• sağlık bakanı fahrettin koca, tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavı'na ilişkin reform niteliğinde bazı değişiklikler yapmak istediklerini ve bunların martta yapılacak sınavda da geçerli olması için çalıştıklarını bildirdi..

"soruların çekirdek müfredattan sorulması, dershanelerdeki küçük nüanslarla farklılığın oluşturulmasının önüne geçilmesi gerektiği kanaatindeyim. dolayısıyla çekirdek müfredattan soruların sorulması, lise başarı puanı gibi okul başarı puanının mutlak ilave edilmesi, özellikle görev süresinde beşinci, altıncı bölgelerde çalışma durumuna göre, yaptığı hizmet esas alınarak bir hizmet puanının ilave edilmesi gerektiğini düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

https://www.haberturk.com/…lemeler-gundemde-3264770

hizmet puanı ile tıpta uzmanlık sınavında başarının ne alakası var çözemedim.. yirmi yıllık doktor ile sınava yeni girecek kişinin hizmet puanı aynı olabilir mi ? bu değişiklik çok sorunu beraberinde getirir
  • bir seyin de icine sicmayin amina koduklarim, bos vaktiniz varsa oturun doktora siddet icin cozum uretin.
  • her zaman olduğu gibi söylemden öteye geçmeyeceğini düşündüğüm ve hatta umduğum çalışmalardır. istifalarla birlikte paçalar tutuşmaya başlamış belli ki. beter olun.
  • adaletsizliğe sebebiyet verecek çalışmalardır.

bütün tıp fakülteleri birebir aynı hocaları görmez, aynı eğitimi almaz, aynı sınavlara girmez, aynı diploma notuna sahip olmaz. bunu sınava eklemek saçmalıktır.

zorunlu hizmetle sınav arasında da bir ilişki bulunmamaktadır. yeni mezun hekimler ne yapacak?
    birisi zorunlu hizmetini 5.6. bölgelerde yaptı diye akademik bir sınavda neden avantaj sahibi olacak?

sorular neye göre değiştirilecek? bu kadar rezillik nasıl bir araya getirilip avantaj gibi gösterilir aklım almıyor.
  • bakalım ne çıkacak altından? yine kesif bir torpil ve hak yeme kokusu geliyor.
    özel tıp fakültelerinde notların yüksek olduğu malum.
    ilk 500'e girip hacettepe'yi kazanan çocuğu 50.000. olup çzel tıp fakültesine giren çocuğa boğduracaklar gibi sanki.
    yeter ulan aslanı kediye boğdurduğunuz. memlekette işe yarar bir tane adam kalmayacak böyle giderse.

edit: ilgili haberde bakan bey doktorların maaş ve özlük haklarının, nöbet sürelerinin falan iyileştirilmesi yönünde çalışıldığını da belirtmiş, doktorların yurt dışına kaçmaya başladığını belirtmiş, kaçışın engellenmesi için çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini falan filan söylemiş. tamam işte hocam bunları yapın. niye kurcalıyorsunuz sınav sitemini falan?
  • önce sağlıkta şiddeti çöz sonra eğitim durumuna bakarsın.
    böyle giderse doktor kalmayacak, üfürükçülerden medet umar hale geleceğiz.

(bkz: her rengi boyadık bir fıstıki yeşil kaldı)
  • bir arkadaşın doktor kardeşi; öğrencilik hayatı boyunca hastaneye uğramamış, okulu 8 yılda bitirmiş, hiçbir tıbbi nosyonu yok.. 2 ay pratisyenlik yapmış başı davadan ve boktan kurtulmamış sonrasında istifa etmiş ve tus çalışmış.. tamamen ezber tabanlı olan sınav sisteminde çok yüksek bir puan yaparak istanbulda göz asistanlığını bitirmiş. bu çocuğu tanımıyor olsam muayene olurum fakat işin aslı bisikletin sibobuna kapak takılması gerekse onu bile taktırmayacağım bir çocuk. istanbulda göz uzmanı…

ezberle at yarışı gibi koş bırak. sistem yanlış idi zaten. el becerisi olmayan çocuklar puanı düşük diye cerrah oluyordu. kardeşim senin cerrah olmaya hiçbir yetkinliğin yok diyor bölüm başkanı ama onun elinde olan bir durum yok. istifa ettirmeye çalışsa mobing deniyor adama dava açılıyor. çiğ tavuğu butu dilimleyemeyen adam cerrah oluyor…

hepsini geçtim ortada öyle bir dersane rantı var ki… adamlar öyle bir tezgah kurmuş kü trilyonluk. zamanının fetöcüleri şimdinin 15 temmuz destancıları… fem dersanesi formatında tıp fakültesi öğrencilerinin %75’ini dersane ile sömürüyorlar.

hepsini geçtim bütün kritik branşların puanı düşük… bütün sikimsonik vatandaş ile kontak kurmayan bölümlerin puanı yüksek. yani şu en idealist ve en zeki çocuklar sikimsonik bölümlere gidiyor. kritik bölümlere doktor gelmiyor; gelen de doktorluk nosyonu olmayan yada uzman olalım bari diye bölümlere giren kafalar… ülkede yeni jenerasyonda ne kaliteli bir kalp damar cerrahı yetişiyor, ne çocuk doktoru yetişiyor, ne beyin cerrahı yetişiyor, ne de genel cerrah yetişiyor…

özet:
    ülke çöplük gibi kokuşmuş bütün kurumlar. yerinde bir karardır.. her türlü düzeltme çok daha iyidir. trilyonluk dersane rantı olduğu için illa ki o trilyonluk firmalar ekşi idi, twitter idi, siyasi baskı idi; rantının azalmaması ardına yüzlerce milyar karşı propaganda yapmak için harcamalarda bulunacaktır. ekşi’de bariz görüleceği üzere…

dersanecilere toplu mesaj:
    ülkenin gariban çoluğunun çocuğunun ideallerini küçülterek at yarışı gibi koşturup hayallerini ve ceplerindeki son kuruşuna kadar sömüren dersanecilerin, destekçilerinin ve yancılarının ölmüşlerini mezardayken kuru kuru sikeyim.
  • mantığı olmayan fikirler. devletten istifa etmeyene daha çok değer vereceğiz muhabbeti herhalde bu.

hocadan hocaya fakülteden fakülteye not verme değişikken diploma notu gösterge değil yerleşme sınavında.

çok zorlarsan, işte aynı bölüm için başvuran doktorlar puanca birbirine yakınsa, hizmet puanı bakılır ki bu bile adaletsiz.

pek çok fakültede standart soru ve cevapla puanlama bile yok. o uygulama yokken böyle bir düzenleme gelemez.

tus mantıklı bir sınav değil ama eski sistemden daha adaletli. tanıdığa göre asistan olmuyorsun ve önün ona göre açılmıyor.

merkezi sınavı yontma çalışması sadece şartları daha kötü hale getirir.

bu tür uygulamalar, ben bu adamın asistanlığını beğenmedim keşke tus olmasaydı fikriyatını ne çözer ne de haklı çıkarır.

bir asistan kötüyse, kendisi uzman olamaz. el becerisi iyi değilse meslektaşları daha öne geçer.
  • hayatım boyunca duyduğum en saçma açıklama, 5. 6. bölge muhabbeti yapıyor. o zaman dersinki 5. 6. bölgede mecburi yapma şartı getir herkese bitir olayı. 5. 6. da mecburisini bitiren tusa girsin, gitmek istemeyende pratisyen kalsın, tusa giremesin. ne olursa olsun öok da zor olsa bariz ülkenin en adil işleyen sistemini bozacaklar. sınava çalışmadan kazanan görmedim daha(yüksek puanlı bölümleri kastediyorum) 20.000 hizmet puanım var, gireyim o zaman o kadar avantaj vereceklerse hele cildiye yazayım bu yaştan sonra.
  • hizmet puanımla öne geçerken okul başarı puanı yüzünden içimden geçilmesine sebep olacak değişiklik. yahu arkadaş dershaneleri yasaklayan sizsiniz, utanmadan dershane müfredatı diyorsunuz. dershanelerin hepten kapatılması gerekirken onlara uygun soru soralım kafası ancak pudra ile olur.
hesabın var mı? giriş yap