• ben susan bir kadın gördüm mü, hemen telefonumu çıkartıp ses kaydı alıyorum. o mükemmel anı ölümsüzleştirmek için.
  • hiçbir sey...
    susan kadın için, "bitmişsiniz" demektir ve yapılacak hiçbir şey yoktur!
  • susan kadın sevgiliniz ise korkmayın; kocaman sarılın ve öpün ama böyle rastgele öpücükler olacak. önce sizi itelemeye çalışacaktır, sakın bırakmayın erkek adamsınız siz. sonra sakince sizin kollarınıza bırakacaktır kendisini. suratını asmasına ve susmasına neden olan şeyi böyle kedi gibi sakin sakin sanki mırlıyor gibi anlatacaktır.

işte topukla, kaç, sus, bakma diyenleri sakın dinlemeyin. bir kadın susuyorsa kaçmak yapılması gereken son şeydir. bilginize.
  • kadınları olağanüstü bir yaratıkmış gibi görmeye gerek yok. susmak, açıklama yapmamak karaktere özgü bir yaklaşımdır. genellemelere boğulmamak gerekir. susuyorsa, açıklama yapma gereği duymuyorsa bu kadının yüceliğini, yok kararlılığını falan göstermez. sadece çok saygısız olduğunu ve bir açıklama dahi yapmadığını gösterir.
  • ender rastlanır, tarihi bir yere not alın.
  • susan bir erkek için ne yapılıyorsa odur. arkadaş kadın kavramı inanılmaz bir abartıyla anlatılıyor. sürekli bir şişirme, sürekli bir abartma, sürekli bir ululaştırma. evet kadınların şiddet gördüğü bir gerçek. bunu yadsımıyorum. ama kadınların yaşadığı şiddetin benzerini hatta kimi zaman daha da fazlasını erkekler de yaşıyor. burada şiddetin kimden geldiğine değil, şiddetin var olup olmadığına bakmak lazım.

kadın, erkek, kedi, köpek, zürafa, ornitorenk... fark etmez. empatinin cinsiyeti, ırkı, türü olmaz.

şiddet kavramı insana özgü bir kavramdır. tanımları çokça yapılabilir. ne şiddete girer, ne girmez uzun uzun tartışılabilir. ancak kadına şiddet kavramı gereğinden fazla ön planda tutuluyor. öyle ki insana şiddet kavramı arka planda kalıyor.

lafı fazla uzatmadan söylemek istediğim şudur: erkek ve kadın arasında farklar olsa da bunlar bizim zannettiğimiz kadar net değildir. yani "susan bir kadın" her zaman aynı şeyi ifade etmez. "susan bir insan" deseniz anlayabilirim. ama hep" kadın" kavramını ön plana çıkartmak bana doğru gelmiyor.

kadının hormonal olarak hassastır, kırılgandır, doğasında çocuk doğurmak vardır, narindir, çok detaycı düşünür vs... yok abi böyle bir şey. bu bahsettiğimiz kavramlar tamamen insan özgü kavramlar. elbette bunun hormonlar ile ilgisi var. ama yani kadınların ki hormon da bizimkisi gres yağı değil ya?
  • "ne oldu sustun? zoruna mı gitti? öyle sustururlar işte!" denmelidir.
  • boğaz ağrısı olmadığını teyit ettikten sonra kaçmak. zira biraz üstüne gidip tekrar konuşturulursa hayat boyu unutulmayacak ağır sözler işitme olasılığı bir hayli yüksektir.
  • bir bardak su verilmesi tavsiye edilir
hesabın var mı? giriş yap