• "akşam işten sonra sosyal hayatın olmasın siktir git evine otur bu arada da iş yerleri de kapanmasın çark bir şekilde dönsün"

şeklinde özetlenebilecek mantıktır.

`edit:` mesaj kutum bu mantığı doğru bulanlar tarafından da, bulmayanlar tarafından da ayrı ayrı tecavüze uğramış. hepsiyle uğraşamayacağım. ben doğru ya da yanlış bulduğumu söylemedim, alınan önlemlerin kendimce mantığını ifade ettim. şahsi fikrim: yetersiz ama olumlu.
  • insanlara olayın ciddiyetini hissettirmektir.

2008 krizinde, o dönem çalıştığım şirket (ki kendisi türkiye'nin enn taşşaklı holdinglerinden birinin lokomotif şirketidir, bunu patron şirketi olmadığını özellikle belirtmek için yazıyorum) hızla düşen hammadde fiyatları sebebiyle on milyonlarca dolar zarara uğramıştı. hatta sonrasında ciddi bir küçülmeye de gitmek zorunda kaldı.

bu kriz şirketi vurmaya başladığında alınan tedbirlerden ilki ne oldu biliyor musunuz? idari binanın ortasındaki çay standında bulunan meyve / bitki çaylarını kaldırmak ve sadece (sallama) siyah çayları bırakmak... şaka gibiydi.

bir kaç gün sonra fabrikanın müdürüne direkt "allahaşkına kaç kuruş kârınız olacak?" diye sordum... o da bana "ne kârı? amaç kâr değil, çalışanların işlerin yolunda gitmediğini hissetmelerini, gerçekten anlamalarını sağlamak" dedi.

efendim bu pandemi konusunda da işler yolunda gitmiyor. sebebi hükümetin parayı öncelikli tutan boktan politikaları biliyorum.. ama diğer bir sebebi de insanların umursamazlığı. işte bu 9-5 yasağı da umursamazlığı sorgulatıyor, insanların kendilerine biraz çeki düzen vermesini sağlıyor, "iş ciddi yav" dedirtiyor.

bu sayede de 1 ay içerisinde yarı yarıya azaltılabiliyor vaka sayısı.
  • mekanlarin kapali oldugu ortamda, insanlarin ev gezmesini engellemek icin yapilmistir. cok basit amk neyini sorguluyorsun.
  • müthiş bir karardır, ev oturmalarının hastası olan türk toplumunda pandemiyi bıçak gibi kesmiştir. hele hele, nargile tüttüren seri közcüleri adeta mahvetmiştir. cafeler boş herkes evinde, vaka sayıları %60 azaldı. amacınız ne sizin anlamıyorum.
  • muhtemelen 100 kere yazılmıştır, 101. de benden gelsin: gece hayatını bitirmek, önlem alıyoruz ayağına hayalini kurdukları yaşam tarzını dayatmak, alıştırmak, kabullendirmek.
  • seküler insanların hayat tarzına müdahale etme fırsatını kaçırmamak.
  • "git iyice dinlen sabah çok iş var"
  • eğer sen devlet olarak benim aşıya ulaşmamı sağlayamıyorsan, özel hastanelerin aşıya ulaşmasını sağla, devletin yapamadığını ben yaparım parasıyla aşı olurum sorun değil. özel okul, özel otoyol, özel hastane var da özel aşı niye olmasın, ülkenin durumu zaten ortada.
  • olmayan mantıktır. bu saçmalık kasımdan beri devam etti mi ? evet ama faydadan çok zararı oldu.

bahar aylarından akşam insanları niye eve tıkıyorsunuz birader zaten kaç gündür evdeyiz aşısı olan bir hastalık için niye halen tıkılıyoruz?
  • misafirliklerden ve cenaze taziyelerinden çok yayılmaktadır. bunlar da genelde saat 20:00 dan sonra yapılmaktadır. onun mantığı odur.
hesabın var mı? giriş yap