• kafası çalışmayan adamların yönettiği ülkede yaşamak harbiden zulüm ya. ne güzel hes uygulaması geliştirdin, bu uygulamaya bir sekme daha ekle o da yasak muafiyet barkodu olsun. polis amcalara gösterildiğinde çalışma saatleri, işyeri ve ev ikameti şakkadanak çıksın. ofis çalışanı ve ofis dışı çalışan diye de ayır ki ofis çalışanı iznim var diye alakasız yerlere gidip gezemesin.

edit: imla

edit2: polisin kendi telefonunda barkodu okutarak adresi görmesinin kişisel verilerin korunması kanununa aykırı olduğu yönünde geri dönüşler oldu. ben konunun uzmanı değilim ancak adresin de kapı numarası detayına kadar görünmesi gerekmiyor. büyük şehirlerde ilçe, küçük şehirlerde ise mahalle detayına kadar görüntülenebilir. kaldı ki toplum sağlığının tehdit altında olduğu durumda bu tarz istisnalar olabilir. zaten e-devletten alınan belgede kapı numarası detayına kadar yazıyor o belge polise gösteriliyor.
  • kapanmaya 3 saat kala içişleri bakanlığının açıkladığı 3 gündür mantarlayıp üzerine tüy diktiği uygulamadır. 20'ye yakın adamın görevlendirmesini elle yazıp ek belgelerini düzenleyip evine yolladıktan sonra açıklanması iyice evlere şenlik hale getirmiştir.

(bkz: papers please)
    (bkz: glory to arstotzka)
    (bkz: hayatın yalan kel zabıta)
  • ya kardeş biz niye belge için başvuruyoruz?

devlet bizim çalışıp çalışmadığımızı bilmiyor mu?

benim adımı kodumu girince zaten nerede ne zamandır çalıştığım görünüyor.

ticaret bakanlığı da bi zahmet kendi dükkanından dezenfektan alacağına kapanmadan muaf işletmeleri iç işlerine bildirsin.

aylardır bu dört ya da beşinci oldu belge alıp yanımızda gezdiriyoruz rezilliğe bak.
  • sistem hızlanmış , eskiden 10 dk bekletip hata veriyordu şimdi birkaç saniyede hata veriyor.
  • "şu an bulunduğunuz adres" kısmına işyeri adresinin mi, ev adresinin mi yazılacağı belirli değil. "şu an bulunduğunuz adres" ne demek? metroda evime gidiyorum. istasyonun adresini mi yazayım?

edit: ev adresiniz yazılacakmış "şu an bulunduğunuz yer" kutusuna. işyeri adresi yazıp da işten işe form alanlar da var. onlar ne yapacak çok merak ediyorum.
  • önce maske bulamadık,
    sonra iş,
    sonra destek,
    sonra aşı,
    şimdi de izin belgesi.

çayırda otlayan koyunlar bile bu kadar başıboş bırakılmamıştır.
  • harbiden malsınız ya. yasağa saatler kala olacak iş mi bu? saçmalıklar silsilesi

edit:e-başvuru:sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı.
    gerçekten bravo...
  • iç işleri bakanlığının sayfasında ikinci sayfanın boş olarak alındığı dokuman önemsiz gibi gözüksede o kenarlıklı ve boş sayfa türkiyedeki tüm işletmelerde gereksiz bir şekilde inatla alındı
  • kimse kusura bakmasın,
    listeyi gören her şirket işin ucunu oraya buraya çekip bir şekilde kendisinin muaf olduğunu iddia ediyor yazıyor belgesini çalışanına diyor ki çalışmaya devam ediyoruz arkadaşlar. bu şirketin gerçekten muaf olup olmadığını kontrol eden yok.
    e bu mantıkta sigortalı olan herkes zaten kapanmadan muaf olacak. o zaman tam kapanma mı olur?

adam hayat devam edebilsin diye lojistik ve marketler açık demiş, atıyorum tesisat şirketi diyor ki biz bu lojistik şirketininin bilmemnesiyle ilgileniyoruz o yüzden biz de muafız. böyle kapatacaksan hiç kapanmayalım zaten boşuna sinir harbi.

kendimden biliyorum, gittim genelgeyi okudum, mantıklı bir insan olarak dedim ki ben genelgede muaf olanlarda yokum. zaten olmamam gerekir, çünkü kesinlikle hayati bir iş yapmıyorum. ben iş yapmadığımda 15-20 gün kimse bir şey farketmez, hayat devam eder.
    neyse, sonra bizim sözde birlik gitmiş okumuş, diyor ki bankalar açık, biz de bankaya hizmet veriyoruz o nedenle biz de çalışabiliriz biz bunu anladık. herkes maşallah kendine yontuyor bir şekilde genelgeyi. amk biz bile çalışıyorsak o kapanma değildir, bu kadarını söylüyorum.

adamlar da belli ki anladı maşallah tüm şirketler olayın katakullisini buluyor, tam kapanma falan yalan olacak. teker teker şirket kodlarını eşleştirip muaf mısın değil misin çözmeye çalışacaklar. bunun zaten başka bir yolu yok.

çalışıp çalışmamak umurumda değil, zaten geçen mart ayından beri deli gibi çalışıyorum, hiç karantinaya girmedim. hasta da olmadım. aşı sıram da gelmedi. takılıyoruz öyle köşe kapmaca. ben alıştım yani, problem yok.

sadece olaydaki absürdlüğü anlatmaya çalışıyorum. hayır ben bile zaten işe gidebiliyorsam, bence herkes gidebiliyordur. o zaman bari tam kapatma falan yapma da en azından esnaf batmasın.
    hem sözde kapancaz, olan esnafa olucak, daha turizm sezonu gelmeden ticaret çarkının içinden geçicen 20 gün, hem de zaten bulaştıran bulaştırmaya devam edecek çünkü anlaşılan sigortalı herkes muaf, virüs yine yayılcak turizm sezonunda elinde şeyinle kalıcan. bir de küçük esnafı öldürmüş olucan.

çünkü ülkede herkes bencil.
  • görev belgesi, izin belgesi, seyahat belgesi...
    istanbul içinde bir yerden bir yere gitmek için vize alınan mütareke dönemi gibi.
    yabancılar o zaman olduğu gibi serbest.
hesabın var mı? giriş yap