• 1-) outlet'inde çalışanlar ilgiliydi, ama modeller eh işteydi. outlet'te yeni sezon ürünlerinden 3-5 tane vardı.

2-) sonra bağdat caddesi'ndeki şubesine gittim. başta çok şeker ve ilgili çalışanlar vardı. hatta iltifatlar üzerine iltifatlar yağdırdılar, aa ne kadar güzel bir gelinmişim, fiziğim çok iyiymiş bilmem ne.

sonra beni giydiren kadın ne kadar az konuşuyorsun, gelinlikler hakkında yorumlar yapsana filan demeye başladı. yorum yapıyorum ama kadın sürekli konuşmamı bekliyor.

neyse sonra bana gelinlik için bütçemizin ne kadar olduğunu sordu. ben de onun bana o an giydirdiği gelinliğin fiyatına yakın bir şey söyledim, 4.000 lira civarı dedim. ondan sonra kadının tavırları iyice değişti. bana bütçeme uygun gelinlikleri giydirecekmiş, beğendiğim gelinliklerden biri 7.500 liraymış, onu bana giydirmesinin bir anlamı yokmuş.

sonuç olarak ben 7.500 liralık gelinliği denemek istememe rağmen, 4.000 lira civarı bütçe ayırdık demiş olmam nedeniyle kadın, deneyeceğiniz gelinlikler bitti dedi ve bana 4.000 liranın üzerindeki gelinlikleri denetmedi.

işte bu yüzden beyaz butik'e gitmeyin.
  • gundemde olan sozluk izdivacindan (bkz: kerrigan hanim kizimiz ve bonzo bey oglumuz) aldigim ilhamla, daha once baslik acilmamis oldugunu da gorerek bir beyaz butik entrysi gireyim dedim. efendim bu beyaz butik denen mekan nisantasi'nda, valikonagi caddesi uzerinde, epey yuklu fiyatlarla ithal, hatta daha spesifik olmak gerekirse fransiz mali gelinlikler satan bir yer. gayet sevimsiz, koket, kendini -ne sebeple oldugu anlasilamasa da- cok fazla onemseyen, burnundan kil aldirmayan, giyeceginiz gelinlik hayatinizin en onemli olayiymis, bundan onemli hicbir sey olamazmis benzeri salak tavirlariyla sinirlerinizi bozan karikatur gibi hatunlarin calistigi bir yer. “calistigi” demek dogru degil belki de, sadece daha ust duzey sorumlular bu tanima uyuyor, ki kendilerinin magazanin sahibi, ortagi vs. olmalari muhtemel, diger calisanlar makul insanlar. neyse, fena halde de bir racon sozkonusu mekanda, oyle cat kapi gidilmiyormus, illa ki randevu gerekiyormus, ozen isteyen bir ismis bu, musteriyle en guzel sekilde ilgilenmek istiyorlarmis, aaa, olur muymus oyle cat kapi gidivermek canim, cik cik cik cikmis....velhasil randevusuz giderseniz dovmekten beter ediyorlar. sinirleriniz dayanip randevu badiresini atlatir da giderseniz, once secmek uzere kataloglara bakma asamasinda bilmislikleriyle deli ediyorlar, sonra da oyle gereksiz bir sekilde cevrenizde dort donuyorlar ki, bunalip, imdaaaat diye ustunuzu basinizi yirtarak sokaga firlamak istiyorsunuz; yuzunuze ve tavirlariniza yansiyan bu isteksizliginizi de bilmis bilmis “ay tabi heyecanlisiniz” diye yorumlayiveriyor kokos teyzeler.
    bu arada, olur a, onumuzdeki sozluk izdivaclari icin bu tip mekanlari ziyaret etmesi gerekenler cikabilir, ek bir bilgi verelim; kadinlarla cebellesmemizin sonucunda can havliyle ve daralmis olarak kendimizi disari atarken, bagdat caddesi’nde de bir beyaz butik oldugunu ogrendik, ama beyaz butik “club” imis efendim bu, farki ne diye sorunca da, sahane formule edilmis bir aciklama geldi: “biz vakkoyuz, onlar vakkorama gibi dusunun”. neyse, nisantasi’ndaki magazanin sevimsizliginden cok farkli olarak, bagdat caddesi’ndeki yerde gayet seker, musteriyle adam gibi ilgilenen, daraltmayan insanlar calisiyor, modelleri cok daha hos (nisantasi magazasindaki gibi satafatli pamuk prenses kostumleri degil), ustelik de fiyatlari yari yariya.
  • 30-40 kez giyilip denenmekten yer yer yipranmis ve grilesmis gelinlikleri fransadaki orijinalinden 3 kat pahaliya satan magaza.
  • haftaya olacak düğün için aldığım gelinliği çöpe attırıp beni yeni gelinlik almaya mecbur etmiş gelinlikçidir.

ankara tunalı'daki beyaz butikten bir adet model beğenilir ve alınır. üzerinde yapılacak tadilat detaylıca konuşulur, onay alınır. uzun truvakar kollu olan gelinliğin tül kısmı oyulacak, yukarı doğru çıkan dantelleri bırakılıp kendisinden askı oluşturulacaktır.

bir sonraki gelinlik provasında bendeniz gelin adayı ufak çaplı bir şok yaşar çünkü gelinlik straples olmuştur! bunun üzerine iki kere daha provaya gidilir, "yapacağız yapacağız" sözüne inanılır ve aptal gibi genel merkeze şikayet edilmez zira satış danışmanları hakikaten çok iyi niyetlidir, haklarını yiyemem. bu süreçte de çok üzüldüklerine eminim. yalnız keşke bana "genel merkeze haber verildi, terzimiz uyarı aldı" gibi bir beyaz (!) asparagas vermeselerdi de ben de zamanında şikayetimi yapsaydım.

son provada tekrar giyilip bakılır, eh denir, imza atılıp gelinlik teslim alınır. evde bir kere daha denendiği zaman arka kısmında ciddi sıkıntılar olduğu fark edilir, gelin adayı bendeniz ensesinde gözü olmadığından dolayı provada bunu fark edememişim. tekrar ankaraya gidip düzelttirecek vakit yoktur zira cumartesi düğün vardır! eskişehir'de arkadaşın gelinliğini diken terziye gidilir, duvak bozularak askı yapılmaya çalışılır ancak bağlantı yerleri rezalettir, o terzi de düzeltmeyi beceremez.

sonuç olarak eskişehirde bir butiğe girilir, hazır bir gelinlik alınıp çıkılır, bir gelinlik için totalde ödenen para bir araba parasıdır.

şimdi genel merkezden cevap beklemekteyiz efendim. paramızı iade edeceklerini hiç sanmıyorum ama bunun için uğraşıyoruz, umarım bu lafımı da bana yedirtirler.

edit: lafımı yedirtmek üzereler efendim. genel merkezden ikinci inceleme için haber beklemekteyiz çünkü ikinci terzinin kestiği askıları yollamayı unuttuğumuzdan, o işi kendi terzilerinin yaptığını zannetmişler, o şekilde iade onayı vermişler. tekrar inceleyecekler, gelişmeleri de buraya yazarım. şimdilik beklemekteyiz.

para iadesinden de geçtim aslında, arayıp "evet siz haklısınız, güzelim gelinlik çok kötü olmuş" bile deseler razıyım.

edit2:%60 civarında bir iade hesabımıza yattı an itibariyle.
  • suratsız, lütfedercesine davranan çalışanları olan mağaza.
    gelinliklerinde de pek bir numara yok, yalnızca adı var.
  • randevu alır, dener, beğenirseniz satın alırsınız; teslimat yaklaşık 2-2,5 ay sonra gerçekleşir çünkü satın aldığınız, teşhir ürünü değil, yeni üretilmiş olandır. düğün/nikahtan önce provaya gidersiniz, gelinlik üzerinize göre yapılır. düğünden 1-2 gün önce gelinlik, duvak, kese, aksesuar ne varsa teslim alırsınız... cadde'deki beyaz butik'te çalışan halime de dünya tatlısıdır.
    ayrıca pronovias'ın aksine, hadi alıcaksan al artık, yoksa geç kalırsın alamazsın, getirtemeyiz gibi tok satıcı ayakları yapıp tepeni attırmazlar.
  • gelinlikleri hoş ve kaliteli, bunlara diyecek yok. fakat ne yazık ki izmir'deki çalışanları biraz suratsız. ayrıca dünyanın parası eden o gelinlikleri, üstünüzden çıkarır çıkarmaz geri götürüyorlar, iki kere denettirmiyorlar. "ee, ben nasıl aklımda tutacağım modelleri, hangisini beğendiğimi" vb. diye sorunca da, "bir daha randevu alacaksınız ve biz beğendiklerinizi zaten yazdık" diye çok güzel akıl veriyorlar.
  • gelinlikle yasanan sureci uzatmanin alemi yok diyenlere önerilecek butik. bin tane provaya gidip helak olmaktansa elbise alir gibi bedenine, cebindeki paraya, keyfine uygun olani seçip giyiyorsun. alip gidiyorsun. evlenirken en büyüyen konuyu küçük ve tatli çözmek temiz is oluyor. parasina gelince söyle ki, 1 milyar 2.5 milyarlik askinin yanina gidersin, gözüne dersin ki sakin pahali olan askilara kayma... ondan sonra kendi limitin icinde alirsin mali, giyersin tamam iste. mevzu bu kadar otomatige baglayip geçmez tabi annenin gözleri yasarir, giyip o komik platformun üstüne çikinca butikciler ve diger müsteriler dahil bakinirlar merakla. onlari da gormezden geliceksin artik gelin olmak sakin olmak, cici kiz olmak demek...
  • alternatifin en bol olduğu gelinlik mağazası. klasik gelinlik modellerinin yanı sıra, hiç bir yerde bulunamayan abartıdan uzak ve zarif gelinlikleri burada bulmak mümkün. bana "işte bu gelinlik benim olmalı" dedirten tek mağaza olmuştur! nişantaşı mağazasındaki gözde hanım'ın ilgisi ve profesyonelliği ise dikkate değer kesinlikle.
  • gelinlikleri über yalandır. katalog bakarken lerzan mutlunun gardrobunu gözden geçiriyomuş gibi oldum.
hesabın var mı? giriş yap