• - iki saattir tartışmanızı izliyorum..baba, bence sen haksizsin ibne. seni kiniyorum, ve sana laflar hazırladım.
    - what the..?!
  • tenis maçı seyreder gibi bi anneye bi babaya bakılır...(bkz: ve olaylar gelisir)
  • ulan biraz daha uğraşıp boşansalar ne ilginç olur lam diye düşünürdüm hep. hatta gizli gizli isterdim bo$anmalarını.
  • eger cocuk kucukse ya salak salak bakar, ya da "bbbboooooooooeeeeeeeeeeeeeerrrghhhhh" diye aglamaya ba$lar, ebeveynler de bunu teselli etme i$iyle me$gul olup kavgayi sonlandirir, ya da "bak i$te senin yuzunden cocuk agliyo" diye daha cok birbirine girerler.

eger cocuk buyukse, ya misir patlatip olaylari cnn'den izler gibi izler, ya da i$i gucu varsa, kafasi bozuksa "kavga etmeyin be, karde$ karde$ oynayin" der. hala mizmizlanan ebeveyn olursa odaya kapatir, susana kadar da cikartmaz, otekisini de kar$isina alir, "ayip bak, sen daha buyuksun, uyma ona" diye telkinde bulunur.
  • kulaklar kapatılarak koşar adımlarla odaya gidilir, müzik seti sonuna kadar açılır , ama hala sesleri duymaya devam eder , dayanamaz dışarı çıkar, bağımayın der ama anne baba git odana diye onu kovar , odasına döner , yatagına girer ve sabaha kadar ağlar. bu olay dizisi hemen hemen her akşam devam ettigi için ve cocukla kimse ilgilenmez , cocugun duygusal yasamı gözardı edilip sadece eve gelme saatlerine dikkat edilir. cunku eve erken geldiği için cocugun disarda hicbirsey yapmadıgı düşünülür . kendini ifade edememe ve ilgi görememe problemi yaşayan cocuk dogru düzgün arkadaslık ilişkileri de kuramaz , bu hayatta yalnız oldugu ve kimsenin onu anlamadıgını dinlemedigini (haklı olarak) düşünür durur.
  • yapılıcak hiçbişey yoktur, buna zaten alışmış olan çocuk odasına gider ve gitar çalar.
  • çocuk 3 yaşlarında ise şayet, yani henüz çözümleme döneminde ise, ilk şahit olduğu anne baba kavgasında; birşeylerin yolunda gitmediğini anlar ve orta yere atlayıp elleri ile kafasına vurmaya, ya da buna benzer davranışlar sergilemeye (kendine zarar verme) başlar. buradaki amaç dikkatleri kendi üzerine çekip bu saçmalığa bir son vermektir diye düşünüyorum. bir sonraki kavgada ise orta yere atlayıp anne babayı- özelliklede anneye şiddet uygulama eğiliminde olan babayı- itip kakmaya, ayırmaya çalışmaya çalışarak bu saçmalığa bir son verme eğilimindedir. daha sonraki kavgalarda ise, çocuk uyumakta ve gürültü patırtı üzerine uyanmışsa şayet, ya olduğu yerde gözlerini bir noktaya diker ve uzun bir süre aynı noktaya bakar, ya da bulunduğu yerden kalkıp orta yerde bir mevkiye konuşlanır ve gene gözlerini karşı duvarda boş bir yere diker ve boş boş bakar..."amına koyim yaptığınız işin" babında bir duruştur bu zannımca...işlerin yolunda gitmediğini anlayan anne baba da kavga gürültüyü bir kenara bırakıp çocuğa yaklaşmaya, onun dikkatini kendilerince dağıtmaya çalışırlar, lakin nafile çabalardır bunlar. çocuk hala aynı noktaya doğru, aynı kararlılıkla bakmaktadır. bu nasıl bir ruh halidir, bu yaştaki bir çocuk nasıl böyle bir davranış sergileyebilmektedir, çocuğun duygusal gelişiminde ne gibi büyük yaralar, nasıl girdaplar yaratılmıştır diye düşünüp durursunuz. işte o anda ilk aklınıza gelen şey okuduğunuz onca çocuk psiklojisi, duygusal gelişimi falan filan gibi bir sürü kitabın, makalenin...vs. aslında ne kadar boş olduğudur.... çocuğunuza hakettiği dozu, dozajı sınırsız olan sevgi ve şevkati vermedikten sonra...

bizzat yaşanmıştır, tecrube ile sabittir. konunun teknik detayları, işin bilimsel boyutu sözlükteki konuya vakıf yazarlar tarafından illaki aydınlatılacaktır...sözlüğün sosyal misyonu gereğidir...
  • sonrasında mutlu aileleri görünce onları anormal zanneden ruh halini çocuğun beynine eken durum.mutluluğu hüzünde bulma, mutluluğun dimağda anlam yitirmesi gibi olası halleri de beraberinde getiren hal.
  • çocuk 3-8 yaşları arasında ise kavganın tam ortasında "anne eger boşanıyorsanız ben seninle gelicem" hönkürmesiyle öküz oldugu hal olabilir. yadırgamayınız, bir tekmede siz vurmayiniz.
  • hemen içeri odaya kaçilir.. ama genelde bagiri$ çagiri$ olacagi için oradan da olaylar maalesef çok net takip ediliyodur. sonunda psikoloji bozulur, hem sinirden hem üzüntüden aglamaya ba$larsin
hesabın var mı? giriş yap