• rotring kalem ve tombow uç kullanmak.

mon ami pastel boyaya sahip olmak.
  • (bkz: magnum)
    (bkz: kinder surprise)
  • futbol topu sahibi olmak bi mahalledeki zenginlik göstergesi bence budur, o yıllarda yaşayan bi çocuk için .
    he bir de action-man veya barbie bebekleri olanlarda zengin sayılırdı.
  • (bkz: naf naf)
    (bkz: chevignon)
  • aslan kafasi kapi zili
  • (bkz: cine 5) buna sahip olan ailelerin çocuklarının rengi bizden daha canlıydı. bizimkisi ise kömür taşımaktan isli...

(bkz: tatilya) mutlu olmak zenginlere yakışıyordu. okuduğum orta okulda bir kere toplu gidiş planlandı ama malumunuz, katılan olamadığı için gidilemedi de.

(bkz: capitol) ve (bkz: galleria) o dönemin avm'lerinde mağazalar, sadece bakmak içindi.

(bkz: akmerkez) gözümde o kadar büyütmüşüm ki ilk defa 2 sene önce gittim.

(bkz: mcdonalds) televizyonda, rahmetli vehbi koç yerken gördük ailecek. o derece imkansızdı. ilk hamburgerimi 2006 yılında koç grubu'nda işe başladığımda yedim bu arada; manidar.

(bkz: pizza hut) mcdonalds'ın bir tık üstü gibi gelirdi.

(bkz: turkcell) faturalı hat kullanmak.

(bkz: ericsson) cep telefonu sahibi olmak.

(bkz: intertoy) bütün zengin bebelerinin ellerinde vardı bunların oyuncaklarından. hele o su tabancası yok muydu?

(bkz: ricochet) bu oyuncak arabaya sahip olan bir zengin piçi vardı mahallede. gariban babamın zar zor aldığı lada samara'dan daha pahalı olduğunu ileri sürer dururdu göt oğlanı. kendi kendime sinir yaptım şimdi. yakaladığım yerde gebertcem pezevengi.

(bkz: lc waikiki) yukarıdaki zengin kardeşimizin giyindiği marka. farklı maymunlu figürlü, şort ve tişört kombini. hiç de ilgimi çekmezdi gerçi ama öyle kalmış aklımda.

(bkz: playstation) buna yapacak yorumum dahi yok. tam bir asalet simgesiydi...
  • ne zaman yazları dayımları ziyarete gitsek ilk dikkatimi çeken şey kuzenlerimin bindiği aküllü arabalar, ki 2 taneydi düşünün, ve oynadıkları kocaman barbie evdir.

evet zaten yazmış arkadaşlar bunu da, ben biraz bunun küçük bir çocuk üzerindeki psikolojik etkisinden bahsetmek istiyorum. iç burkan garibanlık ve zenglik belirtileri...

odaya her girişimde o eve dokunamazdım endişeden. çok aşırı pahalı bir şey olduğunu düşünür ve ona dokunursam ailemin sonunun geleceğini, babamın hapis yatacağını düşünürdüm.

aküllü arabaya binmek istemezdim. aslında isterdim ama binmeye korkardım. çünkü ben köyden gelmiştim büyük şehir görmemiştim ve eğer o arabaya bir şey olsaydı yine ailem zarar görürdü.

o evlere, oyuncaklara bakarken yaşadığım hisler benim kalbime kazındı ve oraya gömüldü. kuzenlerimin oynarken yüzlerinde mutluluk, özgüven aklımdan çıkmadı yıllarca.

eve geri döndüğümüzde maymunlu çantam ve iki tane silahımla odamda oynamaya devam eder, sonra ağlar en son da uyuyakalırdım.
  • paten.

biz diyarbakir suricinde yasardik. surlara yakindik. iki sokak sonra surici biter yenisehir baslardi. oralar da zenginlerin evlerinin oldugu yer. arada bir gider patenle kayan cocuklari izlerdim.. kiskanirdim.. kaymalarini kiskanmazdim. bu patenler benim olsa kisim ayaklarim hic usumez diye dusundugumu hatirliyorum.
hesabın var mı? giriş yap