• insanların güdülerinin esasını bencilliğin oluşturduğunu inanan..şöyleki dünya üzerindeki en karşılıksız ve saf sevgi olarak tabir edilen anne sevgisini bu kavram doğrultusunda açıklarsak; anne çocuğunu çok sever ve ona zarar gelmesini asla istemez,herzaman iyiliğini düşünür..neden? ona birşey olduğu zaman kendisi üzülecektir,yani anne bilinçaltında kendisinin menfaatini düşünür,üzülmemek ister..ama bunu kendisinden bile saklar..ya da onun gibi birşey olur (bkz: di mi cevat abi)
  • "deneysel olacagiz" diye kendilerini maymun edenlere progressive nasil olunuyormus ogreten bir grup.
  • ayrıca chuck schuldiner fırsat olursa individual thought patterns albümünde de aynı kadroyla çalışmak istiyordu. plan şuydu, 1991'de scott burns (tanrı diye okuyun) imzalı human albümü çıkacak, amerika ve avrupa turu yapılacak, 1992'de cynic yine tampa'da morrisound stüdyolarında focus albümünü kaydedecek, turunu yapıp 1993'de iki elemanını yeniden death'e gönderecekti. ancak beklenmeyen gelişmeler yaşandı (bkz: florida da yaşamanın yan etkileri) ve 1992 yılındaki büyük kasırgada jason göbel'in evi yıkıldı, bu yüzden albümünün kaydedilmesi 1 sene gecikti, biz de bu sayede gene hoglan gibi bir diğer usta davulcuyla tanışma fırsatı bulduk.
  • 1. (i). (s). herkesin yalnız kendi menfaatine çalıştığna inanan kimse; insanlardan hoşlanmayan kimse; (b.h). kinik, sinik: (s). alaycı.,sinik.
    2. insanların her davranışında mutlaka bir çıkar b.... iyiliğe inanmayan kimse. alaycı. sinik. kinik.
    3. insan doğasına olumsuz / karamsar gözle bakan kişi. sinik.
  • dinledikçe insanın içini daha da dolduran , tüyleri diken diken eden , insanın sırtından alevler çıkmasına neden olan tanrısal grup. çok klişe , basit bir tanım oldu ama gerçekten daha iyi bir tanım yapamamaktayım. bu müziğin insansı olmadığı kesin.

hatırlarım , seneler önce cynic'i ilk dinlediğimde ne olduğunu anlamayıp kapadığımı. o şarkıları 6 ay boyunca bir daha hiç açmadığımı. ardından hakkında bahsedilenlerden, bir kez daha şans vermem gerektiği kanısına vardım. insan zamanla gelişiyor tabi , bu sefer ki dinleyişimde daha çok şey anladığım kesindi. şimdiye oranla o anladıklarım gülünç derecede az olsa da , anlamıştım sonuçta. dinledikçe daha da dinletti kendini. ardından cynic'in hovenfestivalen konserini izledim. o zaman bende oluşturduğu hayranlık anlatılmicak türdendi. şimdi izliyorum o konseri de , 2. gitarist olarak çalan cocuğa küfretmeden edemiyorum. ama o ilk izleyişimde nasıl büyülemişti beni , nasıl kusursuz gelmişti...

cynic te değişik bir şey vardı , her dinleyişte farklı şeyler hissedebiliyordum , farklı sesler duyabiliyordum. ayrıntılar bitmek bilmiyordu. enteresan bir şey , bu kadar ayrıntı dolu olmasına karşın hiç kafa ütülemiyor , karmaşık gelmiyordu. müzikal zeka böyle bir şey olsa gerek. olayın diğer yanı şarkı sözleri ise bi ayrı çekmişti beni içine. sırf veil of maya için hinduizm'i benimsiyebilirim bile. focusun çığır açan bir yapıt olmasında , olayın felsefik yönü de oldukça önemli bana göre. paul masvidal , müzikal bir olguya , bu kadar başarılı bir şekilde felsefik ögeler yerleştirdiği için ayrıca takdir edilesi bir varlıktır.

cynic, farketmeden yaşantıma da el atmıştı çaktırmadan. lisede dönem ödevini din kültüründen alıp , hinduizm'i araştırmamın tek geçerli sebebi cynicti. otobüs yolculuklarında gözleri kapayıp , sadece müziği dinleme ve o müzik içinde boğulma favori aktivitem olmuştu. gözlerimle gördüklerim bile , cynic'i algılamada dikkatimi dağıtabilecek bir şey gibi geliyordu. bir ayrıntı bile kaçmamalı. o müzik içinde boğulurken , entry min başında da dediğim gibi tüylerim diken diken oluyor , sırtımdan adeta alevler fışkırıyordu. özellikle de how could i şarkısında. duygusal olan müzikler tüyleri kolaylıkla diken diken edebilir. ama duygudan eser olmayan , içinde sadece düşünce ve saf müzikal orgazm olan bir şeyin tüyleri diken diken edebilmesi , sanatçı açısından çok büyük bir başarıdır bence. ardından 2008 de traced in air çıktı sonra. nasıl bir şey çıkacağını çok merak ediyordum. aradan 15 yıl geçmiş , herşey değişmişti. düşünceler , zevkler. gene mükemmel bir eser çıkarmışlardı. beklediğim gibi. focustan farklıydı , farklı olmak zorundaydı. bu da beklediğim bir şeydi. focus'un tekrarlanması çok zor bir şey. belki de imkansız.

cynic ve felsefe olayına daha çok değinmeliyim. içimde kalır yoksa. cynic kelimesi zaten başlı başına felsefik bir terim. antik yunan da faaliyet göstermiş , cynic okullarında verilen bir felsefe cynicism. veil of maya'dan bahsetmiştim zaten. aslında algılayamadığım başka şarkılar da vardır focusta , direk olarak felsefe temelli. ilerde belki keşfederim ha? bundan başka , focus'un 2004 te çıkan remaster versiyonunda , paul masvidalin bir notu var. cynic'in onlar için ne oldugu hakkında, yazının sonunda ise namaste diyor. sanskritçe de , önünüzde saygıyla eğiliyorum demek. genelde hinduizm de brahman önünde saygıyla eğilinirmiş. ek olarak , yeni albümdeki the unknown guest şarkısında , arada bir tekrarlanan bir söz var ; om shrim maha lakshmiyei swaha şeklinde. hinduizmde geleneksel bir mantra. anlamını ben tam olarak çıkaramasam da , denildiğine göre kutsal bereket ve bolluk için edilen bir çeşit dua imiş. cynic için hindu olurum.
    "ol de oliyim , paul abim" diyerek entry me son veriyorum. başlarken neler neler yazmak istedim de bir türlü yazıya dökülmüyor o hisler. daha çok şey anlatmalıydım. olmuyor ama... neyse , bu da iyidir. kendimi anlatabildiysem ne mutlu bana.
  • otoriteler tarafından tüm zamanların en iyi death metal albümü olarak kabul edilen human albümü bu başarısını %50 chuck schuldiner'in dehasına, %50 de cynic'in kurucu üyeleri olan paul masvidal ve sean reinert'la çalışmasına borçludur. ayrıca sadus'dan gelen steve digiorgio'nun bastaki yetenekleri de buna eklenince ortaya efsanevi bir albüm çıkmış, imkansız gibi görünen şey gerçekleşmiş ve bir death metal grubunun bir şarkısı* mtv'nin tarihinde ilk kez (ve dünyanın her tarafında) yayınlanmıştır.
  • ticaret yapmak yerine tarihe geçmeyi yeğlemiş insanlar topluluğu.
  • cosmos isimli bi saheser bestelemis, yeni albumu salyalar dokerek beklenen grup.
  • "humanoid" isimli yeni parçalarını yayınlayan grup. davulda matt lynch var, geri kalanı biliyorsunuz zaten,

ahan da parça :)

büdü: albümün ismi yanlıştı, düzeltildi :/
  • daima yanlış anlaşılan bir öğreti olan kinizmin doğruluğunu savunan insanlara yapıştırılan damga. "kinik" in modern kullanımı ve antik çağdaki kullanımı farklıdır. günümüzdeki anlamı "insani iyiliğe inanmayan, kötümser" olmuştur. kinikler acımasız ya da bencil manyaklar değillerdir; fakat sosyal hayattaki insanın böyle olduğuna inanırlar. aslında iyimserlerdir ve tek istedikleri yanıldıklarını görmektir ama göremedikleri sürece de, toplum tarafından oluşturulmuş genelgeçer düşünce yapılarının dışında, deneyimlerine dayanarak konuşur ve düşüncelerini savunurlar. demek istedikleri: insanı seviyorum; ama insanlara tahammülüm yok. kısacası insan sosyalleştiği andan itibaren sadece bireysel haz ve ihtiyaçlarını gidermeye yönelik hareket eder. ebeveyn ilişkisi bile buna dayanır. bir yerde okuduğum bir yazının doğruluğuna tamamen inanıyorum; dediği şey: aslında her kinik bir zamanlar hayatla ve insanlarla ilgili büyük beklentileri ve idealleri olan insanlardı, bu yüzden sonunda "kinik" adı verilen insanlara dönüştüler.

gerçek bir insan sadece doğa içinde yaşayan, doğadan yaşayan ve doğayla yaşayandır. iyiliğine inanma ihtimalimin olduğu tek insan da odur.
hesabın var mı? giriş yap