• 7,5 saatlik kısa (yuh lan, bu kısaysa uzunu düşünemiyorum) fragmanı yayınlandı. https://vimeo.com/160627722

herif birkaç yıldır ciddi ciddi 720 saatlik, tek planlı film çekiyor. manyak yeminle manyak. dayak yememiş bu. isveçliymiş zaten. oradakilerin çok sıkıldıkları söyleniyordu da bu kadar mı sıkılır insan? neyse sinema bu değil ama.
  • askere gider gibi girilmesi gereken 720 saat süren film. yani ben şahsen bizzat bir daha o travmayı kaldırabilir miyim bilmiyorum da, allah izleyeceklere eyüp peygamber sabrı versin.

yanınıza temiz don mon alın diyeceğim de, kantinde bunların hepsi oluyor zaten sevgili arkadaşlar. ama çengelli iğne, pudra filan alın yine de siz. bulunamayabiliyo. yine de siz bilirsiniz. zaten o karanlıkta pek çok şey yer değiştirecektir.
  • alakasız bir yerde denk geldiğim ve "yöööhhh yok artık o nasıl olacak yav" ve türevreli tepkilerini vermeme sebep olan ve 2020 de yayınlanması ön görülen tüm zamanların en uzun filmi.

bu arada tüm zamanların en uzun filmi derken aklınıza 5-10 saat gelmesin. film bundan bir kaç yıl önce 10 günlük uzunluğu ile tüm zamanların en uzun filmi olan modern times forever ın tahtını yerinden sağlam sağlayacağa benziyor.

neden mi?

hali hazırda çıkmış olan fragmanının 72 dakika olduğunu ve filmin 2016'da çıkması öngörülen ikinci fragmanının 7 saat 10 dakika olduğunu ve 2018 de çıkacak olan 3. fragmanının ise 72 saat olduğunu söylediğimde, 2020 de 1 ay sürecek olan gösterimin olacağını söylemem sizde nasıl bir etki yarattı bilmem ama beni fazlası ile dumura uğrattığı ortada.

ayrıca;

çeşitli sitelerde yazan bilgilere göre fragmanlar ve filmin kendisi belirli bir süreliğine yayında kalacak ve sonra imha edilecek.

yukarıda linkini verdiğim fragman 20 temmuz a kadar izlenebilecekmiş

filmin yönetmeni ambiancé için “uzay ve zamanın gerçeküstü hayalsi bir yolculuğu” diyor. ayrıca weberg, bu filmin kariyerindeki son film olacağını ve 2020'deki tüm dünyada yapılacak gösterim sonrasında filmin tüm kopyalarının imha edileceğinin de altını çiziyor.
  • yani şimdi ne desem "sanattan anlamayan cahil, ibine bir puşt" damgası yerim. "sokayım sanatınıza" dememek için kendimi zor tutuyorum. olm, bir kere 720 saatlik filmi izleyebilecek insan henüz icat edilmedi. bu filmi izlemeye çalışacak olanlar şimdiden etrafından helallik almaya başlasın, gidip de dönmemek var, dönüp de bulmamak var, gazanız mübarek olsun...
    bir de herhalde bu filmi kitaba çevirsek, 15.000 sayfa falan yazmamız gerekir.
  • bugün biraz gizli işsiz olduğum için youtube da gezinirken aklıma düşen ve hakkında baya araştırma yaptığım film. bir kere tüm en zamanların en çılgın sinema fikriydi bu film. hem meydan okuyan uzun süresi, hem de bir kez yayınlandıktan sonra tamamen ortadan kaldırılıp izleyebilenlerin hafızalarına emanet edileceği sözü efsaneydi. çünkü 1 satır birşey yazanın bile hemen adını tarihe yazdırmaya heveslendiği bir dünyada 720 saatlik bir şey yapıp sonra silmek gerçekten deliliktir. sözlükte de epey tartışılmıştı (bkz: 720 saat süren film) peki olan biten neydi? bu uzunlukta bir film gerçekten var mı? yoksa yönetmen kendi adını parlatmak adına sinema dünyasını trolledi mi?
    internette bazı kaynaklarda filmin yayınlandığı paylaşılmış fakat benim araştırmalarıma göre film çıkmadı. şimdi mevzu şöyle başladı. filmin 2014 yılında 72 dakika olarak çıkan ilk fragmanı var. bu fragman 20 gün yayında kaldıktan sonra yönetmen tarafında kaldırılmış. (bugün araştırmalarım sonucunda 2014'te çıkan bu 72 dakikalık fragmanı buldum fakat farklı bir hesaptan nisan 2021'de yüklenmiş. videonun altındaki açıklamaya göre filmin tamamlanıp tamamlanmadığı bile kesin değil diyor. yönetmenin üretmekle tatmin olup gösterimden vazgeçtiğini düşündüğünü yazmış.)
    daha sonra 2016'da bugün hala yayında olan 7 saat 20 dakikalık fragman çıktı. bu fragmanın açıklama bölümünde 2018'de 72 saatlik fragmanın çıkacağını ve tüm filmin 31 aralık 2020'de çıkacağı yazıyor. buradan bakabilirsiniz. bu arada filme destek olmak isteyenler 39 usd karşılığında sınırlı sayıda film print satın alıyor. yönetmenin eski twitlerinden bu print'lerin sattığını görebiliyoruz.
    2018'e geldiğimizde 72 saatlik fragman çıkmıyor. gerekçe olarak da yönetmen abimiz "video yapmak konusundaki tutkusunu kaybettiğini" belirten bir twit atmış.
    tahmin edeceğiniz üzere 31 aralık 2020'ye geldiğimiz filmle ilgili resmi bir açıklama yok, hatta filmin resmi web adresi olan thelongestfilm.com kapanıyor. filmin söylenen tarihte çıkmamasıyla alakalı yönetmenin twitter'ına yazanlar olmuş fakat yönetmen bunların hiç birini yanıtlamamışgörsel fakat durum bu tarihten sonra daha da ilginçleşiyor. yönetmemiz 3 ocak 2021'de fransızca "bitti" anlamına gelen bir twit paylaşıyor detaylı bir açıklama, bir bilgi yok. zaten zamanlaması da bir tuhaf. eğer film bahsedildiği gibi 31 aralık'ta tek gösterimine başlasaydı 30 ocak'ta bitecekti. 3 ocak'ta bitmesi mümkün değildi. fakat yönetmenin bu paylaşımdan sonra şunun gibi ve ya bunun gibi haberler çıkmaya başlıyor film hakkında. bu paylaşımlar doğru değildir. wikipedia sayfasında da hiç gösterim yapılmadığı açıkca yazmaktadır. isviçre'de tek bir salonda mı gösterildi diye araştırmalarım sonuçsuz kaldı.
    filmin yapımı devam ediyor mu? yönetmenin kendi websitene göre filmi 2020 tamamlanıp silinmiş peki bu çılgın fikir tamamen bir trol müydü ne yazık ki bilemiyoruz sözlük. gelecek günler ne olacak merakla beklemedeyiz.
  • dunyanin en uzun filmi rekorunu kirmayi planlayan film.

acikcasi hakkinda oturup uzun uzun arastirma yapmisligim yok. filmin kendi websitesinde yazanlar disinda ve hizlandirilmis versiyonunu izledigim fragmani disinda pek bir bilgim de yok. ancak fragmani izler izlemez kendime sormaya basladim, "neden bir insan boyle bir film yapmak ister?" tabii bu soruya yonetmenin verdigi cevap, filmin sitesinden de gorulebilecegi gibi benim verecegim cevaptan farkli ama ben neden bu filmin ve bu fikrin onemli olmasi gerektigini kisaca anlatmaya calisacagim.

filmin fragmanini izler izlemez aklima gelen ilk sey, filmin suresinden ve yonetmenin filmi yalnizca bir kez gosterip sonrasinda tum filme ait her seyi yok etme isteginden yola cikarak, sanatin giderek daha anlik hale gelmesi oldu.

2000'li yillarin basinda, dial-up'la internete baglanip bir sarkiyi 7-8 saatte indirdigimiz zamanlarda bir albumu evire cevire, aylarca dinleyip, her notasina kadar ozumsedigimizi hatirladim. sonrasinda youtube, spotify ve benzer muzik ya da video stream edebilecegimiz portallarin artmasiyla, o 8 saatte indirip, heyecanla loop'a alip dinledigimiz sarkilarin yerini, tum diskografisini indirip, bir kere dinleyip bir daha yuzune bakmadigimiz gruplar ve sarkicilarin aldigini dusundum.

sanata ya da herhangi bir yaratiya erisim kolaylastikca, tepki verip sindirme suremiz de kisaliyor. gunumuzde cikan bir filmin omru, genel olarak film vizyonda kaldigi sure kadar. bir videonun omru, youtube'da onu izleme sureniz kadar. yani, bu izledikleriniz, dinledikleriniz, maruz kaldiklariniz arasinda sanat sayilabilecek seyler oldugunu varsayacak olursak ve sanat siz ona baktiginiz, onu dinlediginiz ve ona tepki verdiginiz surece varsa, sanat artik cok cok kisa bir sure icin var.

sadece teknolojiyi degil, sanati da eskisinden hizli tuketiyoruz. peki eger sanat tepki gostermekse ve asiriliksa buna nasil tepki gosteririz?

saniyorum filmin yonetmeni anders weberg sunu dusunmeye basladi: sanat, uzerine calistiginiz ve sonrasinda birileri onu gozlemledigi surece var. yani bu film 720 saatlik olsa da, ayni 7 saniyelik bir video gibi, 2020'de gosterime girene kadar ve ilk gosterimi bitip filme dair her sey imha edildigi ana kadar var olacak. gunumuzdeki her sey gibi.

son olarak anders weberg'in su lafiyla bitireyim: "i must be the most famous unknown filmmaker at the moment."*
  • filmin 72dk'lık fragmanını henüz görebilmiş değilim. şehir efsanesi olacak gibi geliyor. bir reklam stratejisi şeklinde bağlarlarsa şaşırmam. bir kaç dakikalık fragmanın silüetvari ambiyansı açıkçası hoşuma gitti. 720 saatlik versiyonunu izleme şansı bulursam izler miyim onu da bilmiyorum. ama bugün için değilse de çok uzun yıllar sonrası için, çılgın bir yatırım olabilecek proje olarak görüyorum. zira tahminen yüz yıllar sonra teknolojinin korkunç gelişimi ile insanların bir zaman bolluğuna gireceğini ve kendini bu tarz işlerle meşgul edeceğini varsayıyorum. bu açıdan bu yapım türünün ilk örneği olacağı için çok rağbet görebilir.
  • yarısında çıkacağım film.
  • 2020'de çıkacak olan "dünyanın en uzun filmi"
    720 saat (30 gün boyunca 1 saniye bile ara vermemek) uzunluğundadır. fragmanı 72 dakikadır ve film uzayla ilgilidir.
  • günde 2'şer saatten 1 yılda izlenebilecek film. şöyle bi yerde toplanıp 1 yıl boyunca izlesek bence eğlenceli olabilir. her gün gitmek zorunda da olmayız. bazı günleri kaçırsak çok bişey kaybetmeyiz. bu süreçte güzel dostluklara yelken açılır.
hesabın var mı? giriş yap