• filipinlerde ragbet goren icinde ordek fetusu olan yumurta ozellikle hamile kadinlara cok faydali olduguna inanirlar. ezilen yumurta corbalara katilir veya omlet halinde pisirilerek yenir. ( iyyk)
  • ekseriyetle gece sokaklarda, seyyar tezgahlarda, bizdeki "boza" diye bağıran adamlara benzeyen adamlar tarafından satılan ve bir takım filipinli'nin de iğrendiği ve yemediği, tadı haşlanmış yumurtadan farksız olan ceninli yiyecek.
  • yeryuzunde yenebilecek en igrenc seylerden biri, hayatimda gordugum gorecegim en igrenc otesi sey. ozetle, tek kelimeyle igrenc. bilmem ne kadar igrenc oldugunu yeterince anlatabildim mi? igrenc! bunu yiyen insanla arkadasligimi kestim, iste o kadar igrenc. *
  • filipinlilerin milli yiyeceği olmalı. yedikleri sarı kısımda ördek tüyleri var, o sarı ve damarlı kısmı ayırınca içinden bir adet ördek cenini düşüyor, gözleri pörtlek pörtlek bakan, gagası jel kıvamında bir ördek. daha yeme şerefine nail olamadım ama sirkeyle güzel oluyor diyorlar.

burada yenmişi de var, yarasın yengelere;
    http://video.google.com/…?docid=3384287652916345902
  • 18 günlük ördek embriyoları ile yapılan sözde bu yiyecek cinsel gücü arttırmak için yerli halk tarafında yeniyor. mumlama denen bir süreçte hangi embriyonun canlı olduğunu öğrenip ona göre işlem yapıyorlar. 18 günlük olan bu embriyolar daha sonra sıcak suda pişiriliyor ve yenmek için hazırlanıyor. yerli halk bu yiyeceği kimlikleri olarak kabul ediyor. bunları daha önce aynı bölümünü 3-4 kere izlediğim, national geographic'de yayınlanan taboo adlı belgesel diziden aktarıyorum.

aynı bölümde paris'te bazı özel lokantaların at eti pişirip müşterilerine sunduklarını öğreniyoruz. ama asıl bu belgeselde ki en ilginç yiyicek maddesi çinlilerin geyik, koyun ve köpek cinsel organı yemeleri. çinlilerin inancına göre bir hayvanın neresini yerseniz orası ile ilgili güç kazanırsınız.
  • bizde midye neyse filipinler'de de balut o. midyeye iğrenç diyenler (ben de dahil) bir daha düşünsün derim.

http://www.mutineermagazine.com/img/blog/balut.jpg
  • 18 günlük tavuk/ördek ceniniymiş. uzun zamandır hiç bir yiyecek görseli bu kadar midemi bulandırmamıştı.
  • fear factor ve survivor gibi yarışmalarda tiksindirici unsur olarak yarışmacılara yedirilen yiyecek.
  • national geographic yüzünden hayatıma girmiş iğrençliklerden biri, izlemez olaydım!
  • filipinlerde, sahilde satıcılarının gezdiği, içinde ördek cenini bulunan bir yemek.
hesabın var mı? giriş yap