincini göstermeden reklama girdiler...
  • bu macla ilgili hincal ulucun yorumlarini duyar gibi oluyorum.

"werder bremen bitmis, tukenmis, takimin ayakta duracak hali yok. resmen uzerime gel gol at bana diye bagiriyo. lucescu o kadar korkak, sinmis ki bu takimin bile uzerine gelecek cesareti gosteremiyor, maci bir bire baglayip penaltilara goturmek icin elinden geleni yapiyor. bremen korkak, lucescu onlardan korkak."

demekki o kadar kolay degilmis bu isler hincal hocam, bu maci kaybetse bile shaktharin uzun donemdeki basarisina bakarak bunu anlayabilirsin sanirim.
  • hiç bir zaman bir avrupa kupası final maçı göremeyeceğinin bilincinde olan fenerbahçe taraftarı'nın, fırsat ayaklarına gelmişken doyasıya bağırdığı karşılaşmadır...
    evet takdir ediyoruz bu bilinçli taraftarları.
  • mac sonunda kazanan takımın o güzide sevinci yerine sampuan reklamı izlediğimiz mac...
  • avrupa merkezli bir futbol organizasyonunun * asya kıtasında oynan ilk final maçıdır.
  • bugün bir işim dolayısıyla kadıköy'deydim. aklımda bir taraftan da işimi hemen halledip kadıköy sokaklarında, fenerbahçe şükrü saracoğlu stadı civarlarında, kalamış parkı'ndaki shakhtar donetsk fan zone'u ve kadıköy rıhtım'daki werder bremen fan zone'u ve etrafında dolaşıp bir kaç fotoğraf çekmek vardı. işlerim beklediğimden de kısa sürmüştü ve kendimi önce hemen stadın olduğu yere attım. final afişlerinin olduğu malzemeler stadın her tarafını kaplamıştı. migros tribününün tepesinde werder bremen bayrakları, telsim tribününün tepesinde de shakhtar donetsk bayrakları vardı. bu arada dikkatimi çeken de (kurallar gereği olsa gerek) maraton tribünü altında bulunan fenerium mağazasının tabelasının ve hatta "fenerium" yazısının yanında yer alan küçük karelerden oluşan tabelaların bile lacivert bir örtüyle kapatılmış olmasıydı.

daha sonra werder bremen'in fan zone'unun bulunduğu rıhtım'a doğru yola çıktım. yollarda çok sayıda taraftar görmeyi bekliyordum ancak işin ilginci, bırakın yollarda taraftar görmeyi fan zone'larda bile yoğun bir kalabalık yoktu. keza aynı şekilde kalamış parkı'ndaki shakhtar donetsk fan zone'u da neredeyse bomboştu. tabi ben öğle satlerinde o civarda olduğumdan büyük ihtimalle böyle bir görüntüyle karşılaştım. eminim ki o sokaklar sonrasında iyice rengarenk olmuştur.

bu arada şu da var, almanlar sünger gibi bira içmelerine rağmen gayet aklı başında hareket ediyorlardı ancak ukraynalılar'ı votka feci çarpmış olmalı ki hareketler, ses tonları falan "abijim" modlarındaydı. ama en sıcak taraftarlar da yalan yok ukraynalılardı.

ayrıyeten uyanık türk milleti yine fırsat bu fırsat deyip harekete geçmiş, poşet içlerinde buzların içerisinde 2-3 euro'ya biralar, atkılar, bayraklar, örgüler vs... satmaya başlamışlardı. ülkemizdeki görüntüden tek eksik olan ise seyyar köfte satıcıları ve çekirdekçilerdi. demek ki bizim seyyar esnaf da dünyayı yakından takip ediyor olacak ki ecnebi memleketlerde maç öncesi çekirdek ve köfte kültürünün olmadığının farkına varmışlar.

tabi tüm bu hengameden haberi olmayan ve de eminim umrumda da olmayan, özellikle teyze kategorisinde vatandaşlarımız da vardı. kalamış parkı'nın önüne, büyük ihtimalle torununu taşıdığı bebek arabasıyla gelen yaşlı bir teyzemiz, shakhtar donetsk fan zone'u girişinde bulunan görevliyle şöyle bir diyaloğa imza attı.

- evladım giriş yok mu? biz parka gelmiştik ama.
    + teyze'cim bugün kapalı park, maç var akşama.
    - allah allah, burada mı oynayacaklarmış şimdi de maçlarını, stadlarının suyu mu çıkmış.
    + yok teyze, maç burada oynanmayacak, burada taraftarları var. bileti olmayanı da alamıyoruz içeri.
    - evladım ben kaç senedir her gün geliyorum buraya, ne bileti soruyorsun şimdi sen bana?
    + yok teyze bugün böyle maç sebebiyle. yapacak bir şeyimiz yok, alamıyoruz maalesef sizi içeri. biz de görevliyiz sonuçta.
    - allah toplarını kahretsin onların!!

ben de hemen şimdi maçı izlemeye geçiyorum. kim kazanacak, kupayı kim alacak merak ettiğimden değil, bakalım teyze'min bedduası tutacak mı? allah toplarını kahredecek mi?
  • werder bremen taraftarlarına hayran oldum bu maç öncesi. hatta kıskandım.

maçtan bir kaç saat önce karşı tarafa geçmek üzere bir arkadaşımla beraber kadıköy'deki karaköy iskelesine gittik. içeri tarafta vapuru beklerken içerisi silme werder taraftarı dolu olan vapur iskeleye yanaşmaya başladı. taraftarlar bir yandan biralarını yudumlarlarken bir yandan da tezahürat ediyorlar falan. her şey şahane yani. sonra vapur iyice yanaşmadan vapurdan atlamaya başladılar. bir tane beyaz saçlı amca ben ve yanımdaki arkadaşa bakıp bizi yanındakilere göstermeye başladı. "burnumda tatak mı var" diye arkadaşıma sorarken bir anda amca yanımdaki arkadaşa öpücükler gönderip ilan-ı aşk olayına girişti. devamlı "senyorita" diye bağırıyor, bir yandan da cebinde bulunan mesut özil ve istanbul finaline dair gazete kupürlerini gösteriyor. kız arkadaşım olmamasına rağmen arkadaşıma sarılıp adama parmağımla "sakın ha" işareti yaptıktan sonra ise adamın tavrı süperdi. ağzını kocaman açıp kendi boğazına doğru bir kesme işareti yaptıktan sonra öpücük atıp oradan uzaklaştı.

vapura bindiğimizde ise aynı amca tüm werder taraftarlarını çöktürüp tezahürata başlamıştı bile. ama en güzeli ise herkesi susturduktan sonra türkçe "1-2-3 türkiye" diye bağırması oldu. bir anda tüm alman taraftarlar türkiye diye tezahürat tutmaya başladılar. o dakika etrafta bulunan halk ve esnaf da kendilerine tempo tutarak eşlik etti. süperdi lan.

hakikaten kıskandım ama. sezon başı diego'lu werder'e 4 atmıştık yedeklerle. o werder 2-0'dan maç verdiğimiz hamburg'u eleyip buralara geldi. sonrası ise malum.

ama her şeye rağmen çok eğlendim ben kendileriyle. onların eğlendiği de gayet açıktı.
  • show tv seneye hic vermesin de bari sinirimiz bastan ziplasin, izleyecegiz sanip reklamlardan baska bir sey gormeme durumuna dusmeyelim.

buradan yetkililere bolca selam iletiyorum. trt bile boyle goz boyamalar yapmiyor artik ama bu muthis kanal yapiyor. hani az tv de gormesek inanacagiz. bremenli oyuncular madalyalarini alali dakikalar oluyor ama show tv ye gore su an aliyorlar. shakhtar kupasini aldi coktan kaldirdi pozlari verdi toren bitti show tv ye gore daha yeni basladi...

canli yayin anlayisi bu mudur? gereksiz kisimlari da elemisler gibi gordugum kadariyla. zaten ne gerek var boyle seylere! ne var sanki kupa torenini izleseniz n'olur? hay senin ben sevgili show tv.
  • işte oynattığı futbol zevk vermiyor diye gönderilen lucescu'nun takımının hücum hattında nasıl tıkır tıkır paslaşarak izleyenleri mest ettiğini görüyoruz.. beşiktaş şu 5 sene zarfında ne zaman böyle paslaşmış, ne zaman bu kadar hızlı atağa çıkabilmiş sorarım.. ukraynalılar sabretti ve şimdi uefa finali oynuyorlar ve büyük ihtimalle kupayı da kaldıracaklar.. peki ya beşiktaş nerede? anca türkiye kupasını kaldırırız biz daha..
  • akabinde trajik diyaloglara mahal vermiş müsabaka olmuştur.

- nedir bu halin?
    - kavga ettik.
    - kimle?
    - galatasaraylılarla.
    - nerde?
    - werder - shakhtar maçında.
hesabın var mı? giriş yap