• anneme ve arnavut akrabalarıma tapma sebebim.
  • şimdiye kadar sadece ıspanaklı olanını yediğim efsanevi derecede lezzetli ve anlayamadığım bir şekilde birleştirici özelliği olan börektir kendileri.

birleştirici dememde ki kasıt bu böreğin ailenin her yaş grubuna ait bireylerini bir masanın başında toplayabilmesi ve mutlu aile tablosunun odak noktasında bulunmasıdır. yanlış anlaşılmasın '' artık o eskisi gibi sobanın başına oturmuş kestane kızartıp muhabbet eden aileler yok... '' gibi cümleler kurup, eskide yaşayıp, nostaljik hayaller kuran bir insan değilim ama beni düşündüren şey şu; bir börek nasıl oluyor da dedeleri, neneleri, halaları, amcaları, kuzenleri, yeğenleri kısacası alayımızı toplayıp bir masanın başına oturtabiliyor ?

işte kafamdaki bu deli soruların sebebi olan börek, arnavut böreğidir.
  • yanına yoğurt yakışmasından ziyade, iç malzemesi olarak da yoğurt kullanılan ve bu yüzden yoğurtlu börek diye de anılan börek çeşidi.
  • hayatımın karakteri arnavut böreği:
    "benim adım börek cesur*. beni diş göstererek* sindiremezsin. daha olmadı midene otururum, bilmiş ol!"

(bkz: börek/@ibisile)
    (bkz: arnavut inadı), arnavut damarı, arnavut kızları
    (bkz: arnavut yemekleri)
    (bkz: yaşama sevinci veren yiyecekler)
    (bkz: laknur)
    (bkz: pırasalı börek)
    (bkz: ıspanaklı börek)
    (bkz: pırpeç)
    (bkz: filiya/@ibisile)
    (bkz: resenik)
    (bkz: sıralı pide)
    (bkz: partal böreği)
  • vallahi biz evden yapıp gönderiyoruz. isteyen olursa mesaj atsın....
  • arnavut değilim, herhangi bir arnavut yakınım da maalesef yok. tarafsız bölgeden bakıyorum;
    ya bu nasıl lezzetli bir şeydir böyle.. en bilineni pırasalıymış, gerçekten o da çok lezzetli lakin ben patlıcanlısını daha çok seviyorum. ortası yumuşacık, kenarları kıtır kıtır..

çocukluğumun çarşaf böreğine beslediğim aşka rağmen, bunu sadece börekçide veya kırkta bir ev yapımını denk getirebilmeme rağmen yeri bambaşka.

neyse ki pek denk getiremiyorum kendisini. insanın canına kast edebilecek kıtırlıkta.
  • az önce ilk kez yaptığım muhteşem börek. bakalım nasıl olacak.
  • ben üniversiteye başlayana kadar her evde sıklıkla börek açılıyor,
    çeşit çeşit börekler yeniyor sanıyordum.
    alakası yokmuş.
    eşim türk(manav) hazır yufka ile yapılan şeyleri börek sanıyordu.
    hazır yufka ile en fazla sigara böreği olur.
    o da börek sayılma sayılmaz.
    neyse anlaşıldığı üzerine arnavutum.
    ıspanaklısı harikadır.
    ağır börektir.
    çok yağlı yapılır.
    tabakla değil tepsi ile servis edilir.
    yarım tepsi yediğim yıllar vardı.
    artık sadece 3 dilim yiyorum.
    bilimsel açıklama bir tepsiyi 8 e bölüyoruz.
    neyse yarın anama gideyim.
    yazarken canım çekti.
    not:
    en farklısı bence pirlepe yöresinde yapılan etli kuru fasulyeli börek.
    ramazan yufkası et suyu vs. var.
  • bu böreği yaptırabilmek de yapmak kadar emek ister. zira her börek yapar mısın? dediğinde yapılan bir börek değildir.

yapımına başlandığında heyecanı başlar, fırından kokusu geldiğinde tavan yapar.
hesabın var mı? giriş yap