• üst edit: çok fazla mesaj geliyor güncel liste yok mu diye ama 2022 ve sonrası için yeni bir liste yapmayı düşünmüyorum. artık tüm telefonların fiyatını hak etmediğini düşünüyorum. ülkemizde satılan cihazların hepsi değerinin 2-3 kat üstündeler. hal böyle olunca içimden şu telefon iyidir diye önermek gelmiyor.

bu senenin başlarında hazırlamış olduğum şu (#101247852) liste çok sevilmiş olacak ki hala liste üzerinden tavsiye mesajları alıyorum. fakat o liste hem fiyat değişiklikleri hemde üstünden zaman geçmesi nedeniyle fiyat/performans özelliğini yitirmiş durumda. neyse lafı uzatmadan yeni listemize geçelim;

not: sıralama rastgele yapılmıştır.

amiral gemisi f/p telefonları:

1- iphone 11

ortalama 7000 tl fiyat bandında olan bu telefon a13 bionic işlemcisi ve 4gb ram'i ile sizi uzun yıllar rahat ettirecektir. eğer amoled ekran takıntınız yoksa, üstündeki büyük çentik sizi rahatsız etmeyecekse tercih edilebilecek en iyi seçeneklerden biri. kamera konusunda da içiniz rahat olsun çok güzel fotoğraflar, videolar çekebiliyor. tek eksiği optik zoom yapacak bir lensi bulunmuyor.

2- samsung s20

samsung'un s serisi en son amiral gemisi olan bu telefonun fiyatı 6200 tl civarında. ülkemizde satılan sürümünde samsung exynos 990 işlemcisi bulunan bu telefonun ram miktarı ise 8 gb. exynos 990 işlemci her ne kadar snapdragon işlemciler kadar performanslı olmasa da yine gündelik bütün işlerinizi uzun yıllar yapabilecek çok güçlü bir işlemcidir. özellikle ekran kasa oranı çok iyidir bu telefonun. 6.2 inç ekrana rağmen ele rahat oturan nadir telefonlardandır. (not: s20fe modelini tavsiye etmiyorum)

3- poco f2 pro

xiaomi'nin alt markası olan poco, gerçekten çok iddialı modeller üretiyor. 2020 yılında çıkan poco f2 pro'un içinde snapdragon 865 var. evet yanlış duymadınız 5700 tl gibi bir fiyata snapdragon'un en son işlemcisini satın alıyorsunuz. bu işlemciye 6 gb ram ve 4700 mah batarya eşlik ediyor. gerçekten büyük bir batarya denebilir. ekran olarak da amoled panel kullanan bu telefonun ön kamerası pop-up şeklinde. yani yukarıdan çıkıyor, buda sizlere çerçevesiz, deliksiz, çentiksiz bir ekran deneyimi sunuyor.

4- samsung note 10

note serisi samsung kullanmanın tadı da bir başka oluyor. s-pen kullanmaya bir alışan bir daha bırakamıyor. 6300 tl fiyatıyla gerçekten güzel işler başaran bu telefonun, abisi note 20'den neredeyse hiç aşağı kalır yanı yok. exynos 9825 işlemcisini kullanan note 10'un içerisinde tam 8 gb ram var. yüzde 92lik ekran gövde oranıyla da neredeyse çerçevesiz denebilecek 6.3 inçlik bir super amoled ekranı var. bu telefon da sizi uzun yıllar gerek kamera gerek günlük performans konularında üzmeyecek bir telefon.

5- oneplus 8t

bu telefonun henüz ülkemizde resmi satışı bulunmuyor fakat sahibinden gibi sitelerde 5800-6000 tl civarında bulunabiliyor. eğer garanti sizin için önemli değilse alabileceğiniz en uygun ve en premium amiral gemisi telefon budur. içerisinde snapdragon 865 gibi canavar bir işlemci bulunduran bu telefon 8 gb ram ve 6.55 inç amoled ekranla geliyor. batarya olarak da 4500 mah gibi güzel bir değer sunuyor. bu telefonu aslında çok daha uyguna, 4600 tl civarında da bulabilirsiniz ama imei kaydı yapılmamış olur. o kısmı sizin vicdanınıza bırakıyorum.

orta segment f/p telefonları

1- iphone se 2020

evet listemizin orta segmentteki en pahalı telefonu olan iphone se 2020'in fiyatı 4600 tl. ios işletim sistemli güncel ve uygun bir telefon almak isterseniz en uygunu bu telefon. orta segmente yerleştirmemin başlıca nedenileri düşük ekran/gövde oranı, düşük pil performansı ve tek kamerası. ama içerisinde çok güçlü bir işlemci bulunuyor. a13 bionic. eğer çok uzun süreler oyun oynamak, fantastik fotoğraflar çekmek gibi niyetleriniz yoksa bu işlemciyle bu telefon sizi rahat 5 sene idare eder.

2- poco x3 nfc

yine bir poco telefonla karşı karşıyayız. ama ne yapalım poco zaten bir fiyat performans markası. snapdragon 732g işlemcisi kullanan bu telefonda 6gb ram bulunuyor. snapdragon'un g serisi işlemcileri oyun odaklı işlemciler. yani oyun performansı iyi bir telefon. 5160 mah gibi devasa bir bataryayı da bu işlemciyi desteklesin ve sizler rahat rahat uzun süreler oyun oynayabilin diye koymuşlar. fotoğraf konusunda gerçekten çok iyi işler becerebilen bu telefonun video performansı da idare eder seviyede. az kalsın unutuyordum, telefonun fiyatı 3400 tl.

3- realme 6

oppo'nun alt markası olan realme 6 telefonumuzun öne çıkan en önemli özelliği 90hz ekran yenileme hızı. bu fiyata bu ekran hızını başka telefonda bulamazsınız. hangi fiyata dediğinizi duyar gibiyim. 2999tl fiyatı bulunuyor bu cihazın. işlemci olarak da mediatek helio g90t işlemcisini kullanan bu cihaz gündelik kullanımda size snapdragon 730 ayarında bir performans sunacaktır. kullandığı ram miktarı ise 4gb. 8 gb ram seçeneği de bulunuyor fakat onun için 3300tl ödemeniz gerekecek.

4- samsung galaxy m51

son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bu telefon tam tamına 7000 mah batarya ile geliyor. dile kolay, 7000 mah. yani eğer oyun oynamayacaksanız sizi rahat 3 gün şarja takmadan götürür bu telefon. içerisinde snapdragon 730g işlemcisi bulunan bu telefonun 6 ve 8 gb ram seçenekleri bulunuyor. evet 6.7 inç ekranı biraz büyük, eli küçük olanlar için sorun teşkil edebilir. bu telefonumuzun fiyatı ise 3500 tl.

5- redmi note 9s

2020'nin başlarında redmi note 8 pro ile ortalığı kasıp kavuran marka şimdi de redmi note 9s ile aynı konumdalar. 2500tl civarındaki fiyatıyla gerçekten güzel özellikler sunan bu telefon sanıyorum f/p oranı en iyi telefonlarda zirveye oynar. içerisinde snapdragon 720g işlemcisi bulunuyor. bu işlemci 730g'den daha yeni bir işlemci, daha az güç tüketiyor ve bir tık daha iyi sonuçlar veriyor. ram olarak da 4 gb gibi yeterli bir ram miktarı sunuyor. kamera lensleri güzel, ışıklı ortamlarda iyi sonuçlar verebilir ama düşük ışıkta çok bi şey beklemeyin derim. video konusunda bu telefon da idare eder seviyede.

evet güncel listemiz an itibariyle bu şekilde. listedeki ve listede olmayan diğer telefonlarla ilgili detaylı bilgi için mesaj atabilirsiniz. memnuniyetle yardımcı olmaya çalışırım.
  • 2020 yılında ips lcd ekrana sahip ve fiyatı 7.000tl olan bir telefonun ilk sıradan girdiği fiyat / performans skalası.

oradan anlayın yani.

10 ay iphone 11 kullanıp satan biri olarak aşağıdaki linkte gerekçelerini anlattım.

(bkz: #115179083)

bana göre 2020'nin şampiyonu samsung galaxy m51'dir.
  • 3 binin üzerindeki telefon beni üzer, tavsiyeniz için ayrıca teşekkürler redmi pro 9 kullanicisiyim
  • yeni telefon almayı düşünüyorum ne alsam acaba iphone 7 bataryadan bıktırdı beni iphone kadar performans alabileceğim fakat android olan bi telefon istiyorum msjlarınızı bekliyor olacağım
hesabın var mı? giriş yap