• beğenilmeyen denmiş , en az 30 keko beğendiği şeyleri yazmış, hasbinallah
  • amerika'da dogu yakasinda hem sehir ici hem sehir disinda (suburbs) yasamis biri olarak:

evler tahtadan, tahta kurulari tum evi yiyip bitirebilir. denetleme yapmadan ev satin almayin sakin.

felaket bir fare problemi var; ozellikle sehirlerde, eski evlerde. mumkunse yeni ev bulmaya calisin. yeni derken 1 senelik insaattan alin demiyorum, 70'lerde 80'lerde yapilsin yeter. 200 yillik evler gordu bu gozler. daha yenilerine bakarsaniz da vergi muafiyeti olmasina dikkat edin genellikle 10 senelik. ama iyi bir devlet okulunun oldugu mahalledeyseniz ya ruyanizda gorursunuz muafiyeti yeni evlere vergi basiyorlar resmen.

bazi evler kanalizasyona bagli degil, foseptik cukuru var. ıyi arastirin.

tasarim acisindan mutfagi ayri olan bir ev cok zor bulursunuz, bulamazsiniz. eski evlerde bu mevcut ama onlarin tasarimi kolonilerden kalma kolelerin odasina giden ayri merdiven var mutfaktan giden :) odalar cift kapili, yine ev hizmetliler temizlemek icin farkli kapidan girsin diye :) yine tasarim acisindan eski calistigi muddetce atmiyorlar. 100-200 yillik kapilar tokmaklar hala kullaniliyor. bir evde de 50'lerden kalma beyaz esyalar vardi.

yalitim cok problem, evler zaten tahtadan. yan capraz evdeki cocuklarin bile gurultusunu duyabilirsiniz. allah'tan buranin cocuklari erken yatiyorlar 8-9 gibi kesiliyor cocuk sesi. ama bebeginiz varsa ve delinin biriyle komsuysaniz, kolay gelsin. yasal olarak birsey yapamaz ama sizi gicik edebilir.

taharet muslugunu kendiniz koyabilirsiniz tuvaletlere. o nedenle o problem degil benim icin, biz koydurduk. ama isteyen amerikalilar da islak mendil koyuyorlar artik tuvaletlerine. ogreniyorlar yavas yavas ;)

ısitma problem maalesef. ama problem bizde. amerikalilar cocuklarini soguya karsi dayanikli yetistiriyorlar. cocugu sarip sarmalayip, ustune yorganlar koyarak buyutmemisler. o nedenle isinmiyor dedigimiz evlerde onlar rahatca yasiyorlar.

simdilik aklima gelen bunlar...daha olursa eklerim.
  • bodrum katlarında elenor isimli kızın ip atlaması. herkesi aşağıya çağırması. aşağı ineninde anasını bellemesi. birde tavan aralarında yaşayan devamlı ses yapan samara isimli beyaz elbiseli saçını yüzünü örtecek şekilde tarayan tipsizlerin olması.
  • bahcedeki cimlerle ugrasmak. basta guzel geliyor bahce cim falan ama sonra amigolara itelemek zorunda kaliyorsun. zamaninda kesmezsen ozellikle yaz aylarinda basa cikilamaz hal aliyor hemen. 1 hafta aksatirsan gecmis olsun. sehirlerin bahcedeki ot icin yukseklik limiti var. o yuksekligi gecerseniz 3000 dolara kadar cezalar var. bizzat uyari aldigim icin biliyorum.

evi surekli bakimli tutmaniz gerekiyor. oyle aldim kiraya verdim saldim cayira kafasiyla basi bos birakirsaniz evi bok goturur. bir tanidigim kiracisina guvenip birakmis, en son konustugumda evdeki hamambocegi istilasiyla ugrasiyordu. bakimsiz evlere de cezalar var muhitine gore. mahallenin goruntusunu bozan evlere hemen denetim gelir.

sehrine gore degisir bu: atlanta sehir sinirlari icerisindeki su faturalandirma sisteminde atik su ucreti kullandigin su ucretinin 3 katiydi. $20 su kullandiysam $60 atik su ucreti veriyordum. bu yuzden ogrenciyken atik su ucretini azaltmak icin aklima ne igrenclikler gelmisti de yapmadim ama simdi burada anlatmayayim ;)

ha bir de, cogunlugunda banyo kuvetleri derin degil. japonyadaki gibi daha derin olsaydi cok guzel olurdu. ev alirsam ilk banyosuna girisecegim.

ek:
    evden kastin mustakil ev oldugunu varsayip ona gore yazmistim fakat apartman dairelerini de kapsiyorsa, en nefret ettigim sey icinde camasir/kurutma makinesi olmayan dairelerdir benim de.
  • banyo zemininde su gideri olmaması.
  • genelde tahta olması, çabuk küf üretmesi, sürekli bakım gerektirmesi ve çok masraf çıkarması. betonarme evlerin gözünü seveyim.
    edit: türkçe karakterler
  • orta direklerin evlerindeki halıflex ve jaluziler...

tahta duvar, alçak tavan, tavandan aydınlatma... kocaman deri tv koltuğu ve yine kocaman zevksiz mobilyalar...
  • taharet musluğu ve banyo zemininde gideri yok diye yakınanları gördüğüm başlık.

yok bir de bahçede halı yıkamak için alan olmamasından yakının aq.

amerika kıtasında türkiye hayatı yaşamaya çalışmak da ne bileyim. neyse bi şey demiyorum ya.*

cevap: alttaki yazar duş alırken yıldız tilbe gibi dans etmediğin sürece dışarı sıçrayan suları mop-swiffer-vileda elinde ne varsa 2 saniyede alabilirsin. banyo gideri de dahil diğer türk icatları buralardaki eksiklikler değil senin alışkanlıkların bi anlamadınız haha.
  • müstakil evlerde su boruları dışarda açıkta. kışın ikide bir donuyor. eğer ev de eskiyse çoğu çatlıyor, sonra uğraş dur.
  • komünizm sistemi olan apartmanlardan entry girmek.
hesabın var mı? giriş yap