• moneyball ve foxcatcher gibi 2 şahane film çekmiş, 2 kez oscar'a aday olmuş yönetmen. foxcatcher'ı çekti bıraktı, bu aralar herhangi bir projesi de yok. aslında bu aralar sporla alakalı güzel konular da var, deflategate mevzusunu bu adamın çekmesini çok isterdim.

bir de cidden çok karizmatik, burada da acayip underrated kalmış.
  • sabırlı bir yönetmen*. birazdan okuyacaklarınız* rotten tomatoes ve biography.com kaynaklı. bunların dışında doğru-düzgün bi şey yazan yok zaten adam hakkında. 2 oscar adaylığı bulunan yönetmen için bio kısmını boş bırakan imdb'ye diyecek lafım yok bu arada. ha olsa da takacak değiller ama belirtmek istedim.

'66 yılında new york city'de doğmuş, new york university'de sinema eğitimi almış. burada philip seymour hoffman ve steven schub'la beraber bi şeyler yapalım diyerek bir araya gelseler de 1990'da okulu bırakmış miller. bu sırada yapımcı asistanı olarak çalışmış ve daha bir sürü şey.

98'de speed levitch'i konu alan the cruiseu çekmiş. filmleri kadar meşhur olmayan bu belgesel izlenenler ve eleştirmenler tarafından beğenilmiş. 2. filmi capote'ye kadar 7 yıl beklemiş. rt* bu durumu "daha büyük kitlelere ulaşacağı filmi bulmak için acele etmemiş" diye nitelendirse de bence böyle değil. popülerlik gibi bir amacının olduğunu zannetmiyorum. zaten indiewire'da yayınlanan bu röportajda bi filmi hakkıyla yapmanın zor olduğunu ve zaman aldığını söylemiş. daha verimli çalışmak istediğini de eklemiş bunun hemen ardından.

daha sonra moneyball*, son olarak da foxcatcher var yönettiği filmler listesinde. ben sinemadan anlamadığım için daha fazla yazmak istemiyorum*, bu yüzden 1-2 trivia bırakıp sonlandırıyorum.

- capote'yi çekene kadar faturalarını reklam filmleri çekerek ödemiş. (kaynak: rt)
    - 38 yaşına kadar uzun metrajlı film çekmemiş.
    - çektiği 3 film de en iyi senaryo için oscar adaylığı almış.***
    - yönettiği oyunculardan 6 tanesi oscar adaylığı almışlar. capote'yle philip seymour hoffman ve catherine keener; moneyball'la brad pitt ve jonah hill; foxcatcher'la steve carell ve mark ruffalo.
    (son 3 maddeyi yazma gereği hissettiğim için pişman olucam muhtemelen sabah.)
  • capote filminin 1967 doğumlu abd'li yönetmeni. oscar adayıdır kendisi.
  • cannes 2014'te foxcatcher ile en iyi yönetmen ödülünü kazandı.
  • capote gibi başarılı bir filme imza atmış yönetmen. üstelik bundan başka bir olayı yok adamın. sadece the cruise isimli bir belgesel çekmiş bundan önce. gönül daha çok film çeksin istiyor ama neyse.

capote'un üstünden 6 sene geçti. geçen bu yılların üstünden bakalım moneyball filmiyle bize neler sunacak...
  • the dirty urchins isimli müzik grubunun basçısı. kontrabas çalmaktadır. aynı zaman da vokallik ve söz yazarlığı da yapar.
  • az ve oz film ceken bir yonetmen. degisik bir durum zira adamin 3 filmi var 2'si oscar'da en iyi film adayi, toplamda 6 oscar adayligi. cannes vs odulleri var.

adam ne filmi ceker bu saatten sonra bilmiyorum ama kafadan oscar adayligi alacagina para basarim.
hesabın var mı? giriş yap