• heh şöyle gerçek niyetlerinizi, "doğayı korumak" adı altında ak sarayımızın aylık temizlik giderini veya başka bir giderini bu şekilde karşılayacağınızı belirtin artık dediğim açıklama.

--- spoiler ---

alışveriş için kullanılan plastik poşetler 1 ocak’tan itibaren marketlerde 25 kuruşa satılacak. bu uygulamayla “çevrenin korunmasına yönelik” doğaya bırakılan naylon poşetlerin tüketiminin azaltılması hedefleniyor. ancak uygulamayla atık yönetim sisteminin iyileştirilmesi ve geri dönüşüm altyapılarının güçlendirilmesine ilişkin yenilikler yok.

--- spoiler ---

bu ne demek açıklayayım.

haber linki

kısaca ve kabaca hesap yapmak gerekirse;
    tpf’ye göre, kişi başı yıllık plastik poşet kullanımı 440 adet olduğu belirtiliyor.

hadi tpf kullanılan poşet miktarını abartmış olsun, 440 yerine paralı olunca yıllık 100 poşet satın alsın yurdum insanı. 25 kr olacak olan poşetin 15 kr hazineye dolayısı ile kainat liderimizin izin verdiği yere harcanacak. artık paşa gönülleri hangi yandaşı seçerse artık. yani 25 tl paranın 15 teleciğin kullanım hakkı hazine'ye dolayısı ile kainat liderimiz de.

yurdum insanı kaç kişi? ortalama 80 milyon kişicik.

kaba taslak o zaman da şöyle bir tablo çıkar ortaya.
    15tele * 80.000.000 yurdum insanı= 1.200.000.000 telecik
    böl bunu aylığa?
    1.200.000.000/12= 100.000.000 telecik.
    (eski parayla 100 trilyoncuk ayda)

üç aşağı, 5 yukarı bizlere hissettirmeden çarpacakları paranın farkında mısınız?

peşin edit: "doğayı korumak için yapıyorlar ama yaa" tarzında geleceklere: say bakayım poşet harici kaç tane ürün plastik ambalaj veya kutu içinde değil? gerçekten "doğayı korumak için yapıyoruz" diyen adam "bu ülkede gıdaların plastik ambalaj içinde satışı yasaklanacak bla bla bla" der.

kaba taslak, aşağı yukarı bu şekilde. ama öderiz yaa ne olacak yeter ki itibardan taviz vermeyelim. sarayımızın itibarının yanında bizim göte farklı açılardan sokulmuş önemli mi alla sen

düzeltme: kuruşları 0.25-0.15 olarak yazmışım. sağolsun re5'in uyarması ile düzelttim
  • --- spoiler ---

vayy aminödöpoint
    --- spoiler ---
  • o zaman ne yapıyoruz? kendi poşetlerimizi, çantalarımızı, sepetlerimizi, pazar arabalarımızı getiriyoruz. devlete de baş veriyoruz.

ingiltere'de fiyatı 5-10 peni olmasından hareketle bunun olması gereken max. fiyatı 10 kuruştur. üzeri haraçtır, vermemeye gayret edilmelidir.

hayır bana kalsa komple kaldırılsın da, bunların doğayı umursadığını sanan var mı gerçekten? trt payı diye bir şey ödüyoruz lan :)
  • normalde poşet için vatandaşa 5-10 kuruş fiyat verilmesi gerektiğini en başından beri söylüyordum. 10 kuruş poşet cezası 15 kuruş da artık neyin cezası siz söyleyin.

ekleme : @pilavnormalsizgerizekalisiniz adlı çaylak arkadaş iletti. çöp ithalatı yapıyomuş türkiye . bilmiyordum.
    "yazdiklarim gözükmüyor allah askina su sığırlara diyiverin, doğayı korumak için önce ingiltere'den çöp ithal etmeyi bıraksınlar.

(bkz: turkiyenin ingiltereden cop ithal etmesi)"
  • siz ne zannetmiştiniz ki?bu adamların yaptığı bütün düzenlemeler halkın cebinden para çalmak için resmileştirilen hırsızlıklar.azıcık zekası olan üşenmez ve alış verişe sırt çantası/pazar arabası vb. ile gider de bunlara o parayı yedirmez.

edit: özelden 'siktir git o zaman' yazıp kendinizi yormayın arkadaşlar.atın 50-100 bir şeyler hemen gideyim*
  • prezervatif kullanmayalım pahalılaşmış
  • hazine bizi poşetsiz beceriyor
hesabın var mı? giriş yap