• bi de böyle bir klişe var.
    en son dün gece alper kırşan, avanak kuzenler için söyledi bunu.
    '' biz çekerken çok eğlendik, izleyicilerin de eğleniceğini düşünüyoruz''

yani her yeni filmde çekenler çok eğleniyor anasını satim. o değil, çekenler eğlendiği için, izleyicinin de eğlenmesi şart oluyor.

arkadaşım 31 çekerken de eğleniyorsun oysa. senin 31'inin beni eğlendirmesi mi lazım şimdi.

ayrıca başlık karakter sınırından böyle. ayrıca böyle daha fesat olduğundan hoşuma gitti.
    yazarken çok eğlendim, şukela verin o zaman, ne duruyosuuz.
  • yeni nesil komik olmayan komedi filmi sloganı. bitmek tükenmek bilmeyen eğlenceden dönüp de bi' de montaj odasına bakmayan kadronun ürünü.
  • siz izlerken hayli hayli eğlenirsiniz, eşşek değilsiniz ya diye devam edebilecek bir cümle.
  • bu beyan'in bir evveliyati var, anlatayim da aradan ciksin.

yapimcilar, bir film'de emegi gecen kast'i, kadro'yu olustururken onlara genellikle bir sozlesmeyle giderler. bu sozlesmeler genellikle gizlilik, sozluluk, promosyonlarda gorunmek luzumu gibi tek tarafli cezai sartlarla belirlenmis, baglayiciligi olan maddeler'i icerir. is yapacaksan, yapmak istiyorsan bu sozlesmeyi imzalayacan. ben imzalamasam olur mu, ben imzalamiyorum yok. ya imzaliyon, ya imzaliyon. imzalamazsan disarida senin gibi tonla adam var kredi karti borcuyla, aile ve ev gecimiyle, sohretle kafayi bozmus. onlar imzalar.

tamam, hadi bu film icin degil de, bu film'den aldigin finansal guvence ile girisebilecegin bir muhayyel film icin, sanat icin, ya da, dupeduz gecim sikintisina imzaladin. o dakikadan sonra film hakkinda olumsuz tek bir kelime edemezsin. edersen gelir yaptirim. altina imza atip, noterden sana tasdik ettirdikleri sozlesmede acikca belirtildigi oranda ve miktarda karsina dikelir (*). sikik bir film yuzunden girdigin belaya deger mi? degmez. degmiyor da.

film cekiliyor. vizyona giresi oluyor. yapimci promosyon hamleleri ile hedef izleyiciye yonelik medya alanlarinda filmin tanitimina girisiyor. topluyor above the line, medyatik, prezentabl isimleri kamera karsisina, onlar da dayiyor bunlara mikrofonu. herkesin sikik oldugunu bildigi bir film hakkinda fikirlerini soruyorlar? iste bu, bildigin manevi iskence aslinda. herif kendisiyle, bildigiyle ve inandigiyla ters dusmek pahasina da olsa hakikati, gercegi nasil desin sana? diyemiyor, o yuzden dayiyor beyaz yalan'i.

''biz cekerken cok eglendik. sette samata oldu. valla biz izlerken cok gulduk.'' falan diyor kurtarmalik. sen de kek gibi adamin soyledigine inandigina inaniyon, veriyon mizahi asabiyeti. adam aktor olm, inandirici diyecek tabi, isi o. ''film, her vaad eden film gibi para vaad ediyordu, vaad ettigini de verdi. bana kalsa tabi, amcigim gibi film ama ne yapacaksin? artik insallah daha iyi teklifler bekliyorum'' diyecek degil a? yalan dunyada tek tek ebelenmis herifleri yakalayip 'hakikat'te israr etme. olayin arka planini da arastirmadan da 'yapabildigin' ayrinti, gozlem mizahi bu kadar. bunu bil, buna gore davran.

(*) bu yaptirim maddeleri, ''fahis olmadigini kabul ediyorum'' gibi maddelerle miktarin fahis olmadigini da dayatmaya calisa da genellikle davalarda hakim'in takdir yetkisiyle 'fahislesecek olan' bildigin fahis cezai sartlari, meblaglari icerir. yine de yuce turk adaletidir, karari dogru da olsa, hemen sonuc alamayabilirsiniz. hic riske atmayin derim.
  • bu lafı eden bir yönetmene, oyuncuya, yapımcıya güvenemem birader. kimse kusura bakmasın parama kıyıp da o filme gidemem.

nasıl ki unvanında "öz" geçen bir firmaya-esnafa güvenemiyorsam, biz çekerken çok eğlendik diyen bir yönetmene de kuşku ile yaklaşırım. yani sen bu lakırdıyı ederek “valla biz bi bok yedik… senaryo, kıytırık bir amerikan filminden aşırma, oyunculuk desen zaten eldeki malzemeyi görüyorsunuz, mekan olarak da bizim hala oğlunun evini, havuzunu kullandık… ama ne yapalım ettiğimiz masrafı da çıkarmamız lazım… yani gelseniz iyi olur.” demiş oluyorsun nazarımda.

- hikmet bey, yeni filminiz hakkında neler söyleyeceksiniz,
    + hııı… şimdi öncelikle, biz çekerken çok eğlendik.
    - hikmet bey çekerken eğlenmişsiniz ama, hiç kusura bakmayın bi boka benzememiş film.
    + benzememiş dimi.
    - oyuncular da berbat.
    + evet.
    - belki görsel efektlerde iş vardır diye umut ettik ama onu da becerememişsiniz
    + bizi yıkan o oldu zaten.
    - eee sonuç olarak?
    + çekerken çok eğlendik lan… valla bak.
  • avrupa yakası dizisi için 5 sene boyunca bunu söyledi içindeki oyuncular..
  • rammstein (pussy klibi ile ilgili röportajdan)
hesabın var mı? giriş yap