• hakkı hukuku çiğneyenlerden hesap sorulmasını talep eden vatandaşların "radikal" olarak etiketlendiği bir yazı. bunu yazan da nagehan alçı hani, mahatma gandhi falan değil. hani şu kadrolu elemanı olduğu tvlerde her gün çıkıp, ağzından tükrükler saça saça konuşan, programlarda ses desibel rekorları kıran ses sanatçımız.

bazen diyorum ki, bizi bu kadar aptal zannediyor olamazlar. çünkü her defasında yemediğimizi, oyunlarına gelmediğimizi bildiriyoruz sesimiz çıktığınca. e o zaman bunların kendi kafalarında bir sorun var.

akpyi destekleyen bir insanın yargılanmasını neden isteyeyim ben? kanun sınırları içinde akpyi de desteklese, mhpyi ya da hdpyi veya başka bir siyasi partiyi de desteklese, beni ne ilgilendirir?

ama bu ülkenin kanunları var. mesela o kanunlardan birisi açık açık diyor ki, bak sevgili vatandaşım; sen bir dezenformasyonla ya da çeşitli yorumlarla halkı açıkça düşmanlığa davet edemezsin, galeyana getiremezsin. ne güzel düşünmüşler değil mi? bak orada "dış mihrakların sözcülüğünü yapmayın ulan" falan dememiş. işi kökünden halletmiş. her ne sebeple olursa olsun, insanları galeyana getirmeye çalışmayacaksın. toplumu kine ve nefrete teşvik etmeyeceksin. bu kadar basit.

bunu akp döneminde yapanların akp döneminde yargılanmaları gerekirdi. açık bir suçtu bu. mesela kabataş yalanını ortaya atanlar. yargılandılar mı? hayır. fetöcülerin ayakçılığını yapıp insanları fişleyen, hedef gösteren gazeteci paçavraları? hala dışarıda çemkiriyorlar önüne gelene.

siz istiyorsunuz ki, tüm bu suçların üstüne sünger çekilsin. yarın olur da erdoğan koltuğunu kaybederse, siz de çıkıp yine aynı kanallarda "akp döneminde baskı vardı. rahat yazamıyorduk. yanlışlar da yaptık, özür dileriz" diyebilesiniz.

ama öyle olmayacak canım benim. seni okuyup da dikkate alanlar saf olabilir, cahil olabilir, balık hafızalı olabilir. biz sizin yüzünüzden ölenleri, yaralananları, hapse atılanları, zulme uğrayanları unutmayacağız. size de unutturmayacağız.

istediğimiz şey de çok basit aslında. sen istediğin yere çekmeye çalış, işin o zaten. ama bizim istediğimiz tek şey adaletin geç de olsa tecelli etmesi. suçluların yargılanması.

o adalet, sizin köye de uğrayacak nagehan. biz unutmadığımız müddetçe, unutturmadığımız müddetçe bu dediğim olacak, göreceksin.
  • neyin helallesmesiymis bu? once cezani cekeceksin sonra helallesmeyi dusunuruz. tiksirana kadar yedin nagehan, artik baktin ki yolun sonu karanlik, aman diliyorsun. once ozur dilemesini ogren, tovbe et. biliyorsun olecegini anladiginda edilen tovbeyi allah bile kabul etmiyor, ben ondan merhametli degilim ki secimleri kaybettigin gun senin ettigin ozuru kabul edeyim. hadi bir yazi daha yaz ve hata ettim de, akpnin paralarini yiyip onuruma karsilik gazeteci kalemimi sattim de, cunku sen busun nagehan, fazlasi degil.
  • hırsızlık, rüşvet, iftira, komplo, kumpas..

her kim yasadışı işlerin içinde bulunduysa bağımsız yargı önüne çıkıp hesap verecek.

öyle helalleşme, zırtlaşma, pırtlaşma ülkesi değil burası,

türkiye, laik bir hukuk devletidir.

şekerim :)
  • vaay tehdit, alirim bir dal.
    resmen akilli olun, yeniden iktidar olunca hepinizi harcayacaklar demis.
    bizim kaybedecek makamlarimiz, milyar dolarlarimiz, ihalelerimiz yok nagehan!
    zaten bu ulkenin gelecegini harcarken, biz siradan vatandaslari da harcamis oluyor bu iktidar. kaybedecek birsey birakmadiniz geride.
  • şöyle bir durum var; yorumlarda genel olarak " bu kişiyi/yazılarını buraya taşımayın" yazılmış, aynı şekilde mesaj atanlarda var...

arkadaşlar bu kişi ulusal bir gazetede köşe yazıyor, ulusal televizyonlarda tartışma programlarına çıkıyor...

yazdığı yazıda olabilecek en alakasız iki olayı; hellaleşme ve demokratik hukuk devletini birarada kullanan birinin yazısını taşımayacağız da neyi taşıyacağız?

adı üstünde yahu? hellaleşme... birilerinin hakkına, hukukuna giriyorsun, girdiğini biliyorsun ve bunun için hukuk değil helaleşme istiyorsun.

kaldı ki hellaleşme doğası gereği "hak sahibinden" istenir. kimse gidipte birilerinin adına birileri için hellalik veremez ya da alamaz, yani yazıda pratik olarakta geçerli bir argüman değil helalleşme...

öte yandan ben konunun daha derin olduğunu düşünüyorum; seçimleri falan boşverin, seçimlerin sonucu bu konu için gerçekten önemsiz, çünkü bu yazı başlı başına bir kabullenme, itiraf niteliği taşıyor...

seçim sonucu ne olursa olsun insanlar rövanş, intikam yerine "hak, hukuk, adalet" demeye devam edecek. bu artık sürdürilebilir bir durum değil, herkes farkında...
  • bank asyadan kredi çekip o parayla yalı alırken böyle demiyordun ama...
  • suç işledikten sonra hakime;
    "hakim bey mağdurla hellalleşelim bitsin bu iş."
    demek gibi bir şey bu.
  • su zeytinyağı ilişkisinin sosyal alanda tezahür etmiş kişinin kazı çevirmek suretiyle yanmasını engelleme çabasını ortaya koyan kelimeler bütünü.
    he canım,he tatlım biz bütün akpliler yargılansın istiyoruz,he canım biz uzun arkadaşın sonu menderes gibi olsun istiyoruz,he canım sen bizi düşünüyorsun yav he he...
    algı operasyonu çok güzel,önce soğuk ama alışınca alışıyorsun be bebeğim.....
hesabın var mı? giriş yap