• genelde toplu halde büyük şirketleri (ve bazen şirketlerle işbirliği içindeki devletleri) karikatürize ederken kullanılan, kapitalizmin ve emperyalizmin sembolü haline gelmiş hayvan.
  • beşiktaş'ta gereksiz bir mekan

(bkz: ahtapot restaurant)
  • uzuvdan olduğu kadar, kalpten de zengin hayvan.

bu tanımlamayla; sahip olduğu üç kalp, dallı budaklı bir hayvan oluşundan kaynaklanan bir evrimsel süreçle meydana gelmiş gibi dursa da, durum farklı...

şöyle ki, sualtı komşuları -balıklar- iki tane solungaçla güzel güzel yaşamlarını sürdürürken; bunlar kanlarındaki istisnai bir durum nedeniyle düşük sistolik basınçlarla idare edemezler. eritrositleri, oksijen için ideal taşıyıcı olan hemoglobin yerine hemosiyanin ihtiva eder. vücut kılcallarına çalışan ana kalbin sonrasında gelişen iki kalbin bu dezavantajı kırmak için (solungaçlara daha fazla kan pompalanması zaruretinden) evrimleştiği düşünülüyor.

hepi topu 27/15mmhg gibi bi tansiyonları vardır bu hayvancıkların. anlaşılan; onların üç kalbi, insandakinin 5'te 1'i kadar bir kan basıncını jenere edebilse de, bunca yıl nesillerini sürdürmelerine yetebilmiştir.
  • gezegendeki en tuhaf görünümlü canlılardan biri olmasının yanı sıra biyolojik olarak da diğerler canlılardan oldukça farklıdır. mesela kendisi 3 ayrı kalbe sahiptir...
    (bkz: bunları biliyor muydunuz)
  • öldükleri zaman kaskatı kesildiklerinden dolayı yemeği yapılmadan önce, yumuşamaları için dövülmeleri gereken deniz canlıları. bu dövme işlemi bazı restoranlarda meslek halini almıştır. yumuşatılan ahtapot daha sonra derisinden arındırılması için kaynar su ile haşlanır ve derisinden ayrılan ahtapot, yakaladığınız ahtapotun boyut olarak yarısı kadar kalır.
  • şu aralar denizde karşılaşsam ne yaparım diye saatlerce kafa yorduğum ve hayvani şekilde korktuğum hayvan.aşırı tırsmama rağmen kendisine özel bi sempati duyuyorum. hatta koluma dövmesini bile yaptırmak geçiyor içimden.bu kadar korktuğum bir hayvanın şeklini koluma kazıtmak ne kadar mantıklı bilemiyorum.sanırım sevdiğim 2 müzisyenin octopus sembolünü kendilerine seçmeleri beni bu düşüncelere götürüyor.
  • makbulü kurutulduktan sonra muamele görendir.

tatta büyük farklılık oluyor, notum olsun.
  • dalışta bir taş kenarında içeri büküm yapmış kum tepesi, ya da küçük ve önünde yengeç kabukları, midye kabukları vs. gördüğünüz bir oluk olduğunda tepesinde herhangi bir ses ya da titreşim yaratmaktan olabildiğince kaçınarak beklemeniz sonucunda en geç 10 dk içinde içeriden kafasının çıkması olası olan hayvan.

tüplü dalışlarda oyuncu olduğu söylense de, zıpkın ile balık avı esnasında göreceğiniz bütün ahtapotlar ürkek ve defansif olacaktır.

öldürmenin/söndürmenin en kolay yolu bir torba gibi olan ve bütün hayati organlarını barındıran kafasını yine aynen bir torbayı iç dış eder gibi iç dış etmektir. bu torba biçimli kafanın yine torba ağzına benzeyen ağzı gözlerin arkasında kafayla bacakların birleşimindedir.

bir diğer yol ise hayvanın gözünü ısırmaktır ki bu ciddi anlamda hızlı bir söndürme şeklidir ancak icranın vasfından dolayı pek tercih edilmez.
hesabın var mı? giriş yap