• bagdat caddesinde metrekarede (kolkola girmis) 3tane bulunan mont turu.
  • barbour ordusunda:
    yesil ve kahverengiler: kara,
    maviler: deniz,
    siyahlar: hava
    kuvvetlerini simgelemektedir.
  • markafoni kampanyasını kaçıranların üzülmemesi gereken, ayakkabı da üreten ingiliz markası. markafoni'den aldığım 41 numara spor ayakkabının kalitesi eminönü yer altında satılanlardan daha kötü. ayakkabının tabanını yapıştırmak için kullanılan yapışkan her yere taşmış. iç tabanındaki yazılar kaymış ve elinizi sürünce daha da dağılıyor.kötü bir taklit bence, markafoni nasıl takli ürün satabilir anlamıyorum. barbour'ın merkezine yazsam mı diye düşünmekteyim. haa, 239 tl'lik ayakkabıyı 39 tl'ye almayı umarak ne bekliyordun diyebilirsiniz. olay o değil. taklit ürünler kayıtlı ve ulusal bir satış ağından satılabiliyorsa, neye güvenip alışveriş yapacağız biz.
  • kızılay'ın dağıttığı bir monttur.
    aynı tip insanlar yaratılmasında topluma büyük faydalar sağlamıştır.
    bakımı yüzünden de iğrenç kokar.
    kendisi gayet basit ve ilgi çekmeyen çizgilere sahip bir monttur.
  • çok eski bir ingiliz ailesi, haçlı savaşlarına katılmışlar bir kısmı hatay ve halep'e yerleşmiştir. bizdekiler iskenderun da oturmakta ve barbur soyadını almışlardır.
  • sadece ceket/mont ureticisi degildir, genis bir urun gami vardir ama bu genis urun gami temelde ceketlerin tamamlayicisi niteliktedir. avci, binici, kir/dag/bayir gezen dostudur. kraliyet ailesine populerligini ciddi olcude borcludur. wellington bot ve barbour giymeyen royal olmadigi gibi eger gunun birinde kraliceden tazi avina davetlisiniz diye bir mektup alirsaniz bavulunuza koymaniz gereken ilk kiyafet de barbour dur.

temelde cok sicak tutan bir giysi degildir. dayanikli olmasina dayaniklidir, ruzgari tutar, yagmur da islemez , camurlandi mi silersin gidiverir bu acilardan oldukca kullanislidir. sadece kirsalda degil, zamansiz dizayni ile sehirde ve gunluk kullanimda da cok caziptir.

ıskoc koklerinden dolayi icindeki tartan , barbour ailesinin kendi ekosesidir. hatta yamulmuyorsam ailenin bir sebepten oturu kendi tartan'i yokmusta bilmem kac kusak sonra basvurup, dizayn ettirmisler, su anda astarda kullanilan desenler registered aile desenleri.

luks bir marka oldugu icin elbette pahalidir ama aslina bakarsaniz pek cok trendy luks markadan da ucuzdur. zira guzel durmasindan ziyade uzun omurlu ve fonksiyonel olmasi icin uretilmistir. bu nedenle parayi bir kere verip sonra uzun sure tepe tepe kullanacaginiz bir montttur.

bedale, beaufort ve ashby en bilinen modelleridir. beaufort, bedale'un bir tik daha uzunudur. ashby'de bedale'e gore daha fit kesimdir. bedale de kendi icinde classic bedale ve bedale olarak ikiye ayrilir. classic, yaglama isleminin farkliligindan dolayi daha mattir.

gelelim gicik oldugum taraflarina

1) diyelim ki bedale aldiniz (ki bence en vazgecilmez modeli bu) , bu modeli oyle soguk havada giyerseniz gotunuz donar. ıcine yelegi ayrica para ile alirsiniz. her ne kadar yagmura dayansin diye uretilmis olsa da kapisonu yoktur. onu da ayrica parayla satarlar. bunun yaninda ic yelegi gecirmek icin fermuari, kapisonu takacak dugmeleri cok kalitelidir. zirt diye takar, zort diye sokersiniz. temelde bir fonksiyonalite urunu oldugundan cep/dugme/fermuar/katlama vs. konularinda cok basarilidir. ozetle bir kere para vermeniz yetmez barbour ailesine daha fazla soguk/yagmur korumasi icin sizden biraz daha para ister.

2) beden konusu buyuk sikinti. sizing konusunda pek cok deneme yapmadan almamanizi tavsiye ederim. ornegin kazak ustune giyeceksiniz ama zaman zaman takim elbise ile de giyerim o kadar para verdim derseniz normalde bir buyuk kaliba gidersiniz degil mi ama oyle olmuyor iste o bir buyuk beden bir anda cadir gibi olur ustunuzde. acikcasi ben pek cok diger mont/ceket in aksine barbour u biraz daha oversize seviyorum, kolum rahat hareket etsin diyorum o yuzden hafif bol durmasi beni bozmuyor ama siz fit istiyorum diyorsaniz o zaman almadan once baya denemenizi ve mumkunse degistirme politikasi esnek bir magazadan almanizi oneririm. online alacaklar da bilhassa dikkatli olsunlar.

zeytin yesili olsun, pasli kahverengisi olsun, laciverti olsun, siyahi olsun hep kullanisli/pastel renklerden uretildiginden baska kiyafetlere uydurmakta zorlanmazsiniz bu da oldukca buyuk bir arti.

ozetle tavsiye ederim, 120 yildir temelde ceket ve ust giyim ureten bir firmanin cok da yanlis yapacagini sanmiyordunuz herhalde? haydi tamam prens charles ve camilla yaniliyor olabilir ama sanirim hepimiz su noktada hemfikirizdir ; kralice elizabeth yaniliyor olamaz.
  • üzerine lacoste çanta dikilmiş olarak satılan mont.
  • roma imparatorluğu dönemlerinde, romalıların kuzeyden oha felan olup gelen ilkel kavimleri tanımlamakta kullandıkları kelime.
  • aşk-ı memnu'da süleyman efendi giyiyodu galiba bu markanın montunu.
  • verilen her kuruşuna değen ömürlük monttur kendisi benim için.

azıcık tarihi bilgi de verelim;
    markanın kurucusu john barbour batı iskoçya’dan ingiltereye göç edip ilk mağazasını burada açıyor, barbour’s olarak bilinen markanın ardından işler büyüyor. 1908 yılından sonra o yukarlarda kokuyor dedikleri yağlı deri mont katalogları oluşturmaya başlıyorlar ve devamı geliyor. markanın hedef kitlesi avcılık ve denizcilik. (beni o yeşil ve lacilere gömün*)

gelelim bende biri yağlı diğeri kapitone iki montu var. evet kesin bilgi yayalım hepsi balina yağı ile kaplı değil*
    yağlı deri olan montumu ilk kez(5 sene sonra) bakım yaptırdım. eğer bu montlardan yağlı deri olanlardan aldıysanız kesinlikle yıkama ve kuru temizleme işlemi yapmamanız gerekmekte. havalandırmalı ve içini nemli bezle silerek temizlemelisiniz. benim gibi bir defa giyindiği kıyafeti anında yıkayan insanlar için sıkıntılı olsa da üzerindeki yağ dokunun bozulmaması için maalesef zorunlu.. itiraf ediyorum ben elde yıkadım ve kurutma makinesinde havalandırdım sürekli.çift yağlama yapıldı bu sebeple*

tavsiye ekstra kürk gibi aksesuarları temin edebiliyorsunuz. ama şu an bulunduğumuz havalarda gayet de üşütmeden giyiyorum kürksüz.

not: işbu giriyi yazan yazarın barbour mont, burlington çorap ve ekose hassasiyeti vardır. tiki diyecek olanlar anında püskürtülecektir. hiç de tiki değildir.
hesabın var mı? giriş yap